Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy kobieta paląca powinna wybrać szczególną formę antykoncepcji?

abcZdrowie.pl
by CGP Grey / CC BY 2.0 (flickr)
Palisz? Koniecznie zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej!

Palenie papierosów i równoczesne przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może być bardzo niebezpieczne dla kobiet po 35. roku życia. Wynika to z interakcji, jaka zachodzi między nikotyną a żeńskim hormonem płciowym – estrogenem, zawartym w tabletkach antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Takie połączenie zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepicy żył głębokich. Powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych utrudnia prawidłowy przepływ krwi do poszczególnych organów. Konsekwencją tego stanu może być nie tylko przewlekła niewydolność żylna, ale również zatorowość płucna, udar mózgu i zawał serca. Sprawdź, jakie metody antykoncepcji są bezpieczne dla palących kobiet.

Metoda objawowo-termiczna
Powszechnie uważa się, że wśród naturalnych metod planowania rodziny najskuteczniejszą jest właśnie metoda objawowo-termiczna. Jej niewątpliwą zaletą jest brak ingerencji w organizm kobiety. Obejmuje ona systematyczny pomiar temperatury ciała, obserwację śluzu szyjowego oraz objawów, które towarzyszą jajeczkowaniu, takich jak obniżenie samopoczucia czy ból podbrzusza. Dzięki tej metodzie kobiety mogą zgłębić tajniki funkcjonowania swojego cyklu i określić swoje dni płodne, wymaga to od nich jednak dużej staranności oraz dokładnej samoobserwacji. Na pewno naturalna antykoncepcja nie powinna być stosowana przez kobiety, u których występują nieregularne miesiączki, gdyż może to prowadzić do błędów w obliczeniach. Trzeba również zaznaczyć, że metoda ta nie należy do najbardziej skutecznych i poza nią warto sięgać po dodatkowe formy zabezpieczenia, jak np. prezerwatywy.

Inne formy antykoncepcji dla kobiety palącej
W przypadku kobiety palącej dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie tabletek jednoskładnikowych (tzw. minipigułek), które nie zawierają estrogenu. W ich składzie można natomiast znaleźć progesteron. Ten rodzaj antykoncepcji powinien być stosowany codziennie, bez przerwy pomiędzy opakowaniami. Ważne, żeby tabletki były przyjmowane o stałej porze, gdyż najmniejsze opóźnienie może osłabić ich działanie. Inna forma antykoncepcji to tzw. metody barierowe, czyli prezerwatywy, krążki dopochwowe i diafragmy, które uniemożliwiają przedostanie się plemnika do komórki jajowej. Kobiety, które nałogowo palą papierosy, mogą także zastosować miejscowo chemiczne środki antykoncepcyjne. Są one aplikowane w formie kremów, pianek, płynów lub globulek dopochwowych. Chociaż zawierają środki plemnikobójcze, to ich skuteczność nie należy do największych. Nowością na rynku są zastrzyki antykoncepcyjne, które – podobnie do tabletek jednoskładnikowych – posiadają w składzie tylko progesteron. Zapobiegają one owulacji oraz powodują zagęszczenie śluzu. Jest to metoda bezpieczna również dla karmiących matek. Zastrzyk antykoncepcyjny działa natychmiastowo i powinien być wykonywany raz na trzy miesiące.

A może dłuższa ochrona?
Wśród metod antykoncepcyjnych, które mogą być bez obaw stosowane przez kobiety palące, są też implanty antykoncepcyjne i wkładki wewnątrzmaciczne. Pierwsze z nich są umieszczane pod skórą i stopniowo uwalniają związki chemiczne, tzw. progestageny, które zapobiegają zapłodnieniu. Działają nawet przez parę lat. Z kolei wkładki wewnątrzmaciczne są przeznaczone dla kobiet, które są już matkami i na chwilę obecną nie planują dziecka. Są zakładane w ostatnim dniu okresu. Ich zaletą jest długi czas trwania ochrony, nawet do kilku lat. Decyzja odnośnie stosowania każdej z wymienionych form antykoncepcji powinna być dokładnie przemyślana i skonsultowana ze specjalistą, który wskaże najlepszą metodę dla ciebie.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto