Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Innowacje bardziej w cenie

Monika Kaczyńska
123rf
Jak sfinansować nowatorskie przedsięwzięcia biznesowe? Często odpowiedzią okazują się unijne dotacje. Teraz jest kolejna szansa na uzyskanie wsparcia innowacyjnych rozwiązań.

Dziś, gdy żyjemy w globalnej wiosce, przedsiębiorcy muszą się mierzyć z konkurencją praktycznie całego świata. Czasy, gdy wystarczyło konkurować ceną dawno mamy już za sobą. Dziś, by wygrać rynkowy wyścig trzeba zaproponować coś więcej. Najlepiej taki produkt lub usługę, której nie oferują inni.
Wielkopolskie firmy, które skorzystały z dotacji w konkursie w ramach Poddziałania 1.5.2 „Wzmocnienie konkurencyjności kluczowych obszarów gospodarki regionu” doskonale o tym wiedzą.

Zamek nie do pokonania

-Wszystko zaczyna się od klucza - mówi Donata Sikorska z leszczyńskiej firmy Wilka. - Od niego zależy bezpieczeństwo zamka. My pracujemy nad kluczem odpornym na włamania metodą bumpingu, a także metodą badań takich kluczy.

Dotąd jej nie ma. Nic dziwnego, skoro nie ma kluczy odpornych na bumping. Ten sposób włamań polega na odpowiednim uderzeniu, które powoduje odblokowanie się zapadek w mechanizmie bębenka zamka.

- Nie pozostawia praktycznie żadnych śladów - mówi Donata Sikorska. - Po prostu drzwi są otwarte. Wiele osób, które padają ofiarą włamań tą metodą myśli, że włamywacz w jakiś sposób dorobił sobie klucz lub ktoś z domowników nie zamknął drzwi.

W firmie Wilka prace nad#stworzeniem klucza odpornego na bumping (i dopasowanego do niego mechanizmu zamka) są już bardzo zaawansowane. We współpracy z jednym z instytutów badawczych zajmujących się certyfikacją zamków jest też opracowywana metodę badań zamków pod kątem odporności na bumping.

Dzięki unijnemu wsparciu Wilka mogła kupić maszynę CNC (sterowaną numerycznie), w której możliwe jest wykonanie innowacyjnego klucza od#początku do końca.

Zaczęło się od patentu

Firma Poligrafia Janusz Nowak także zaczęła drogę po unijne wsparcie od innowacji. - Opracowaliśmy i opatentowaliśmy sposób na znakowanie książek przy pomocy drukowania w nich oznaczeń widocznych jedynie w świetle ultrafioletowym - mówi Jolanta Pasek, główna księgowa firmy. - Często się zdarza, że książki są przedrukowywane przez inne podmioty niż te, które posiadają prawa autorskie. Można więc powiedzieć, że opracowanie tego rozwiązania było podyktowane potrzebą. Tym bardziej, że około połowy naszej produkcji trafia na rynki zagraniczne, głównie do Belgii i Holandii.

Firma Poligrafia Janusz Nowak zdecydowała się wystartować w konkursie na projekty w ramach Poddziałania 1.5.2 „Wzmocnienie konkurencyjności kluczowych obszarów gospodarki regionu”, by dofinansować zakup trzech supernowoczesnych maszyn od najlepszych światowych producentów, systemu zarządzania danymi i systemu utrzymania ciągłości druku.

Inwestycje były warte niemal 12,2 milionów złotych. Dofinansowanie w ramach WRPO 2o14+ wyniosło prawie 3,5 mln zł (35 procent kosztów kwalifikowalnych projektu).

- Jesteśmy obecnie na etapie rozliczania projektu - mówi Jolanta Pasek. - I muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczona jak gładko to idzie. Zawsze kiedy tego potrzebuję otrzymuję z Urzędu Marszałkowskiego wsparcie i pomoc - czy to od opiekunki projektu, czy to od osób z księgowości.

Jeszcze do 28 września kolejni przedsiębiorcy mogą złożyć wnioski w konkursie na projekty w ramach Poddziałania 1.5.2. - Poprzednie konkursy na#projekty w ramach tego pod-działania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - mówi Paweł Napierała, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego. - Wartość projektów zawartych we wnioskach znacznie przekraczała alokację. Spodziewam się, że podobnie będzie i tym razem - dodaje.

Pieniądze na wzmocnienie konkurencyjności znów do wzięcia
Ogłoszenie o konkursie na projekty w ramach Poddziałania 1.5.2 i regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej https;//wrpo.wielkopolskie/ nabory. Do podziału jest #90 milionów złotych. O wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Maksymalny poziom dofinansowania projektu to 45 procent kosztów kwalifikowalnych w przypadku małych i mikro przedsiębiorstw i 35 procent, w przypadku średnich firm.

Termin składania wniosków za pomocą Lokalnego Systemu Informatycznego upływa 28 września o godzinie 15.30.

obrazek

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto