Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotychczasowy dyrektor Zakładu Karnego w Kaliszu przechodzi do Rawicza

Andrzej Kurzyński
Ppłk Jarosław Banasik kierował kaliskim więzieniem przez siedem lat. Teraz został dyrektorem Zakładu Karnego w Rawiczu.
Ppłk Jarosław Banasik kierował kaliskim więzieniem przez siedem lat. Teraz został dyrektorem Zakładu Karnego w Rawiczu. Zakład Karny w Kaliszu
Zakład Karny w Kaliszu będzie miał wkrótce nowego szefa. Podpułkownik Jarosław Banasik, który dotychczas kierował jednostką objął od dzisiaj stanowisko dyrektora Zakładu Karnego w Rawiczu.

Ppłk Jarosław Banasik kaliską jednostką penitencjarną kierował od 5 grudnia 2005 roku. Jak informuje kpt. Remigiusz Czaja, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Kaliszu, pod kierownictwem dotychczasowego dyrektora zostało zrealizowanych wiele działań z przeróżnych dziedzin. Między innymi został oddany do użytku nowy budynek nr 5, w którym mieści się sala widzeń, nowoczesne ambulatorium i kompleks pomieszczeń wykorzystywanych przy przyjmowaniu skazanych do jednostki, została zmodernizowana tzw. baszta ewakuacyjna, zlikwidowana stara kotłownia koksowa i utworzona ekologiczna kotłownia gazowa, poprawiono stan zabezpieczeń techniczno – ochronnych wraz z rozbudową systemu monitoringu, zmodernizowano również większość pomieszczeń, w których pracują funkcjonariusze i pracownicy cywilni.

- Dzięki jego stylowi zarządzania udało się także w poszerzyć ofertę oddziaływań penitencjarnych kierowanych do różnych grup skazanych. Gdy do tego wszystkiego dołożyć dbanie o współpracę ze środowiskiem lokalnym oraz stworzenie bardzo dobrej atmosfery służby, to całokształt ponad siedmioletniej działalności dyrektora Banasika w Kaliszu ocenić należy bardzo wysoko - tłumaczy kpt. Czaja.

Zakład Karny w Rawiczu jest kilkukrotnie większy od kaliskiego. Jego pojemność wynosi ponad 840 skazanych. Jednostka, podobnie jak kaliska, może poszczycić się bogatą historią. Więzienie w Rawiczu zostało uruchomione na przełomie 1820/21 roku w budynkach opuszczonego przez o.reformatów klasztoru. Od samego początku aż do 1956 roku było więzieniem ciężkim, przeznaczonym dla więźniów politycznych. W okresie II Rzeczpospolitej przebywali tutaj komuniści m.in. Bierut, Nowotko, Finder, Buczek. Okres II wojny światowej to represje i eksterminacja Polaków i Żydów w rawickim Obozie Karnym. Okres stalinowski to kolejna fala prześladowań. Przebywali tutaj m.in. Kazimierz Pużak, Stanisław Skalski, Wiesław Chrzanowski, czy Władysław Bartoszewski, Kazimierz Moczarski.

Obecnie Zakład Karny w Rawiczu jest jednostką typu zamkniętego przeznaczoną dla skazanych dorosłych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto