Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki funduszom unijnym muzea wkraczają w XXI wiek

Monika Kaczyńska
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy na skutek inwestycji z unijnym wsparciem rozbuduje między innymi część edukacyjną
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy na skutek inwestycji z unijnym wsparciem rozbuduje między innymi część edukacyjną Archiwunm MPP
Dzięki unijnym dotacjom nowe możliwości zyskały także instytucje kulturalne z Wielkopolski. Szersza, nowocześniejsza oferta i wyższy standard obiektów sprawia, że publiczności przybywa.

Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny 2014 + stworzył możliwości starania się o unijne wsparcie także instytucjom kultury - takim jak kina, teatry, muzea. Także właściciele obiektów zabytkowych wiele razy korzystali z pieniędzy na ich renowację. Fundusze na te cele są rozdzielane zarówno w trybie pozakonkursowym, jak i w konkursach.

Muzea na miarę czasów
Do 30 czerwca o dotacje w trybie pozakonkursowym przeznaczone na inwestycje w muzea mogą się starać Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz miasto Poznań. Łącznie dla tych instytucji przeznaczono ponad 38 milionów złotych. Choć do złożenia projektów zostało jeszcze nieco czasu - przyszli beneficjenci dopinają ostatnie formalności.

Na podobne wsparcie może liczyć łącznie 14 projektów z całej Wielkopolski wytypowanych w trybie pozakonkursowym. Pięć umów z beneficjentami zostało już popisanych.

To jednak niejedyny sposób na uzyskanie dotacji przez instytucje kultury. Mogą one starać się także o pieniądze w postępowaniach konkursowych. W ostatnim na projekty w ramach Poddziałania 4.4.1 „Zachowanie, ochrona, promocja i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego” do podziału jest 50 milionów złotych. W tym konkursie wnioski są w fazie oceny.

Na początku miesiąca już otrzymały wsparcie dwa projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. 8 milionów złotych zostało podzielonych pomiędzy Ostrów Wielkopolski i Kalisz.

Jest kontener, będzie muzeum
Przedsięwzięciem, na które Poznań stara się o dotację, jest Muzeum Enigmy. Ma ono zarówno mieszkańcom miasta, jak i turystom przybliżyć osiągnięcia poznańskich matematyków, którzy w czasie II wojny światowej rozpracowali zasadę działania Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej uchodzącej za urządzenie generujące kody nie do złamania.

- Przez długi czas nie potrafiliśmy się chwalić dokonaniami wybitnych kryptologów i absolwentów naszego uniwersytetu Henryka Zygalskiego, Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego

- tłumaczy Mariusz Wiśniewski, który z ramienia miasta koordynuje powstanie nowej placówki. - Pierwszy stanął szyfrokontener przed Zamkiem z interaktywną wystawą. Muzeum to kolejny krok.

Powstanie ono w Collegium Historicum przy Św. Marcinie. Na dwóch kondygnacjach znajdzie się multimedialna wystawa, replika maszyny szyfrującej Enigma, którą w ostatniej serii telewizyjnego cyklu „Sensacje XX wieku” użył Bogusław Wołoszański. Zostanie odtworzona także sala wykładowa z lat 30., taka, w której uczyli się trzej wybitni matematycy i kryptolodzy, którzy złamali kod Enigmy, a także przedział radiotelegrafisty na niemieckim U-boocie.

Aby muzeum zaczęło działać, potrzeba łącznie około 15 mln zł. Pozostałą część pieniędzy dołoży miasto.

Nowocześnie w zabytkach
Pieniądze, o które stara się Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, zostaną przeznaczone na inwestycje w Zespół Parkowo-Pałacowy w Lewkowie. Od 1 czerwca będzie on oddzielnym muzeum. Od stycznia zostanie ono przekazane pod skrzydła starosty ostrowskiego.

- To naturalny proces - wyjaśnia Agnieszka Gibasiewicz, kustosz muzeum.- Pałac leży zaledwie 6 kilometrów od Ostrowa, ponad 20 od Kalisza.

Inwestycje zaplanowane w zespole Parkowo-Pałacowym w Lewkowie to z jednej strony poszerzenie ekspozycji i jej unowocześnienie, z drugiej przystosowanie zabudowań pałacowych do dodatkowych funkcji.

- Obecnie udostępniamy zwiedzającym tylko piętro reprezentacyjne pałacu

- mówi Agnieszka Gibasiewicz, kustoszka obiektu. - Po remoncie chcemy także udostępnić piętro mieszkalne, na którym będzie możliwość przybliżenia historii rodziny Lipskich, a także życia ziemiaństwa tych okolic na przełomie XVIII i XIX wieku. Dodatkowo wzbogacimy się o urządzenia multimedialne, które ułatwią zwiedzanie ekspozycji. Obecnie bez nich trudno mówić o przyciąganiu nowych zwiedzających, a zwłaszcza młodzieży.

Docelowo Zespół Parkowo-Pałacowy w Lewkowie ma pełnić dodatkowe funkcje. Oficyny, w których częściowo mieściły się pomieszczenia gospodarcze, częściowo biblioteka i archiwum rodziny Lipskich, zostaną przeznaczone na niewielki hotel. Będzie oferował w dwóch budynkach 40 miejsc noclegowych.

- W powiększonym ogrodzie zimowym znajdzie swoje miejsce niewielka restauracja - mówi Agnieszka Gibasiewicz. - Z niej przeszklony łącznik poprowadzi do sali konferencyjnej na 130 osób, która znajdzie się w starej wozowni.

Jak informuje kustoszka, w Ostrowie i w okolicach nie ma takiego obiektu, zaś położenie pałacu pomiędzy dwoma drogami krajowymi wróży sukces. Rewitalizacji zostanie poddany także liczący 6 ha zabytkowy park.

Także Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy czekają inwestycje.

- Zaplanowaliśmy modernizację przestrzeni wystawowej, magazynowej, a także rozbudowę części edukacyjnej

- mówi prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor muzeum.

- Znajdują się one w części przejętego przez nas folwarku. Nie spełniają obecnie oczekiwań stawianych współczesnemu muzealnictwu. Chcemy, by nasza piastowska perła lśniła pełnym blaskiem.

Co wiesz o funduszach UE

VII edycja konkursu „Młodzi wiedzą o funduszach” to okazja do wygrania cennych nagród i uzupełnienia wiedzy na temat funduszy europejskich.

Zaangażować się w konkurs muszą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Ci ostatni do 12 maja muszą przeprowadzić lekcje europejskie. Po przeprowadzonej lekcji europejskiej uczniowie mogą przygotować prace na konkurs w formie 5-minutowego filmu, który powinien promować Dni Otwarte Funduszy Europejskich - w tym efekty wdrażania Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Prace konkursowe będą przyjmowane do 26 maja. Dla nauczycieli przewidziano nagrody pieniężne, dla uczniów rzeczowe. Szczegółowe informacje o konkursie na www.wrpo.wielkopolskie.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto