Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Kaliszu. Darczyńcy przekazali niezwykłe dokumenty nawet sprzed 200 lat. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Ulotka upamiętniająca 41. rocznicę zbrodni katyńskiej z 1981 r. (dar Leszka Radziemskiego)
Ulotka upamiętniająca 41. rocznicę zbrodni katyńskiej z 1981 r. (dar Leszka Radziemskiego) Archiwum Państwowe w Kaliszu
Ponad 600 różnych dokumentów przekazali darczyńcy Archiwum Państwowemu w Kaliszu. Najstarsze dotyczą szkół w Opatówku i Choczu i pochodzą z początków XIX wieku. Najwięcej jest jednak dwudziestowiecznych, a wśród nich protokoły z zebrań PZPR i druki z podziemnej "Solidarności".

Darczyńcy przekazali Archiwum Państwowemu w Kaliszu niezwykłe dokumenty nawet sprzed 200 lat

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w 2020 r. kaliskie Archiwum Państwowe wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia przekazane w formie darów. W sumie są to 643 jednostki inwentarzowe.

Najwięcej jest druków bezdebitowych

Zdecydowana większość to druki solidarnościowe i wydawnictwa II obiegu od końca lat 70. XX w. po 1990 r. Blisko 400 druków ofiarowała Małgorzata Ziąbka, a pozostałe Leszek Radziemski i Adam Gogolewski. O ile druki solidarnościowe to przede wszystkim gazetki różnych ogniw związkowych z całej Polski, to wydawnictwa bezdebitowe składają się głównie z publikacji na temat najnowszej historii Polski, polityki oraz literatury, a także czasopism (m.in. "Kultura Niezależna", "Kurs", "Ogniwo", "Praworządność").

- Równie interesujące, choć nie tak liczne, są akta wytworzone przez XIX-wieczne instytucje oświatowe i wyznaniowe. Józef Kaczkowski przekazał akta wytworzone przez Dozór Kościelny Parafii Rzymskokatolickiej w Tłokini w latach 1829-1847. Zawierają one informacje na temat funduszu pokładnego parafii, remontu kościoła, czy budowy ogrodzenia wokół cmentarza parafialnego. Zdzisława Flisińska przekazała 3 poszyty Szkoły Elementarnej w Choczu z lat 1809-1866. Można w nich znaleźć opisy i uposażenie szkoły oraz nauczyciela (w tym składek emerytalnych), wykazy uczniów, sprawy remontów oraz przepisy dotyczące szkół elementarnych - wymienia dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu

.

Dokumenty z Opatówka z początków XIX wieku

Podobne informacje zawiera teczka Dozoru Szkoły Elementarnej w Opatówku z lat 1801-1831. Materiały przekazał Mateusz Przyjazny, a razem z nimi także ocalałe dokumenty z archiwum dóbr Opatówek.

25 jednostek z lat 1837-1930 dotyczy spraw finansowych i gospodarczych majątku oraz jego właścicieli: Ignacego Radoszewskiego, Jana Fundukleja oraz rodziny Schlösserów. Wśród nich są: sprawy sporne z włościanami wsi Zawodzie z lat 1837-1847, notarialny akt sprzedaży Ignacego Radoszewskiego dóbr senatorowi Janowi Funduklejowi z 1859 r., wykaz sprzedanych w latach 1879-1880 osad karczemnych należących do dóbr, umowy, rachunki, rozliczenia wapielni w Trojanowie z lat 1873-1889, umowa przedślubna Karola Schlössera i Anny Bucholtz z 1861 r., czy akt dzierżawy przędzalni bawełny w Ozorkowie między Matyldą Schlösser a Natalią Schlösser, wdową po Karolu Schlösser.

Plakaty sportowe i koronawirus

Zupełnie inny rodzaj archiwaliów ofiarowała Grażyna Adamin. Kilkadziesiąt afiszy, plakatów i mniejszych druków ulotnych od lat 80. XX w. po lata współczesne dotyczą głównie imprez sportowych w Kaliszu i powiecie kaliskim. Swoje kolekcje uzupełnili Lech Jabłoński oraz Mirosław Żarnowski. Pierwszy z nich przesłał kilkanaście dokumentów dotyczących życia zawodowego i osobistego Tadeusza i Genowefy Cichych z lat 1934-1990, drugi przekazał 20 widokówek i kart pocztowych, które sam zaprojektował w latach 2012-2019.

- Kaliskie Archiwum po raz pierwszy w swojej historii przejęło także dokumenty elektroniczne. Stanowią one pokłosie ogólnopolskiej akcji archiwów państwowej Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2). Jej celem jest zgromadzenia i zabezpieczenie różnorodnych materiałów (zdjęć, filmów, dzienników, druków ulotnych itp.) przy współudziale całego społeczeństwa, dokumentujących zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, społecznym, kulturalnym i zawodowym. Kaliska kolekcja, jak na razie, składa się z fotografii cyfrowych, a kilkadziesiąt zdjęć Grzegorza Walisia i Marcina Spętanego obrazuje różne przejawy epidemii, które każdy z nas mógł zaobserwować na ulicy. Akcja trwa cały czas - podkreśla dr Grażyna Schlender

Na pozostałe dary składają się: cztery dokumenty dotyczące rodziny Madalińskich z lat 1870-1886 przekazane przez Sylwię Młodyszewską oraz protokoły zebrań Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR w Wojewódzkim Zarządzie Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Kaliszu z lat 1977-1979 ocalone przed zniszczeniem przez Jana Maka.

Ulotka upamiętniająca 41. rocznicę zbrodni katyńskiej z 1981 r. (dar Leszka Radziemskiego)

Archiwum Państwowe w Kaliszu. Darczyńcy przekazali niezwykłe...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto