Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotychczasowy dyrektor Zakładu Karnego w Kaliszu przechodzi do Rawicza

Andrzej Kurzyński
Ppłk Jarosław Banasik kierował kaliskim więzieniem przez siedem lat. Teraz został dyrektorem Zakładu Karnego w Rawiczu.
Ppłk Jarosław Banasik kierował kaliskim więzieniem przez siedem lat. Teraz został dyrektorem Zakładu Karnego w Rawiczu. Zakład Karny w Kaliszu
Zakład Karny w Kaliszu będzie miał wkrótce nowego szefa. Podpułkownik Jarosław Banasik, który dotychczas kierował jednostką objął od dzisiaj stanowisko dyrektora Zakładu Karnego w Rawiczu.

Ppłk Jarosław Banasik kaliską jednostką penitencjarną kierował od 5 grudnia 2005 roku. Jak informuje kpt. Remigiusz Czaja, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Kaliszu, pod kierownictwem dotychczasowego dyrektora zostało zrealizowanych wiele działań z przeróżnych dziedzin. Między innymi został oddany do użytku nowy budynek nr 5, w którym mieści się sala widzeń, nowoczesne ambulatorium i kompleks pomieszczeń wykorzystywanych przy przyjmowaniu skazanych do jednostki, została zmodernizowana tzw. baszta ewakuacyjna, zlikwidowana stara kotłownia koksowa i utworzona ekologiczna kotłownia gazowa, poprawiono stan zabezpieczeń techniczno – ochronnych wraz z rozbudową systemu monitoringu, zmodernizowano również większość pomieszczeń, w których pracują funkcjonariusze i pracownicy cywilni.

- Dzięki jego stylowi zarządzania udało się także w poszerzyć ofertę oddziaływań penitencjarnych kierowanych do różnych grup skazanych. Gdy do tego wszystkiego dołożyć dbanie o współpracę ze środowiskiem lokalnym oraz stworzenie bardzo dobrej atmosfery służby, to całokształt ponad siedmioletniej działalności dyrektora Banasika w Kaliszu ocenić należy bardzo wysoko - tłumaczy kpt. Czaja.

Zakład Karny w Rawiczu jest kilkukrotnie większy od kaliskiego. Jego pojemność wynosi ponad 840 skazanych. Jednostka, podobnie jak kaliska, może poszczycić się bogatą historią. Więzienie w Rawiczu zostało uruchomione na przełomie 1820/21 roku w budynkach opuszczonego przez o.reformatów klasztoru. Od samego początku aż do 1956 roku było więzieniem ciężkim, przeznaczonym dla więźniów politycznych. W okresie II Rzeczpospolitej przebywali tutaj komuniści m.in. Bierut, Nowotko, Finder, Buczek. Okres II wojny światowej to represje i eksterminacja Polaków i Żydów w rawickim Obozie Karnym. Okres stalinowski to kolejna fala prześladowań. Przebywali tutaj m.in. Kazimierz Pużak, Stanisław Skalski, Wiesław Chrzanowski, czy Władysław Bartoszewski, Kazimierz Moczarski.

Obecnie Zakład Karny w Rawiczu jest jednostką typu zamkniętego przeznaczoną dla skazanych dorosłych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto