Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Wojtyła kontra dopalacze

Daria Kubiak
Wykorzystam każdą okazję, aby uświadamiać mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego, jak groźne są dopalacze - mówi Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu, prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła.
Wykorzystam każdą okazję, aby uświadamiać mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego, jak groźne są dopalacze - mówi Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu, prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. Archiwum
Dyrektor kaliskiego sanepidu prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła wydal zdecydowaną wojnę dopalaczom, działając na wszystkich możliwych frontach. Ostatnio stawia na edukację I profilaktykę. W minioną niedzielę we wszystkich parafiach w Kaliszu I powiecie kaliskim odczytano list Andrzeja Wojtyły i ks. Jacka Andrzejczaka, dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej w tej sprawie.

Uczestnicy mszy dowiedzieli się m.in. - czym są dopalacze, jak działają, jaki jest ich zgubny wpływ, dlaczego młodzi ludzie chcą ich spróbować i jak ich przed tym uchronić. W Kaliszu, niestety, problem z dopalaczami z każdym rokiem staje się coraz poważniejszy. Tylko w ciągu 6 miesięcy tego roku do kaliskiego szpitala trafiło 81 osób, które miały kłopot ze zdrowiem po zażyciu dopalaczy.

Termin odczytania listu w kościołach nie był przypadkowy. W życie weszła bowiem nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Od 1 lipca br. 114 tzw. dopalaczy jest traktowanych jak narkotyki. Za ich posiadanie i obrót będzie można trafić nawet do więzienia. Niestety, producenci dopalaczy sprytnie obeszli nowe przepisy prawa i zmienili skład chemiczny dopalaczy. Do ich produkcji używają substancji, które nie znajdują się na liście substancji zakazanych.

- Dlatego ta nowelizacja to dla mnie kompletne nieporozumienie - dodaje Andrzej Wojtyła. - Powiem więcej - to tylko pozorne działanie, które nie tylko nie rozwiąże problemu, ale dodatkowo będzie kosztowne dla podatników. Sanepidy w całej Polsce będą znów badać skład chemiczny w swoich laboratoriach, chociaż już dzisiaj można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że zarekwirowane dopalacze nie będą zawierały substancji zakazanych. Rząd walczy więc z podażą, zamiast podjąć działania by ograniczyć popyt na dopalacze. Odnoszę wrażenie, że te działania wręcz służą rozwojowi rynku dopalaczy, a prawo jest tak konstruowane, żeby rynek dopalaczy mógł się bez przeszkód rozwijać.

Kaliski sanepid stawia więc na edukowanie i przestrzeganie przed dopalaczami, wskazując przyczyny z jakich młodzi ludzi sięgają po te środki oraz ukazując zagrożenia jakie niesie z sobą ich zażywanie. Celem tych działań jest zmniejszenie popytu na dopalacze.

- Zwracamy się do rodziców by poświęcali więcej uwagi swoim dzieciom i rozmawiali o ich problemach. Kłopoty rodzinne, brak kontaktu i rozmów z rodzicami powodują, że młodzi ludzie chętnie sięgają po te substancje. Często eksperymenty z dopalaczami kończą się tragicznie, gdyż przygoda z dopalaczami to tak jak spacer ze śmiercią pod rękę - ostrzegają Andrzej Wojtyła i ks. Jacek Andrzejczak.
Autorzy listu zwrócili też uwagę na to, że działania instytucji centralnych są nieskuteczne.

- _ Dotychczasowe rozwiązania wprowadzone przez rząd są mało efektywne i łatwe do obejścia przez producentów i dilerów dopalaczy. Łatwy zarobek skłania ich do stosowania różnych sposobów obchodzenia prawa. Właściciele obiektów, wynajmujący pomieszczenia, w których odbywa się proceder sprzedaży dopalaczy, często kierują się zwykłą chęcią zysku, nie licząc się ze skutkami. Apelujemy o podjęcie wspólnych działań na rzecz propagowania negatywnych skutków zażywania dopalaczy. Od tego zależy zdrowie młodego pokolenia i ład moralny Polaków _– napisali w liście.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto