Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja prewencyjna kaliskiej policji. Jak nie dać się okraść na przedświątecznych zakupach? ZDJĘCIA

AND
Okres przedświąteczny to żniwa dla kieszonkowców i włamywaczy. To właśnie wtedy policja odnotowuje najwięcej tego typu przestępstw. Kaliscy funkcjonariusze postanowili więc przeprowadzić akcję prewencyjną wśród mieszkańców, aby przestrzec ich przed tego typu zagrożeniami.

Pomóc mają w tym… naklejki. Funkcjonariusze wkładali je między innymi za szyby wycieraczek, bądź przyklejali do klamek samochodów, jeśli zauważyli, że właściciel zostawił jakieś cenne rzeczy na siedzeniu, które w każdej chwili mogą skusić złodzieja. Na naklejkach spisane zostały najprostsze zasady, jak pilnowanie swojego mienia, czy zamykania okien i drzwi na klucz, kiedy wychodzimy z domu. Naklejki zostały wydane dzięki dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Tylko w piątek policjanci wykorzystali kilkaset z nich. Akcja odbyła się na targowisku przy ulicy 3-go Maja, Nowym Rynku a także na terenie Kaliskiej Giełdy przy ul. Częstochowskiej.

- Policjanci właśnie przed świętami, wszędzie tam, gdzie jest duży ruch, czyli w centrach handlowych i na targowiskach organizują tego typu akcje. Policjanci ostrzegają i działają profilaktycznie, by nie dochodziło do kradzieży kieszonkowych, czy włamań do samochodów – mówi st. asp. Sebastian Taranek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - Zdarzały się sytuacje pozostawienia wartościowych rzeczy bez nadzoru w otwartych pojazdach. Mundurowi rozmawiali z mieszkańcami wskazując bezpieczne miejsce przechowywania portfela oraz pieniędzy tak by uniknąć kradzieży kieszonkowej.

W okresie przedświątecznym bywamy roztargnieni a przez to nieuważni. Kupując prezenty, przeciskając się w tłumie na targowiskach lub w autobusie zapominamy o bezpieczeństwie naszych toreb, portfeli czy kluczy.

- Generalnie dynamika przestępstw spada, ale przed świętami zawsze obserwujemy wzrost włamań do domów, czy kradzieży kieszonkowych. W przypadku tych ostatnich możemy mówić o pladze. Właśnie przez tego typu akcje chcemy edukować kaliszan, którzy zajęci gorączką zakupów nie zawsze myślą o tym, by właściwie dbać o swoje mienie. Równolegle prowadzone są inne działania z udziałem policjantów nieumundurowanych i operacyjnych, którzy pełnią służbę popołudniami i w nocy zwłaszcza na terenie osiedli. Pojawiają się oni także na targowiskach i zwracają uwagę na osoby policyjnie podejrzane, które mogłyby dokonywać kradzieży – dodaje rzecznik.

Pamiętajmy więc, że aby nie paść ich ofiarą należy pamiętać, że złodzieje działają w grupie. Obowiązuje w niej podział ról: jedna osoba jest odpowiedzialna za stworzenia sztucznego tłoku, druga za wyjęcie przedmiotu, inna osoba odbiera przedmiot i z nim odchodzi, jeszcze inna obserwuje i ubezpiecza. Kieszonkowcy najczęściej działają w komunikacji miejskiej, na dworcach i w centrach handlowych. Kieszonkowiec nie wyróżnia się z tłumu, nie ma wyglądu bandyty.

Wszędzie tam, gdzie jest tłok - w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowajmy więc szczególną ostrożność. W tych miejscach notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki.

- Apelujemy, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi jej wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Nie pozostawiajmy bez opieki torebek na nagrobkach. Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN. Dodatkowo wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty - dodaje policjant.

Zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub telefonicznie pod nr 997 lub 112.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto