Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliska PWSZ chce być Akademią!

Mariusz Kurzajczyk
Rektor prof. Jan Chajda nie ukrywa, że celem jest stworzenie akademii w Kaliszu.
Rektor prof. Jan Chajda nie ukrywa, że celem jest stworzenie akademii w Kaliszu. Mariusz Kurzajczyk
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu otwiera kolejne kierunki magisterskie a w planach ma następne. Rektor prof. Jan Chajda nie ukrywa, że najważniejszym celem jest w miarę szybkie przekształcenie szkoły zawodowej w akademię techniczno-ekonomiczną.

Pierwszym krokiem w kierunku Akademii Kaliskiej było stworzenie i rozwój studiów magisterskich. Od dwóch lat tytuł magistra można zdobywać na inżynierii i ochronie środowiska, od tego także na pielęgniarstwie. W następnym kierunkami magisterskimi mają być także budowa maszyn, fizjoterapia i zarządzanie. Szykowany jest wniosek do ministerstwa o pozwolenie na uruchomienie studiów doktoranckich. Powstały też trzy zupełnie nowe kierunki: budownictwo, informatyka i wychowanie fizyczne.

Uczelnia rozwija się także pod względem liczby studentów, których jest ponad 4 tysiące, w tym z tegorocznego naboru 1900. Rektor Chajda podkreśla, że szkoła obejmuje swoim zasięgiem obszar zamieszkany przez pół miliona osób. Na niektóre kierunki np. pielęgniarstwo studenci dojeżdżają nawet z Poznania.

PWSZ została ponownie wybrana przez Ministerstwo Zdrowia do prowadzenia studiów pomostowych, współfinansowanych przez UE. W tym roku bezpłatne studia może podjąć 180 osób. Do udziału w projekcie zakwalifikowało się tylko dziewięć uczelni, w tym kaliska szkoła jako jedyna z Wielkopolski.

Rośnie popularność "studiów zamawianych". Na kierunki techniczne - inżynierię środowiska i budowę maszyn uczelnia dostaje dodatkowe pieniądze z ministerstwa na zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki, a także język angielski i informatykę. Poza tym połowa najlepszych studentów otrzymuje miesięczne stypendium naukowe w wysokości tysiąca złotych.

Impulsem do zmian jest także wysoka pozycja kaliskiej PWSZ, która po raz piąty z rzędu wygrała ogólnopolski ranking wyższych szkół zawodowych.

- W dodatku z każdym rokiem dystans miedzy naszą szkołą i innymi rośnie - podkreśla rektor.

W tym roku zmieniła się zupełnie organizacja PWSZ, która ma już charakter akademicki. Instytuty zostały zastąpione przez wydziały: politechniczny, zarządzania, medyczny oraz rehabilitacji i sportu. Cały czas prowadzone są badania naukowe, których w przypadku szkół zawodowych ustawa nie przewiduje.

- Mamy ponad 80 profesorów, którzy nie chcą prowadzić dydaktyki bez badań naukowych - tłumaczy rektor.

Powstają więc publikacje, książki a kolejni pracownicy zdobywają wyższe stopnie naukowe, na razie na innych uczelniach. Rocznie PWSZ ma 10 nowych doktorów, są pierwsze habilitacje a niedawno gratulacje przyjmowało dwóch profesorów.

- A przed 12 laty mieliśmy przyjezdnych naukowców i miejscowych magistrów. Kalisz zasługuje na to, żeby mieć swoją akademię - dodaje prof. Chajda.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto