Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cerkiew prawosławna w Kaliszu obchodziła święto parafii i 90-lecie wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Cerkiew prawosławna w Kaliszu obchodziła święto parafii
Cerkiew prawosławna w Kaliszu obchodziła święto parafii Andrzej Kurzyński
Cerkiew prawosławna w Kaliszu pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodziła święto parafii oraz jubileusz 90-lecia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni.

Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, prawosławny biskup łódzki i poznański Atanazy z udziałem duchowieństwa prawosławnego. Na nabożeństwie obecni byli przedstawiciele władz Kalisza: Tadeusz Skarżyński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza, skarbnik Irena Sawicka oraz Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystki.

Dla uczczenia jubileuszu 90-lecia poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę cerkwi i podkreślenia związków kaliszan ze społecznością wiernych prawosławnych, na ręce księdza proboszcza Mirosława Antosiuka przekazano pięknie zdobioną Ewangelię w języku cekierwnosłowiańskim. Ewangeliarz w metalowej pozłacanej oprawie, zdobionej emalią, używany podczas liturgii prawosławnej, stanowić będzie pamiątkę niedzielnej uroczystości. Wydarzenie uświetnił polsko-ukraiński zespół wokalny „Dziczka.

Wyznawcy prawosławia w Kaliszu pojawili się w połowie XVIII w. i pochodzili z Macedonii. W 1782 r. na wschodniej pierzei rynku zakupili kamienicę i urządzili w niej kaplicę prywatną. Władze miasta przekazały w 1818 r. Macedończykom dawny kościół zakonu franciszkanek na ulicy św. Stanisława. Nowo urządzona cerkiew była pod wezwaniem św. Atanazego.

W 1832 roku w Sali Musztry byłego Korpusu Kadetów urządzono prawosławną cerkiew pułkową p.w.św. Jerzego dla żołnierzy rosyjskich garnizonu kaliskiego. Na początku lat 30 XIX w. założono na terenie wsi Majków, cmentarz prawosławny.

W 1874 r. władze rosyjskie zakupiły od prywatnych właścicieli nieruchomość położoną przy zbiegu ulic Warszawskiej i Placu św. Józefa. W 1875 r. rozpoczęły się prace budowlane. Cerkiew wyświęcono w 1877 r.

Po zakończeniu wojny sobór, jak i budynki parafialne na ul. Niecałej weszły w posiadanie polskich władz wojskowych. W zajętym soborze pietropawłowskim władze wojskowe zamierzały w urządzić kościół garnizonowy. Jednocześnie Rada Miejska Kalisza kierując się racjami historycznymi, moralnymi i architektonicznymi podjęła decyzję o zburzeniu soboru. Po kilkuletnim stanie niepewności, spowodowanym m. in. sytuacją prawną nieruchomości, na której zbudowano sobór, wojsko otrzymało kościół poewangelicki, natomiast świątynia została ostatecznie rozebrana w 1930 r.

W pierwszych latach powojennych, msze sprawowano w kapliczkach cmentarnych na Majkowie i na ul. Górnośląskiej. W styczniu 1921 r. Zarząd Parafii Prawosławnej zwrócił się z prośbą do władz Kalisza o wyrażenie zgody na organizację kaplicy w szkole ewangelickiej na ul. Niecałej. W 1926 r. w odzyskanym budynku parafialnym na ul. Niecałej, Zarząd Parafii Prawosławnej urządził za zgodą władz miejskich kaplicę. W 1927 r. Zarząd Parafii Prawosławnej prosił władze miasta o przekazanie materiałów budowlanych pochodzących z rozbiórki na potrzeby budowy nowej kaplicy.

W 1928 r. rozpoczęto budowę cerkwi na ul. Niecałej. W dniu 7 kwietnia 1929 r. nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego, a we wrześniu 1930 r. oficjalnie oddano cerkiew do użytku wiernych.

Święto parafii prawosławnej w Kaliszu


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto