Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centralne ogrzewania w centrum Kalisza. Ciepło Kaliskie rozbudowuje swoją sieć

Andrzej Kurzyński
Centralne ogrzewania w centrum Kalisza. Ciepło Kaliskie rozbudowuje swoją sieć
Centralne ogrzewania w centrum Kalisza. Ciepło Kaliskie rozbudowuje swoją sieć Archiwum naszemiasto.pl
Spółka Energa Ciepło Kaliskie rozbudowuje sieć ciepłowniczą w samym centrum miasta. Dzięki temu wiekowe kamienice będą mogły zostać podłączone do centralnego ogrzewania. Niebawem rozpoczną się prace na Głównym Rynku w Kaliszu.

W ciągu trzech, czterech tygodni na Głównym Rynku spółka Energa Ciepło Kaliskie rozpocznie przekop centralnego placu w mieście. W poprzek kaliskiej starówki zostanie ułożony ciepłociąg.

- Stajemy się czymś w rodzaju centralnego ogrzewania dla starej substancji mieszkaniowej Kalisza. Kilka dni temu oddaliśmy pierwszy budynek przy ulicy Piskorzewskiej 14. Dzięki temu ponad 20 pieców przestanie dymić w centrum. Za kilka dni oddamy podobny budynek przy ulicy Kościuszki 8, a w tym roku już mamy pewne ze strony Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych na dwa kolejne adresy Złota 13 i Złota 15. To kolejnych kilkadziesiąt pieców, które przestaną dymić – mówi Marek Bartczak, prezes spółki Energa Ciepło Kaliskie.

Jak dodaje prezes, zainteresowanie ciepłem systemowym w Kaliszu jest coraz większe, nie tylko ze strony MZBM-u, ale także ze strony właścicieli i zarządców prywatnych kamienic.

- W tym roku zrobiliśmy już takie adresy jak Babina, Złota, Ciasna, To są już te miejsca, w których przestaną dymić kominy. Ale to jest dopiero początek. Kiedy przekopiemy się przez Główny Rynek będziemy zdolni do ogrzewania praktycznie całej starówki – tłumaczy Marek Bartczak. - Zainteresowanie na starówce jest ogromne. Mamy w tej chwili dużo wniosków o podłączenie naszego ciepła. Jako pierwsze zostaną podłączone takie adresy jak Główny Rynek 15 i Piekarska 2, co wynika z rozmów z samymi mieszkańcami.

Prace na Głównym Rynku rozpoczną się jeszcze zimą. To element współpracy między spółką a miastem.

- Niebawem nastąpią prace rewitalizacyjne na płycie Głównego Rynku. Chcieliśmy zrobić to tuż przed tymi pracami, aby zaoszczędzić na kosztach związanych z odtwarzaniem nawierzchni – dodaje prezes Energa Ciepło Kaliskie. -Współpraca z miastem jest nie tylko modelowa. Ona jest rzadka. Jeżeli chodzi o zaopatrzenie w ciepło starej substancji mieszkaniowej starówek odbyło się to w niewielu miastach. Zwykle uważa się stare budownictwo trudno się inwestuje,. Owszem trudno i mieliśmy taki przykład na ulicy Jabłkowskiego, Fabrycznej, czy Kościuszki. Natomiast to nie znaczy, że jest niemożliwe. Walka ze smogiem jest możliwa także przy udziale Ciepła Kaliskiego.

Aby zwiększyć swoje moce spółka Energa Ciepło Kaliskie planuje budowę w elektrociepłowni Piwonice budowę bloku na biomasę. Ma on powstać do 2021 roku.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Zobacz także: Niedziela z przejaśnieniami na zachodzie. Nad resztą Polski poprószy śnieg

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto