Dekomunizacja nazw ulic w Kaliszu sprawia mieszkańcom problemy Dekomunizacja nazw ulic w Kaliszu sprawia mieszkańcom problemy

Dekomunizacja nazw ulic w Kaliszu sprawia mieszkańcom problemy (© Bartek Hypki )

Dekomunizacja nazw ulic w Kaliszu, której efektem jest sześć dokonanych zmian przysporzyła mieszkańcom problemów.

Jak dowodzi radny Dariusz Grodziński w interpelacji do prezydenta wielu mieszkańców jest zdezorientowanych, Szczególnie mieszkańcy ul. Hanki Sawickiej – obecnie ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego nie wiedza jakie skutki ma dla nich dekomunizacja ulic.

- Mieszkańcy nie wiedzą czy i kiedy muszą wymienić dowody osobiste, prawa jazdy, dowody rejestracyjne, dane rejestrowe i pieczątki firm zarejestrowanych na adres z dawną nazwą ulicy – pisze radny w interpelacji.

Grodziński wspomina także o wielu innych dokumentach, m. in. o patentach, zezwoleniach i innych, o których ważność pytają mieszkańcy ulicy i dowodzi, że z tymi problemami zostali pozostawieni sami sobie.

Wiceprezydent Kalisza Barbara Gmerek odpowiada, ze według ustawy dekomunizacyjnej zmiany nazw ulic nie mają wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasową nazwę ulicy.

- Wydane dowody rejestracyjne, dowody osobiste i prawa jazdy zawierające poprzednią nazwę ulicy (Hanki Sawickiej przyp. red.) zachowują swoją ważność – odpowiada wiceprezydent.

Dekomunizacja nazw ulic przysparza problemów nie tylko osobom prywatnym ale także przedsiębiorcom. Jeśli chcą uaktualnić adres w dokumentach dotyczących działalności gospodarczej mogą złożyć stosowny wniosek CEIDG w dowolnym organie samorządu terytorialnego na terenie naszego kraju lub za pośrednictwem strony internetowej: www.ceid.gov.pl (wniosek powinien być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym).

Władze Kalisza zapewniają, że po wejściu w życie uchwał rady miejskiej zmieniających nazwy 6 kaliskich ulic zostały o tym poinformowane wydziały Urzędu Miejskiego w Kaliszu i jednostki organizacyjne miasta, sądy, prokuratury, poczta, ZUS, KRUS, urzędy skarbowe, policja, szpital, dostawcy mediów, spółdzielnie mieszkaniowe i inne instytucje.

Wiceprezydent zapewnia również, że miasto dokonało stosownych zmian dotyczących nowych nazw ulic w ewidencji gruntów i budynków a następnie informacje te zostały przekazane do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Kaliszu oraz do wydziału finansowego urzędu miejskiego.

- Sąd aktualizuje księgi wieczyste i zawiadamia o zmianach właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości. Wszystkie zmiany w tych dokumentach dokonywane są bezpłatnie – dodaje wiceprezydent Barbara Gmerek.

Na przełomie lipca i sierpnia do mieszkańców ulic, których nazwy zostały zmienione ma trafić ulotka informacyjna opracowana przez miasto, która ma rozwiać – taki jest przynajmniej jej cel- wszystkie wątpliwości mieszkańców jakie wywołała dekomunizacja nazw ulic.

Z regionu

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

D (gość)

Panie Grodziński... Zamiast malkontencić, szukać i wytykać błedy i problemy zajmij się Pan ich rozwiązywaniem. Pana taktyka to robienie afery z każdej pierdoły... Jak Pan widzi - miasto jakoś do tematu podeszło i przygotuje ulotki. A wystarczyło tylko wpaść na taki pomysł i wtedy mógłby Pan "ogłosić się" w mediach, że to Pana pomysł...