Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Sięgnij po środki na ochronę przyrody: Unia przeznacza na to 35 mln złotych!

Grzegorz Okoński
Obiekty edukacyjne na Obszarze Chronionego Obszaru Biedrusko powstały dzięki wsparciu funduszy europejskich
Obiekty edukacyjne na Obszarze Chronionego Obszaru Biedrusko powstały dzięki wsparciu funduszy europejskich Nadleśnictwo Łopuchówko
Fundusze Europejskie

Fundusze Europejskie - ochrona przyrody
Działania bezcenne z punktu widzenia konieczności chronienia zasobów przyrody mogą się ponownie doczekać realizacji. Mogą - bo unijne źródła finansowania przeznaczają na projekty związane z ochroną przyrody budżet w wysokości aż 35 mln złotych. Trzeba jednak pamiętać, że w dwóch konkursach z dofinansowaniem jako nagrodą można wystartować jeszcze tylko przez kilka dni, jedynie do 9 lutego, a w dwóch dalszych - tylko do końca tego miesiąca.

Po pieniądze z puli przewidzianej w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, ponadto państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, samorządowe osoby prawne, organizacje pozarządowe z osobowością prawną, szkoły wyższe, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne, a także jednostki naukowo-badawcze - oczywiście również tylko te, które mają osobowość prawną.

Konkursy chronią przyrodę
W pierwszym z konkursów - dotyczącym Poddziałania 4.5.1. - o dofinansowanie mogą one ubiegać się o wsparcie projektów mających na celu ochronę gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody, przy czym projekty te nie mogą mieć mniejszej wartości niż 100 tys. złotych. Ogólna pula środków na nie wynosi 9 mln złotych. Zwycięzcy w tym konkursie mogą liczyć nawet na zwrot wydanych pieniędzy w wysokości aż 85 procent kosztów określonych wcześniej przez inwestorów, poniesionych i niezbędnych dla realizacji tego projektu! Te jednostki, które myślą o takim dofinansowaniu, mają jednak mało czasu: muszą wysłać dokumentację do 9 lutego.

Atrakcyjny i również aktualny pod względem zgłoszeń do 9 lutego jest drugi konkurs (należący do Poddziałania 4..5.2) - tym razem związany z opracowywaniem planów ochrony dla obszarów cennych przyrodniczo. Tutaj wymienieni poprzednio beneficjenci mogą zgłaszać swoje projekty dotyczące opracowywania wspomnianych planów ochrony, sięgając po dofinansowanie z kasy przeznaczającej na ten cel w sumie 3 miliony złotych. Minimalna bariera wartości projektu również wynosi 100 tys. złotych, przy maksymalnym poziomie dofinansowania do 85 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu.

Warto zwrócić uwagę także na prace związane z ochroną różnorodności biologicznej (ujęte w ramach Poddziałania 4.5.3), na które składają się projekty dotyczące uratowania, zachowania i rozwinięcia różnorodności biologicznej, w ramach banków genowych, ogrodów botanicznych, ogrodów zoologicznych, ośrodków rehabilitacji zwierząt i ogrodów dendrologicznych. Jednostki te mogą występować na terenie miejskim, jak i pozamiejskim.

Projekty te mogą także być poświęcone ochronie zasobów przyrodniczych i działaniom promocyjno-informacyjnym, wykorzystującym lokalne zasoby przyrodnicze. Ich terenem realizacji są obszary inne niż parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, czy obszary Natura 2000.

Czasu na złożenie dokumentacji jest tu więcej, bo do końca miesiąca, ale i tak trzeba się pospieszyć. Jednak warto, bo beneficjenci mogą liczyć na zwrot nawet 85 procent kosztów projektu, tym bardziej że fundusze unijne obejmują w sumie kwotę w wysokości 9 mln złotych, przeznaczoną na te cele. Tutaj także minimalna wartość projektu wynosi 100 tys. złotych.

Zbuduj bazę edukacyjną
Edukacja ekologiczna jest ostatnim, choć nie mniej ważnym obszarem zainteresowania funduszy europejskich. Tutaj jednostki samorządu terytorialnego i wszystkie inne wymienione wcześniej osoby prawne mogą zgłaszać do końca miesiąca projekty związane z prowadzeniem działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska, jak również dotyczące odpowiedniej bazy dla tych działań. Pieniądze można więc kierować na budowę, rozbudowę, modernizację i odpowiednie wyposażenie ośrodków zajmujących się edukacją ekologiczną.

Takie działania wspiera budżet zamykający się w kwocie 14 milionów złotych. Beneficjenci muszą pamiętać, że najmniejsza wartość ich projektów musi być większa od stu tysięcy złotych, podczas gdy maksymalna wartość dofinansowania projektów objętych pomocą de minimis (czyli niewielkim wsparciem dla inwestorów, które nie zakłóci konkurencji na rynku, a tylko pobudzi działanie) - siedemset tysięcy złotych.

Łopuchówko już wygrało
O finansowym wsparciu z funduszy europejskich na podobne działania, ale w poprzedniej perspektywie WRPO na lata 2007-2013, mogą z zadowoleniem mówić dotychczasowi beneficjenci. Tomasz Bernat, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Łopuchówko, zapewnia, że odbudowanie dwudziestu hektarów powierzchni cennych siedlisk przyrodniczych, a do tego szeroka edukacja i promocja idei renaturalizacji tych obszarów nie byłyby możliwe w tak krótkim czasie bez tegoż wsparcia. Nadleśnictwo bowiem realizowało cenny projekt, mający na celu przywrócenie naturalnego charakteru niezwykle cennych przyrodniczo siedlisk leśnych o łącznej powierzchni blisko 50 hektarów. Tereny te położone są głównie na Obszarze Chronionego Krajobrazu Biedrusko.

- Renaturalizacja siedlisk polegała na doprowadzeniu składu gatunkowego zbiorowisk leśnych do stanu zgodności z warunkami siedliskowymi: posadzeniu nowego pokolenia lasu o właściwym składzie, przeprowadzeniu melioracji agrotechnicznych, przygotowania gleby czy zastosowaniu grodzeń siatką leśną dla ochrony przed zwierzyną - wymienia Tomasz Bernat. - Osiągnęliśmy założone korzyści dzięki unijnemu wsparciu, a współpracę w ramach projektu można uznać za duży sukces zarówno nadleśnictwa Łopuchówko, jak i władz województwa wielkopolskiego.

Gdzie wysłać
Zarząd Województwa Wielkopolskiego, będący Instytucją Zarządzającą WRPO 2014+, przypomina, że dokumentację dotyczącą projektów ubiegających się o dofinansowanie trzeba składać w jego Punkcie Naboru Wniosków w holu urzędu, wysłać drogą pocztową lub przesyłką kurierską na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Departament Wdrażania Programu Regionalnego, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań - przy czym o przyjęciu wniosku decydują data i godzina wpływu wniosku do urzędu. Trzeba też wysłać wniosek o dofinansowanie projektu w formie elektronicznej w Lokalnym Systemie Informatycznym do obsługi Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Warto skorzystać - Europejski Zielony Tydzień

Do końca lutego wielkopolskie samorządy mogą zgłosić swój udział w organizacji Zielonego Tygodnia 2018. Termin zgłoszeń na stronie www.eugreenweek.eu upływa 28 lutego.

Hasło „Zielone miasta dla przyszłości bardziej przyjaznej środowisku” przyświecać będzie dyskusjom podczas Zielonego Tygodnia, który odbędzie się 21-25 maja. Miasta będą tu pokazane jako teatr walki z takimi globalnymi wyzwaniami w zakresie ochrony środowiska jak jakość powietrza, gospodarowanie odpadami i gospodarka wodna, zmiana klimatu czy zielona infrastruktura. W tym czasie w Brukseli odbędzie się Szczyt Zielonych Miast (Bruksela, 22-24 maja), ale nic nie staje na przeszkodzie, by władze lokalne, przedsiębiorcy i mieszkańcy pracowali nad własną wizją zrównoważonego rozwoju miast. A jej na pewno posłużą doświadczenia z realizacji projektów ujętych w WRPO 2014+ oraz poprzedniej perspektywy 2007-2013.

belka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto