Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy w Kaliszu dokonali kolejnych cennych odkryć

Mariusz Kurzajczyk
Archeolodzy Dariusz Wyczółkowski i Adam Kędzierski znaleźli m.in. bryłkę szkła importowaną prawdopodobnie z Bizancjum
Archeolodzy Dariusz Wyczółkowski i Adam Kędzierski znaleźli m.in. bryłkę szkła importowaną prawdopodobnie z Bizancjum Mariusz Kurzajczyk
Archeolodzy w Kaliszu, którzy kolejny sezon prowadzą badania na Starym Mieście znaleźli rzadkie monety. Historyczną ciekawostką jest zawartość odkrytej sakiewki sprzed 900 lat.

Kaliscy i warszawscy archeolodzy zakończyli pierwszy etap tegorocznych badań na Starym Mieście w Kaliszu. Tegoroczne wykopaliska przyniosły wyjątkowe zabytki numizmatyczne, wśród których najważniejsze to niezwykle rzadkie denar królewski Bolesława Śmiałego i denar Władysława Hermana.

- Liczba odkrytych w ciągu ostatnich sześciu lat monet obu tych władców przewyższa zdecydowanie wszystkie znaleziska tego typu z Poznania, Gniezna, Giecza i Lednicy. O ile można dyskutować, czy Piastowie wywodzili się z Kalisza, czy Giecza, o tyle z pewnością od lat 40. XI wieku Kalisz był przez jakiś czas najważniejszym ośrodkiem politycznym w Wielkopolsce - podkreśla dr Adam Kędzierski z Kaliskiego Stanowiska Archeologicznego PAN.

Archeolodzy w Kaliszu dokonali kolejnych cennych odkryć

Archeolog przypomina, że najazd Brzetysława czeskiego na Polskę w 1038 r. ominął Kalisz, w odróżnieniu od złupionego Poznania, Gniezna czy Lednicy. Wiele wskazuje, że to właśnie z tego miasta, Kazimierz Odnowiciel rozpoczął odbudowę państwa polskiego. Jeszcze za rządów księcia Zbigniewa w początkach XII stulecia kaliski ośrodek mógł być jeszcze najważniejszy w Wielkopolsce, o czym świadczą odkrycia ciekawych zabytków, w tym monet bitych w dalekim Krakowie.

Wykopaliska już przez czwarty sezon prowadzone są przy ul. Stare Miasto. To teren leżący między centrum wczesnośredniowiecznej osady targowo-rzemieślniczej, a Prosną. Tędy prowadziła droga do drugiej przeprawy przez rzekę i dalej trakt na Sieradz i Kraków.

Zdaniem naukowców rangę tego szlaku handlowego potwierdza odkryty wcześniej skarb - monety i różne ozdoby. Jego niewielka część, z zachowaną pierwszą polską monetą Bolesława Chrobrego znajduje się dziś w kaliskim muzeum.

Badania obfitowały w inne numizmatyczne ciekawostki. Archeolodzy w Kaliszu wydobyli z ziemi zlepek denarów krzyżowych, zapewne zawartość niezachowanej do dziś sakiewki. Znaleźli także bryłkę szkła, prawdopodobnie import z Rusi lub z Bizancjum.

- Szkło było przerabiane na pierścionki i obrączki, które odkryliśmy już wcześniej - dodaje Kędzierski.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto