Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

REGION - Diecezja sięga po unijną kasę. Zabytkowe kościoły będą jak nowe

Mariusz Kurzajczyk
W tym roku rozpoczną się remonty 14 zabytkowych kościółków w diecezji kaliskiej. Jest to możliwe dzięki wsparciu z funduszy europejskich

Jedenaście obiektów otrzyma dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 w ramach rozwoju kultury i zachowania dziedzictwa kulturowego. Inwestorem jest diecezja kaliska.

Projekty przewidują kompleksowe prace budowlane zabytkowych kościołów drewnianych oraz prace konserwatorskie zabytków ruchomych, stanowiących wyposażenie tych świątyń.

Roboty prowadzone będą w kościołach: pw. Narodzenia NMP w Pólku pod Bralinem, pw. św. Andrzeja Ap. i św. Wawrzyńca w Baranowie, pw. św. Rocha w Proszowie (gmina Rychtal), pw. św. Mikołaja w Ostrzeszowie, pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzałkowie (gmina Lisków), pw. św. Michała w Zborowie (gmina Żelazków), pw. Św. Trójcy w Kucharkach (gmina Gołuchów), pw. św. Michała Arch. w Szczurach (gmina Ostrów Wlkp.), pw. św. Floriana w Pleszewie, pw. św. Andrzeja Ap. w Borkowie Starym (gmina Żelazków) oraz pw. św. Rocha w Mikstacie. Wszystkie są wpisane do rejestru zabytków Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Powierzchnia poddanych pracom budowlanym i konserwatorskim 11 obiektów historycznych wynosi aż 2 657 m kwadratowych. Podczas robót zaplanowanych na ten i następny rok wszystkie świątynie zostaną odnowione, a dziewięć z nich dodatkowo będzie zabezpieczonych przed kradzieżą i zniszczeniem. Prace konserwatorskie są zróżnicowane, co związane jest z różnym stanem technicznym obiektów. Naprawiane i wymieniane będą posadzki, okna, izolacje, dachy, ściany, schody. Przy okazji zagospodarowany ma być teren wokół kościoła łącznie z naprawą chodników i wykonaniem podświetlenia. W ramach projektu w każdym kościele przeprowadzone zostaną również prace konserwatorskie zabytkowego wyposażenia: ołtarzy, obrazów, polichromii ścian i stropów, ambon, belek tęczowych, chrzcielnic, rzeźb i organów. W każdym planuje się wymianę instalacji elektrycznej.

To niejedyne inwestycje w zabytkowych kościołach diecezji kaliskiej. Na przykład parafia św. Jakuba w Czerminie w powiecie pleszewskim otrzyma dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na odnowę elewacji kościółka drewnianego. W diecezji kaliskiej dotację z funduszy unijnych zdołały uzyskać jeszcze dwie parafie - w Doruchowie i Krzyżownikach.

W Czerminie projekt napisał proboszcz ks. Marian Ostach. Wartość inwestycji wynosi 350 tys. złotych z czego 75 proc. daje Unia Europejska, resztę musi dołożyć parafia. Proboszcz na inwestycję już zgromadził 52 tys. 500 zł. Wierni być może tę inwestycję wesprą swoim groszem podczas kolędy.

- Parafianie interesują się remontem, pytają, są zadowoleni - mówi ks. Ostach. - Unijna dotacja zostanie parafii wypłacona po zakończeniu prac i rozliczeniu przedsięwzięcia. Dlatego też parafia zaciągnęła kredyt w banku pod zastaw parafialnych gruntów.

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg, prace ruszą już wiosną. Kościółek św. Jakuba w Czerminie został wybudowany w 1725 roku. Niektóre jego elementy, na przykład witraże w medalionach nigdy jeszcze nie były poddawane renowacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto