18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Miejski w Kaliszu: Część miasta nie jest już zabytkowa

Andrzej Kurzyński
Część Kalisza nie jest już zabytkowa. Mapę prezentuje prezydent Janusz Pęcherz.
Część Kalisza nie jest już zabytkowa. Mapę prezentuje prezydent Janusz Pęcherz. Urząd Miejski w Kaliszu
Część Kalisza nie jest już zabytkowa. Urząd Miejski w Kaliszu poinformował, że sukcesem zakończyły się wieloletnie starania władz Kalisza o wyłączenie spod ochrony konserwatorskiej znacznych obszarów miasta, zwłaszcza tych zurbanizowanych w latach powojennych.

Urząd Miejski w Kaliszu starał się od 2005 roku o wyłączenie spod ochrony konserwatorskiej sporego obszaru miasta. Działania te wreszcie zakończyły się sukcesem. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał decyzję, która znacznie przyspieszy działania administracyjne i ułatwi życie inwestorom.

Przez kilkadziesiąt lat zbudowanie czegokolwiek w Kaliszu oznaczało prawdziwą gehennę. W roku 1956 i 1957 cały ówczesny obszar miasta o powierzchni około 2 600 ha i jego założenie urbanistyczne zostały uznane za zabytek i umieszczone w stosownym rejestrze. W praktyce oznaczało to, że wszyscy inwestorzy, zarówno realizujący na obszarze miasta duże inwestycje, jak i budujący domy jednorodzinne a nawet garaże musieli zlecać badania archeologiczne, zebrać stosowne ekspertyzy i opinie, zanim Urząd Miejski w Kaliszu wydał im pozwolenie na budowę.

Podobnym procedurom podlegały też wszystkie przeróbki architektoniczne czy adaptacje zabytkowych kamienic. Doświadczył tego m.in. właściciel nowo powstałego lokalu - Richmond Music Club & Restaurant przy ul. Śródmiejskiej w Kaliszu.

- Wykonanie daszku- okapu nad wejściem do restauracji, znajdującej się w kamienicy, figurującej w ewidencji zabytków, wymagało trzech dodatkowych decyzji, w tym służb konserwatorskich - mówi Patryk Wojciechowski, menadżer restauracji. - Czas oczekiwania na pozwolenia wydłużył się co najmniej o dwa miesiące.

Urząd Miejski w Kaliszu: Część miasta nie jest już zabytkowa

Identyczne problemy mieli także inwestorzy realizujący zadania w dzielnicach miasta odległych od kaliskiej starówki. Decyzja ministra kultury sprawi, że wymogi związane z ochroną konserwatorską będą nadal obowiązywać, ale tylko w ścisłym centrum Kalisza.

- Zabytkowa przestrzeń i układ urbanistyczny ścisłego centrum są nadal chronione mówi prezydent Kalisza Janusz Pęcherz. - Zabiegaliśmy o wyłączenie spod ochrony konserwatorskiej terenów, które tego nie potrzebują.

Ze strefy ochrony konserwatorskiej decyzją ministra wyjęto 1/3 powierzchni miasta z roku 1957 i część założenia urbanistycznego. Dotyczy to głównie terenów zagospodarowanych w latach powojennych. Poza strefą znalazły się m.in. osiedla Dobrzec, Widok, Kaliniec oraz ulice: Wrocławska, Metalowców, Piwonicka, Obozowa, aż do Sulisławic, czyli obszary przeznaczone pod inwestycje przemysłowe, a także osiedla domów jednorodzinnych, jak Tyniec i Chmielnik.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto