Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do końca lutego można oglądać wystawę poświęconą Eligiuszowi Kor-Walczakowi ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Wystawa „Eligiusz Kor-Walczak. Autor baśni i legend kaliskich. 1913-2000".
Wystawa „Eligiusz Kor-Walczak. Autor baśni i legend kaliskich. 1913-2000". Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego
Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zaprasza do obejrzenia wystawy „Eligiusz Kor-Walczak. Autor baśni i legend kaliskich. 1913-2000.” Wystawa biograficzna w 105. rocznicę urodzin pisarza prezentowana jest w budynku biblioteki do 28 lutego.

Ekspozycja została zorganizowana w oparciu o materiały, które wchodzą w skład kolekcji Eligiusza Kor-Walczaka przechowywanej w dziale zbiorów specjalnych. Materiały tworzące spuściznę stanowią dość obszerną podstawę badawczą w zakresie jego warsztatu pisarskiego, kontaktów osobistych i szczegółów biograficznych.
- Wystawa pokazuje – w mikrowymiarze – twórcze życie Eligiusza Kor-Walczaka poprzez dokumenty, fotografie, odznaczenia, listy gratulacyjne, dyplomy honorowe, i te najpiękniejsze – fotografie rodzinne. Jest to opowieść o życiu jednej z ciekawszych postaci mającej wpływ na życie literackie i kulturalne Kalisza XX w. - tłumaczy dr Bogumiła Celer, kurator wystawy .
W gablotach zgromadzone zostały liczne eksponaty, wśród nich pamiątki osobiste, legitymacje, korespondencja pisarza oraz jego książki, maszyna do pisania, rękopisy i maszynopisy wierszy, legend i opowiadań. Nawiązując do otwarcia „Centrum Kaliskich Legend i Baśni oraz Lokacji Miasta” w kaliskiej baszcie warto przypomnieć także postać Eligiusza Kor-Walczaka. Wystawa w Książnicy prezentuje rękopis zatytułowany „Ballada o Dorotce”, a także opowiadanie „Dorotka” zamieszczone przez literata w „Ziemi Kaliskiej” w 1959 r.
- Zapraszamy szczególnie uczniów oraz ich nauczycieli, a także wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy. Kończąc oglądanie ekspozycji powracamy do słów ją otwierających - mówi dr Bogumiła Celer.

W jednym z notesów Eligiusz Kor-Walczak zanotował słowa: „Powinienem swe życie zrobić użytecznym, aby nie przeszło, nie pozostawiając po sobie śladu.” Prezentowana wystawa oraz kolekcja przechowywana w Książnicy są potwierdzeniem, iż pisarz pozostawił po sobie trwały ślad.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 19.00. Zorganizowane grupy szkolne przyjmowane są po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. (62) 767 68 83.


W Szczyrku ogłoszono stan wyjątkowy. Przyczyną obfite opady śniegu

TVN24

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto