Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Unia pomoże zawodowcom - kolejne miliony na naukę

Monika Kaczyńska
Pracownie do praktycznej nauki zawodu wyposażone w fachowy  sprzęt pozwolą nabyć umiejętności potrzebne na rynku
Pracownie do praktycznej nauki zawodu wyposażone w fachowy sprzęt pozwolą nabyć umiejętności potrzebne na rynku ANDRZEJ BANAś
Fundusze Europejskie. Inwestycje w infrastrukturę pozwolą rozszerzyć ofertę kształcenia zawodowego także dla dorosłych. Świetnie wyposażone pracownie i laboratoria podniosą standard nauki w wielkopolskich szkołach

Fundusze Europejskie
O ważności kształcenia zawodowego nie trzeba już nikogo przekonywać. Jasne jest też, że aby absolwenci szkół i kursów posiadali umiejętności, których oczekują pracodawcy, konieczne są inwestycje m.in. w pracownie i laboratoria, w których uczący mogliby korzystać z nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego w firmach. Takie możliwości stwarza projekt „Czas zawodowców BIS - zawodowa Wielkopolska”

- Dzięki niemu chcemy przygotować na rynek pracy profesjonalne kadry - podkreśla Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego. - Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego w znaczący sposób wpływa na wzrost gospodarczy regionu - mówi Marzena Wodzińska, która podkreśla, że „Czas zawodowców BIS” to kontynuacja projektu „Czas zawodowców - wielkopolskie kształcenie” realizowanego z Programu Kapitał Ludzki przez samorząd województwa wielkopolskiego oraz Politechnikę Poznańską.

Fundusze Europejskie - kontynuacja i zmiany
Całkowita wartość projektu to ponad 63 miliony złotych, zczego dofinansowanie unijne wyniesie blisko 54 miliony złotych.

- Ponieważ „Czas zawodowców BIS” jest kontynuacją projektu realizowanego w poprzednich latach, z jednej strony udoskonalamy te elementy, które wprowadziliśmy w poprzednim projekcie, z drugiej pojawiają się nowości - informuje Maciej Szafrański, kierownik zadań Politechniki Poznańskiej. - Nowością są m.in. płatne staże dla uczniów w firmach, które z nami współpracują, a także planowane otwarcie kolejnego laboratorium do nauki zawodów w Kaliszu. Rozwijamy natomiast m.in. system.zawodowcy.org- internetową platformę służącą kojarzeniu pracodawców z uczniami i absolwentami szkół zawodowych - dodaje.

Cały projekt „Czas zawodowców BIS - zawodowa Wielkopolska” składa się z szeregu uzupełniających się wzajemnie działań.

W laboratoriach stworzonych i wyposażonych w najnowo-cześniejszy sprzęt na Politechnice Poznańskiej oraz filii w Pile (ich wyposażenie zostanie uzupełnione) będą odbywały się 40-godzinne bloki zajęć dodatkowych dla uczniów kształcących się łącznie w 12 zawodach, od takich jak technik informatyk, technik mechanik czy mechatronik po takie jak technik logistyk, technik spedytor czy technik organizacji reklamy.

- Już za kilku miesięcy uczniowie będą mogli korzystać też z laboratorium w Kaliszu - informuje Maciej Szafrański. - Będą się odbywały tam zajęcia dla kształcących się w sześciu profesjach, takich jak: technik mechanik, mechatronik, informatyk , teleinformatyk, elektryk czy elektronik.

Platforma system. zawodowcy.org zostanie uzupełniona o opisy poszukiwanych kompetencji wyrażane językiem pracodawców oraz częściowo otwarta. Potencjalni kandydaci będą mogli bez rejestracji i logowania się przeglądać oferty pracy.

Nowością będą też płatne staże dla kandydatów do pracy.

- Poszliśmy o krok dalej - mówi Szafrański. - Poprzednio organizowaliśmy jedynie praktyki.

Kolejne elementy programu to platforma e-learningowa, kursy i szkolenia dla nauczycieli czy objęcie przez Politechnikę Poznańską patronatem niektórych klas uczestniczących w projekcie.

Fundusze Europejskie -w ślad za potrzebami

Palący brak wykwalifikowanych kadr dał o sobie znać ze szczególną siłą w powiecie wrzesińskim, po uruchomieniu tam fabryki Volkswagena. Częściowo problem ten mogą rozwiązać dwie inwestycje, na które powiat wrzesiński otrzymał 73 miliony złotych dofinansowania z WRPO 2014+. W ramach poddziałania 9.3.2 „Inwestowanie w rozwój infrastruktury kształcenia zawodowego” zostanie zmodernizowane i rozbudowane Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej, a także powstanie całkiem nowe Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymisławicach.

Inwestycje mają bardzo szeroki zakres i zmienią nieco strukturę kształcenia zawodowego.

- Obecnie w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej prowadzimy praktyczną naukę zawodu dla młodzieży szkolnej, kształcimy młodocianych pracowników, a także prowadzimy doskonalenie zawodowe dorosłych - tłumaczy Marek Dyba, dyrektor placówki. - W ramach unijnego projektu całkowitą modernizację przejdzie budynek, w którym mieszczą się pracownie. Istniejące zostaną zmodernizowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt, powstaną też nowe - informuje.

Powstaną takie pracownie jak elektroniczna i elektrotechniczna, ręcznej obróbki plastycznej, projektowania systemów mechatronicznych i mechatro-niczna, maszynoznawstwa ogólnego. Centrum wzbogaci się też o nową pracownię językową.

Zostaną także zmodernizowane i udostępnione słuchaczom budynki burs przy ul. Słowackiego i Gnieźnieńskiej we Wrześni. Kolejny budynek - przy ul. Wojska Polskiego zostanie przystosowany tak, by mógł pełnić zarówno rolę hali sportowej, jak i miejsca, w którym będą odbywały się wystawy, występy artystyczne i tym podobne wydarzenia.

Wszystkie prace zakończą się jesienią 2019 roku.

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej zostanie przemianowane na Centrum Oświatowe.

Od początku zostanie wybudowane Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii.

- Powstanie tam szereg pracowni z bardzo zaawansowanym technicznie wyposażeniem - mówi dyrektor Dyba. - Będzie to między innymi nowoczesna pracownia metrologiczna, pracownia robotów, spawalnia komputerowa. Znajdzie się tam wyposażenie, które nie jest używane na co dzień w nauce zawodu. Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii będzie więc koncentrowało się na dokształcaniu dorosłych, tak by ich kwalifikacje odpowiadały potrzebom pracodawców.

- Nie oznacza to, że młodzież nie będzie z niego korzystała - twierdzi Marek Dyba. - Na tyle jednak, na ile będzie to potrzebne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto