Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie - dzięki nim biznes pomoże biznesowi

Monika Kaczyńska
Usługi świadczone firmom w ramach projektów konkursowych powinny mieć charakter specjalistyczny
Usługi świadczone firmom w ramach projektów konkursowych powinny mieć charakter specjalistyczny 123rf
Fundusze Europejskie. Usługi dla przedsiębiorców powinny opierać się na rozpoznaniu ich indywidualnych potrzeb. Instytucje otoczenia biznesu muszą udowodnić, że po zakończeniu projektu będą działały nadal

Wielkopolska jest jednym z województw z krajowej czołówki pod względem liczby działających firm. Jest ich w naszym regionie ponad 400 tysięcy, z czego większość to małe przedsiębiorstwa. Firm cały czas przybywa, tym bardziej że, jak wynika z prestiżowego rankingu Doing Bussines przygotowywanego przez firmę doradczą Loyd, warunki do rozwoju przedsiębiorczości są w naszym kraju coraz lepsze, Polacy zaś są pozytywnie nastawieni do przedsiębiorczości.

Mimo że takie nastawienie deklaruje 71 proc. Polaków to jedynie 38 proc. skłonnych byłoby rozważać założenie firmy. Podstawową barierę stanowi obawa o powodzenie przedsięwzięcia. To jednak bariera występująca wszędzie na świecie.

Obawy te nie są bezzasadne. Jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rok funkcjonuje 86 proc. nowo powstających firm. Drugą rocznicę obchodzi 70 proc., natomiast przynajmniej trzyletni staż ma niewiele ponad połowa przedsiębiorstw.

Fundusze Europejskie - pomoc na początku
Wsparcie, zwłaszcza na początku działalności może pomóc młodej firmie rozwinąć skrzydła. Temu celowi służy wsparcie Unii Europejskiej, kierowane do instytucji otoczenia biznesu. One właśnie mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów w ramach poddzia-łania 1.3.2 „Poprawa jakości usług na rzecz inkubacji przedsiębiorstw”.

Celem tych projektów ma być stworzenie dogodnych warunków do rozwoju firm.

- Beneficjentami w tym przypadku mogą być jedynie instytucje otoczenia biznesu -zwraca uwagę Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Są to przedsiębiorstwa, które nie działają dla zysku lub przeznaczają zysk na cele statutowe, muszą też prowadzić działalność, której przedmiotem jest tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości.

Ważne jednak, że warunkiem otrzymania dofinansowania projektu jest udokumentowane doświadczenie instytucji, która go składa.

W dokumentacji konkursowej muszą się znaleźć między innymi informacje o tym jakie usługi dla firm świadczyła instytucja składająca wniosek, czy badała ich satysfakcję ze świadczonych usług oraz zapotrzebowanie na nie wśród lokalnych przedsiębiorców.

Instytucja otoczenia biznesu aplikująca o wsparcie musi przedstawić także strategię biznesową, z której będzie wynikało, że po zaskoczeniu projektu będzie działała na warunkach rynkowych i zdoła się samofinansować.

Fundusze Europejskie - usługi przede wszystkim
Zasadniczą częścią projektów konkursowych powinny być usługi dla mikrofirm. Ich rodzaj powinien wynikać ze zdiagnozowanych potrzeb przedsiębiorstw.

- Zakres możliwych usług, które mają być świadczone w ramach projektów jest bardzo szeroki, Komisja Europejska kładzie nacisk na to, by miały one charakter specjalistyczny - podkreśla Hubert Zobel.

Projekt konkursowy musi zawierać orientacyjny wykaz usług, które instytucja otoczenia biznesu starająca się o unijne wsparcie będzie świadczyła. Nie mogą być one określone zbyt ogólnie.

Projekty mogą także przewidywać inwestycje infrastrukturalne, o ile są one konieczne do realizacji usług przewidzianych w projekcie, ale nie mogą one być jego zasadniczą częścią.

- Takie inwestycje są możliwe incydentalnie - twierdzi dyr. Zobel - I jedynie pod warunkiem, że nie powielają infrastruktury dostępnej w pobliżu.

Koniecznym załącznikiem każdego składanego w konkursie projektu jest studium wykonalności.

Fundusze Europejskie - miliony do podziału
Do podziału w konkursie jest 60 milionów złotych. Wysokość wsparcia zależy zarówno od celu, jak i wielkości podmiotu, który się o nie ubiega.

Jeśli projekt przewiduje jedynie profesjonalizację usług świadczonych na rzecz przedsiębiorstw może ono stanowić 85 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 700 tys. zł. Wsparcie to bowiem jest traktowane jako pomoc de minimis (czyli pomoc o niewielkich rozmiarach, która nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku).

W przypadku projektów zawierających część inwestycyjną skala pomocy zależy od wielkości beneficjenta. I tak instytucje otoczenia biznesu, które są małymi i mikrofirmami mogą liczyć na wsparcie równe 45 proc. kosztów kwalifikowanych, w przypadku średnich firm maksymalne wsparcie to 35 proc. kosztów kwalifikowanych. 25 proc. tych kosztów nie może przekroczyć dotacja dla dużych firm.

Na dodatkowe punkty przy ocenie projektów mogą liczyć te skierowane do firm działających w ramach inteligentnych specjalizacji województwa, a więc: biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów, wnętrza przyszłości, przemysł jutra, wyspecjalizowane procesy logistyczne, rozwój oparty na technologiach informacyjnych oraz nowoczesne technologie medyczne.

Fundusze Europejskie - wniosek nie tylko online
Ogłoszenie o konkursie można znaleźć na stronie internetowej http://www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory.

Wnioski należy składać w postaci elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem internetowym lsi.wielkopolskie.pl

Już można je wypełniać, zmieniać i poprawiać. Składać je będzie można od 31 marca do 15 kwietnia. W ciągu pięciu dni roboczych od chwili wysłania wniosku trzeba dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego papierową wersję dokumentacji. Można to zrobić osobiście w Punkcie Naboru Wniosków mieszczącym się w holu głównym urzędu przy al. Niepodległości 34, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30; lub wysłać pocztą bądź przesyłką kurierską na adres Departament Wdrażania Programu Regionalnego al. Niepodległości 34; 61-714 Poznań.

Korzystając z tej drogi trzeba jednak pamiętać, że liczy się data wpływu wniosku do urzędu, nie zaś jego wysłania.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto