Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Księdza Orione w Kaliszu zadba o ofiary przestępstw i seniorów ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Centrum Księdza Orione w Kaliszu zadba o ofiary przestępstw i seniorów
Centrum Księdza Orione w Kaliszu zadba o ofiary przestępstw i seniorów Bartłomiej Hypki
Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz ośrodek wsparcia dziennego dla seniorów - to dwie nowe inicjatywy orionistów w Kaliszu. Pierwszy z projektów powstał we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, a drugi z nich z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem swoją działalność rozpocznie we wtorek, 16 kwietnia. Mieścić się będzie w siedzibie zgromadzenia przy ul. Kościuszki 24 w Kaliszu. ale będzie działać też 7 punktów lokalnych: w Opatówku, Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, Jarocinie, Kępnie, Ostrzeszowie i Krotoszynie.

Przy Ośrodku działał będzie multidyscyplinarny zespół składający się z: pracowników pierwszego kontaktu, psychologów, psychiatrów, prawników, mediatorów, kuratorów sądowych, tłumacza języka migowego, tłumaczy języków obcych.

- Ośrodek jest odpowiedzią na potrzebę wprowadzenia jednolitych standardów pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom przestępstw oraz ich najbliższym. Udzielona pomoc złagodzi cierpienie będące efektem doznanych krzywd. Pozwoli na szybszy powrót do zdrowego, normalnego funkcjonowania. Skróci czas cierpień fizycznych oraz psychicznych - tłumaczy ks. Sylwester Sowizdrzał, dyrektor Zgromadzenia Małe Dzieło Boskiej Opatrzności - Orioniści w Kaliszu.

Ośrodek udzielał będzie wielopłaszczyznowej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw oraz ich rodzinom. Będzie to pomoc: prawna, psychologiczna, psychiatryczna, tłumaczy migowych i językowych, ale również materialna. W ramach pomocy materialnej będzie opłacany zakup żywności, odzieży, sprzętu rehabilitacyjnego, remont i opłata czynszu mieszkań, odpoczynek dzieci i młodzieży, finansowane będzie koszt żłobków, przedszkoli, kursów, szkoleń itd.

- Pomoc specjalistów, jak i materialna dotyczyła będzie wyłącznie szkód poniesionych w wyniku przestępstwa, bycia świadkiem przestępstwa czy bycia członkiem rodziny wskazanych osób. Pomoc udzielana będzie okresie do 5 lat od momentu wystąpienia przestępstwa do momentu zgłoszenia się do Ośrodków lub do 5 lat wystąpienia skutków przestępstwa - dodaje ks. Sylwester Sowizdrzał.

Ośrodek w Kaliszu będzie czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 8-20, w piątek od 8-16, a sobotę 8.30-12.30. W punktach lokalnych pełnione będą dyżury w określone dni i godziny.

Kontakt z ośrodkiem i punktami lokalnymi osobisty lub za pośrednictwem całodobowej infolinii: (62) 72 32 006

Całodobowo przez 365 dni w roku działało będzie mieszkanie interwencyjne. Na terenie Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu czekają na potrzebujących pokoje z dostępem do łazienki, toalety, kuchni, pralni. Pomoc udzielna przez ośrodek udzielana jest bezpłatna!

Z początkiem maja przy ulicy Kościuszki 24 rozpoczyna działalność również "Ośrodek wsparcia dziennego dla seniorów im. Księdza Orione". Będzie działał od poniedziałku do piątku , w godz. 7.30-15.30. Zapewni opiekę oraz zajęcia tematyczne 20 osobom starszym, w szczególności samotnym, o niskich świadczeniach. Ośrodek jest częścią realizacji projektu "Ośrodek wsparcia dziennego dla seniorów im. Księdza Orione" miejscem rozwijania pasji i zawierania przyjaźni, realizowanego od marca do grudnia 2019 roku przez Fundację Ks. Orione Czyńmy Dobro.

- Projekt skierowany będzie do 20 osób nieaktywnych zawodowo, w wieku 60+ o różnym stopniu sprawności mieszkających na terenie miasta Kalisza - tłumaczy ks. Damian Stawicki, wicedyrektor zgromadzenia.

Oferował będzie podopiecznym usługi opiekuńcze, edukacyjne i prozdrowotne i różne formy zajęć terapeutycznych: warsztaty plastyczne, muzyczne, kulinarne, literackie, komputerowe, turnieje szachowe, prelekcje filmów, wyjścia do kina i teatru, spotkania z ludźmi kultury i sztuki, mini recitale, wyjścia do muzeów, spacery i wycieczki turystyczne. Odbędą się też spotkania z policją na temat zagrożeń oszustwami, pracownikami banków na temat bankowości elektronicznej, lekarzami, rehabilitantami na temat ograniczeń zdrowotnych wynikających z wieku.

- Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowany personel - terapeutów zajęciowych, instruktorów, instruktora zajęć ruchowych, ale również w części przez wolontariuszy, zaproszonych gości - dodaje ks. Damian Stawicki, wicedyrektor zgromadzenia.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto