18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do rolników trafiły stacje meteorologiczne. Z własną prognozą obsieją i nawiozą

Andrzej Kurzyński
W Wielkopolsce rusza pionierski na skalę ogólnopolską program, w ramach którego rolnicy wyposażeni zostali w polowe stacje meteorologiczne. Mają one pomóc w planowaniu prac polowych.

Program uruchomił samorząd województwa wielkopolskiego we współpracy z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

- Stacje meteorologiczne trafiły do 34 demonstracyjnych gospodarstw w całym województwie oraz trzech szkół rolniczych. W ten sposób udało nam się objąć wszystkie powiaty w Wielkopolsce - mówi Krzysztof Grabowski, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Już teraz tym pomysłem interesują się inne regiony naszego kraju.

We wtorek oficjalnie program ruszył w południowej Wielkopolsce. Rolnicy z regionu otrzymali odpowiednie kody dostępu, przeszli szkolenie i teraz na monitorach swoich komputerów mogą na bieżąco śledzić zmiany pogodowe. Informacje ze stacji metrologicznych będą udostępniane rolnikom bezpośrednio lub za pośrednictwem strony internetowej WODR.

Stacja pozwala odczytać takie dane jak: temperatura powietrza, jego wilgotność względna, suma opadów deszczu i ich intensywność, ciśnienie atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru oraz punkt rosy.

- Na podstawie tych danych odpowiedni program będzie przewidywał możliwość wystąpienia zarazy. Dla mnie, jako producenta ziemniaków, takie informacje są niezwykle ważne - mówi Tadeusz Zatylny, rolnik z miejscowości Zamość w powiecie ostrowskim. - Wiedząc, że w ciągu kilku najbliższych godzin może spaść deszcz można także łatwiej zaplanować zabiegi ochrony roślin w optymalnym terminie. Z tych danych skorzystają też moi sąsiedzi.

Jak dodaje Stanisław Lesień, właściciel gospodarstwa w podkaliskim Czajkowie, dotychczas przewidywał on pogodę jedynie na podstawie obserwacji przyrody oraz z prognoz telewizyjnych, które nie zawsze się sprawdzały.

- Podobne rozwiązania funkcjonują w Europie zachodniej od kilkunastu lat i znacząco wpływają na ochronę środowiska dzięki oszczędnościom w stosowaniu środków ochrony roślin. Dzięki wynikom ze stacji decyzja o ochronie roślin jest podejmowana w sposób optymalny i właściwy - wyjaśnia Ryszard Jaworski, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto