Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokument o kaliskich folksdojczach [ZOBACZ]

Daria Kubiak
Dokument o kaliskich folksdojczach
Dokument o kaliskich folksdojczach kadr z filmu Kalisz Literacki
Dokument o kaliskich folksdojczach, który można oglądać na portalu Youtube - „Moi rodzice podpisali Volksliste. Materiały do filmu” powstał we współpracy Arkadiusza Pacholskiego – reżyseria, Erwina Rząda – zdjęcia i Pauliny Konjuk-Fonżychowskiej- animacje.

W filmie wystąpili też uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im.I.J. Paderewskiego w Kaliszu.

Przyczynkiem do filmu było spotkanie w 2007 roku Arkadiusza Pacholskiego, pracującego wówczas nad powieścią „ Niemra” z kaliszaninem – panem Teodorem. Starszy mężczyzna (rocznik 1932) opowiedział wówczas autorowi książki historię swojej rodziny, wyznając, że jego rodzice byli jednymi z 2 800 000 Polaków, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej wpisali się na Niemiecką Listę Narodowościową.

Opowieść ta z pewnością miała wpływ na powstającą powieść, ale nigdy nie zaczęła żyć swoim własnym, odrębnym życiem. Książka Pacholskiego została opublikowana w roku 2011 w Wydawnictwie Prószyński. Natomiast historia opowiedziana przez pana Teodora pozostała skryta w pamięci autora „Niemry”.

Dopiero po latach Arkadiusz Pacholski podjął próbę namówienia pana Teodora do powtórzenia opowieści o rodzicach w obecności kamery.

- Choć próba ta ostatecznie się nie powiodła, stała się okazją do uświadomienia widzowi, że w historii Polski jest wstydliwy epizod, którego nie możemy oglądać oczyma tych, którzy byli jego bohaterami, albowiem nie zostawili oni stosownego świadectwa – mówi Arkadiusz Pacholski.

Mimo, że główny bohater nie zdecydował się wystąpić przed kamerą dokument o kaliskich folksdojczach - „Moi rodzice podpisali Volksliste. Materiały do filmu” powstał.

Próbowaliśmy – mówią autorzy. Może ta próba zachęci oglądajacych do własnych poszukiwań, dociekań , poznawania historii ludzi, którzy podpisywali Volkslistę, bo chcili być Niemcami, kierowali się oportunizmem lub zrobili to ze strachu przed represjami.

Film dokumentalny wyprodukowało Stowarzyszenie Kalisz Literacki dzięki dotacji Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz także: Pogoda na najbliższe dni

Źródło: TVN Meteo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto