Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa mistrza fotografii na kaliskim rynku

Andrzej Kurzyński
Wystawę można oglądać na kaliskiej starówce.
Wystawę można oglądać na kaliskiej starówce. Andrzej Kurzyński
Wystawę prac Benedykta Jerzego Dorysa, klasyka fotografii polskiej, można oglądać od piątku na plenerowej wystawie przed kaliskim ratuszem. Jej otwarcie zbiegła się ze 110. rocznicą urodzin Benedykta Jerzego Dorysa (właściwe nazwisko Rotenberg). Fotograf urodził się 25 mają 1901 roku w Kaliszu.

To tutaj uczył się gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej i tutaj także rozpoczęła się jego przygoda z fotografią. W 1920 roku uczestniczył w wojnie polsko-blszewickiej. W jednej z bitew został nawet ciężko ranny. Po wojnie osiadł w Warszawie. Na 1927 rok przypadł debiut artystyczny Dorysa. W 1928 roku debiutował na pierwszym Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Warszawie. Rok później został zostać zawodowym fotografikiem. Jego Atelier Fotografii Artystycznej stało się najpopularniejszym atelier portretowym w stolicy. To tutaj fotografowali się najsławniejsi wówczas muzycy, aktorzy, czy politycy. To zdjęcia autorstwa Dorysa wykonane Władysławie Kostakównej i Zofii Batyckiej otworzyły im drogę do tytułów Miss Polonia. Pochodzący z Kalisza fotograf wykonał też wiele zdjęć dla potrzeb reklamy oraz aktów. Seria zdjęć jego autorstwa, przedstawiających przedwojenne życie Kazimierza nad Wisłą uznawana jest za pierwszy polski reportaż fotograficzny. W czasie II wojny światowej Dorys trafił do getta, z którego zdołał jednak uciec i do końca okupacji musiał się ukrywać. Po wojnie otworzył przy Nowym Świcie w Warszawie zakłąd fotograficzny, który działał do lat 80-tych ubiegłego wieku.

Benedykt Jerzy Dorys działał m.in. w: Polskim Towarzystwie Miłośników Fotografii, Związku Polskich Artystów Fotografików, Warszawskim Towarzystwie Fotograficznym, Sekcji Fotograficznej ZAIKS. Wyróżniony m.in. odznaczeniem państwowym Polonia Restituta. Zmarł w 1990 roku.

Prezentowane na kaliskiej wystawie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biblioteki narodowej. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Fundacją Dobrej Książki. W Kaliszu jej kuratorem jest Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto