Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Przedsiębiorcy wybiorą usługi rozwojowe dla firm

Monika Kaczyńska
Gwarancja refundacji i proste procedury ułatwiają przedsiębiorcom korzystanie ze szkoleń bądź doradztwa
Gwarancja refundacji i proste procedury ułatwiają przedsiębiorcom korzystanie ze szkoleń bądź doradztwa Arkadiusz Gola
Fundusze Europejskie. Usługi rozwojowe wybrane przez przedsiębiorców będą lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb poszczególnych firm. Procedury związane z dostępem do nich będą znacznie prostsze

Rzeczywistość gospodarcza zmienia się niezwykle szybko. Z punktu widzenia przedsiębiorcy oznacza to konieczność bezustannego dostosowywania się do potrzeb rynku. Modyfikowanie produktów i usług lub wprowadzania nowych, z punktu widzenia pracownika konieczność zdobywania coraz to nowych umiejętności, a nawet zmiany profesji.

Został już rozstrzygnięty konkurs na projekty w ramach Działania 6.5 „Doskonalenie kompetencji osób pracujących i wsparcie procesów adaptacyjnych”.

Jego celem było wyłonienie regionalnych operatorów, którzy w ostatecznym rozrachunku będą wspierali przedsiębiorców w korzystaniu z usług rozwojowych. Do rozdysponowania w konkursie było prawie 60 mln złotych.

Fundusze Europejskie
Krótsza droga do wsparcia

- Pieniądze przeznaczone na Działanie 6.5 „Doskonalenie kompetencji osób pracujących i wsparcie procesów adaptacyjnych” to niepowtarzalna szansa na rozwój przedsiębiorczości w województwie wielkopolskim - twierdzi Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. - W czasie prac został opracowany nowy sposób dystrybucji środków finansowych - popytowy system finansowania. Oznacza on odwrócenie ról w podejściu do wsparcia przedsiębiorców w stosunku do poprzedniej perspektywy finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - wyjaśnia.

W poprzedniej perspektywie w systemie podażowym preferowane były instytucje szkoleniowe, natomiast w chwili obecnej nowe podejście ukierunkowane jest na przedsiębiorców, gdyż to oni będą mogli samodzielnie dokonywać wyboru usług z kilku tysięcy dostępnych.

- Takie nowatorskie podejście znacznie skróci dystans, jaki dzieli przedsiębiorców od uzyskania dofinansowania na usługi rozwojowe - zapewnia dyrektor Wójcik.

Fundusze Europejskie
Wybór z gwarancją

W województwie wielkopolskim popytowy system finansowania rozliczany będzie w oparciu o refundację.

To oznacza, że najpierw przedsiębiorca będzie korzystał z wybranych usług rozwojowych, ponosząc ich koszty, a następnie na podstawie umowy uprzednio podpisanej z jednym z pięciu Operatorów regionalnych zostanie mu zrefundowana odpowiednia część opłaty za te usługi. W naszym województwie będą oni działać w subregionie konińskim, w subregionie kaliskim, w subregionie poznańskim, w subregionie leszczyńskim, w subregionie pilskim.

Operatorzy będą wspierać przedsiębiorców także w trakcie korzystania z wybranych usług, pomogą także zdiagnozować ich sytuację i dobrać optymalne dla danej firmy usługi.

Przedsiębiorca może liczyć nawet na refundację 80 proc. poniesionych kosztów. Oczywiście, aby refundacja była aż tak wysoka, będzie musiał spełnić kilka warunków. Są to m.in. wielkość przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie), branża (o największym potencjale rozwojowym, strategiczna dla danego regionu) lub objęcie wsparciem specyficznej grupy pracowników (osoby 50+ czy o niskich kwalifikacjach).

Wsparcie jest ukierunkowane na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które zazwyczaj posiadają niewielką ilość wolnej gotówki. Gwarancja otrzymania refundacji pozwala im bez obaw inwestować w szkolenia lub doradztwo.

- Niewątpliwym plusem systemu jest fakt, iż przedsiębiorcy posiadają bardzo dużą samodzielność w dokonywaniu wyboru określonych usług z dostępnej bazy usług rozwojowych - zwraca uwagę dyrektor Sylwia Wójcik.

Każdy zainteresowany może ją przejrzeć pod adresem https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl. Baza zawiera obecnie 3 tysiące usług rozwojowych i cały czas ich przybywa

Fundusze Europejskie
Procedura ubiegania się o wsparcie jest bardzo prosta.

Przedsiębiorca w pierwszej kolejności musi poszukać odpowiedniego operatora regionalnego celem złożenia dokumentów aplikacyjnych potwierdzających kwalifikowalność do projektu.

Operator nie później niż w ciągu 14 dni weryfikuje i zatwierdza dokumenty zgłoszeniowe . Dzięki temu możliwe jest zawarcie umowy między operatorem a przedsiębiorcą. Później przedsiębiorca zgłasza pracowników, którzy będą bezpośrednio korzystali z wybranych z bazy usług rozwojowych.

Po ukończeniu szkolenia, skorzystaniu z doradztwa oraz dokonaniu oceny usługi rozwojowej przedsiębiorca składa dokumenty rozliczające wsparcie określone w umowie.

Od tego momentu operator regionalny ma 30 dni kalendarzowych na dokonanie refundacji.

Fundusze Europejskie - najbliższe nabory

Ogłoszenia o konkursach można znaleźć na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

W najbliższym czasie rozpoczną się następujące nabory.
4.3.2 Gospodarka wodno-ściekowa w ramach ZIT dla rozwoju AKO. Termin składania wniosków: 19.12.2016 - 31.01.2017.

Poddziałanie 6.6.1 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne - Program profilaktyczny wczesnego wykrywania gruźlicy.

Termin składania wniosków:
22.12.2016 - 5.01. 2017. 
Poddziałanie 6.6.1 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne - Rozwój profilaktyki nowotworowej w kierunku wykrywania raka jelita grubego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto