Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Kultury i Sztuki wydało dwie nowe płyty z muzyką folkową naszego regionu

BH
Centrum Kultury i Sztuki wydało dwie nowe płyty z muzyką folkową naszego regionu
Centrum Kultury i Sztuki wydało dwie nowe płyty z muzyką folkową naszego regionu Bartłomiej Hypki
Dwie nowe płyty z muzyką folkową wydało ostatnio Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Nagrania dokumentują i popularyzują tradycje regionu.

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zrealizowało w 2018 projekt „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efektem są wydane dwie płyty - Józefy Marciniak, śpiewaczki z Kobierna „Dwa listka na wodę” oraz „Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej. Wybór nagrań dźwiękowych regionalnego przeglądu zespołów folklorystycznych z lat 1998-2014”.

- Na przestrzeni ostatnich 4 lat wydaliśmy szereg płyt, które przekazują następnym pokoleniom, jakie melodie stąd pochodzą i jacy ludzie, kapele je wykonują - mówi Dariusz Grodziński, dyrektor CKiS. - Zostały one zauważone w kraju i nagrodzone.

Osobą najbardziej zaangażowaną w projekt jest Anna Gałczyńska, specjalistka ds. folkloru w CKiS.

- Ludzie, których twórczość udaje nam się utrwalić to westchnienie kultury tradycyjnej, przedwojennej jeszcze. Tym żyli nasi przodkowie. Tych osobowości, które warto „sportretować”, jest jeszcze bardzo wiele - mówi Anna Gałczyńska.

Pierwsze z najnowszych wydawnictw to uwieńczenie historii Kobierzanek, zespołu spod Krotoszyna. Dokonanie nagrań śpiewaczki i zespołu stało się cennym zapisem dla całego środowiska folklorystycznego, m.in. do nauki stylu wykonania i repertuaru często już nieznanego. Wydanie płyty z utworami śpiewanymi przez Józefę Marciniak jest także uczczeniem dokonań artystki ludowej z okazji jego 85. urodzin.

Nagrania zostały dokonane w sali wiejskiej w Kobiernie na początku listopada 2018. Zarejestrował je muzyk Jan Słowiński z Krakowa, wydawca wielu płyt, szef Festiwalu „Rozstaje”, producent płyty Leona Lewandowskiego wydanej przez CKiS w 2017 roku. Na płycie znalazło się 31 utworów tradycyjnych, m.in. „Przede wroty kamień złoty”, „Idzie do gościńca” i „Któryndy Jasiu” - śpiewane od pokoleń w okolicach Kobierna.

Drugie z wydawnictw, „Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej”, obejmuje wybrane nagrania dźwiękowe z zachowanych w archiwum CKiS w Kaliszu od 1998 roku rejestracji wideo. Na płycie znalazły się 44 utwory: 22 pieśni zespołów śpiewaczych i 7 - solistek oraz 4 melodie instrumentalistów i 11 - kapel, wykonania nagrodzone i wyróżnione.

Są to głównie utwory miłosne i weselne, zachowane najpowszechniej w tradycji regionu, oraz melodie grane przez kapele. W książeczce dołączonej do płyty załączono także opisy i materiał zdjęciowy. Przy płycie pracował Krzysztof Rospondek, muzykant z Kociny, który wybrał utwory i zaprojektował grafikę wydawnictwa. Wyodrębnienia dźwięków z nagrań filmowych dokonał Grzegorz Polański z Krotoszyna, kierownik kapeli przy zespole „Krotoszanie”. Obaj muzycy pracują od lat nad popularyzacją muzyki tradycyjnej regionu.

Anna Gałczyńska nie tylko koordynowała oba projekty, ale też napisała teksty i ułożyła kolejność utworów na drugiej z płyt. Album zainspirowany został 40-letnią historią tego regionalnego przeglądu.

Obie płyty są bezpłatne, wydane w nakładzie 500 szt. Fragmentów można posłuchać na stronie CKiS w Kaliszu.


Odpicowane mieszkanie rodem z Nowego Jorku i Hampton

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto