Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Właściwe gospodarowanie odpadami chroni środowisko

Monika Kaczyńska
Selektywna zbiórka odpadów, a także ich efektywne przetwarzanie i powtórne wykorzystywanie wymaga zastosowania nowoczesnych urządzeń i bezpiecznych dla przyrody technologii
Selektywna zbiórka odpadów, a także ich efektywne przetwarzanie i powtórne wykorzystywanie wymaga zastosowania nowoczesnych urządzeń i bezpiecznych dla przyrody technologii
Fundusze Europejskie. Selektywna zbiórka odpadów, a także ich efektywne przetwarzanie i powtórne wykorzystywanie wymaga zastosowania nowoczesnych urządzeń i bezpiecznych dla przyrody technologii

Fundusze Europejskie
W każdym gospodarstwie domowym sporo się wyrzuca - zużyte opakowania plastikowe, puszki, butelki, słoiki czy kartony, odpady kuchenne takie jak choćby obierki, skorupki jajek, a często też zepsute jedzenie. Do tego dochodzi szereg przedmiotów jednorazowego użytku, jak choćby naczynia piknikowe, torby foliowe czy wypisane długopisy, które z reguły także trafiają do kubła na śmieci.

Rozwiązanie kwestii składowania i zagospodarowania odpadów, tak by jak największą część z nich wykorzystać oraz żeby pozostałości nie szkodziły środowisku to wyzwanie dla większości samorządów. Tym większe, że kompleksowe podejście do sprawy - od zorganizowania selektywnej zbiórki po przerób tego co można powtórnie wykorzystać wymaga sporych inwestycji.

W ramach WRPO 2014+ można liczyć na dofinansowanie tego rodzaju przedsięwzięć.

Odpady po raz pierwszy
Od 29 września do 5 stycznia przyszłego roku trwa nabór wniosków na projekty w ramach Poddziałania 4.2.1 „Tworzenie kompleksowych systemów gospodarki odpadami oraz uzupełnianie istniejących”. Do podziału w tym konkursie - pierwszym w ramach WRPO 2014+ - jest 90 milionów złotych.

Wnioski o dotacje mogą składać jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, a także podmioty świadczące usługi publiczne w ramach obowiązków własnych gmin.

W projektach konkursowych mogą się znaleźć rozmaite przedsięwzięcia - począwszy od projektów dotyczącej selektywnej zbiórki odpadów, poprzez te przewidujące budowę, rozbudowę bądź modernizację zakładów zagospodarowania odpadów, po rekultywację składowisk lub ich części przewidzianych do zamknięcia. Rekultywację składowisk można jednak przewidzieć w projektach tylko jako część przedsięwzięć kompleksowych.

Maksymalne dofinansowanie przedsięwzięć może wynieść 85 proc. ich kosztów kwalifikowalnych.

Szczegółowe informacje o konkursie, jego regulamin, a także wszystkie potrzebne do złożenia wniosku załączniki można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: **

wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

**.

Oni już skorzystali
Także w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego 2007-2013 można było skorzystać z dotacji na przedsięwzięcia mające na celu poprawę stanu środowiska naturalnego.

Zrealizowano dwa projekty. Jednym z nich była budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Nowe-Toniszewo-Kopaszyn. Dziś Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych obsługuje 15 gmin, które są jego udziałowcami, liczących łącznie 150 tysięcy mieszkańców.

Historia spółki, zawiązanej wówczas przez miasto i gminę Wągrowiec, Skoki oraz Mieleszyn sięga jednak roku 2000. Wtedy pierwsze odpady trafiły do nowo wybudowanego, nowoczesnego składowiska.

- Ta formuła jednak szybko się wyczerpała -mówi Waldemar Szygenda, prezes zarządu spółki. - Przeciętnie każdy z nas produkuje rocznie 300-400 kg odpadów komunalnych zmieszanych. Ich składowanie nie jest rozwiązaniem. Trzeba je w maksymalnym możliwym stopniu wykorzystywać.

Aby było to możliwe w 2009 roku rozpoczęły się starania o budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów. W 2010 roku podpisano umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy WRPO 2007-2013 i rozpoczęły się prace. Gotowy zakład oddano do użytku w kwietniu 2015 roku. Całe przedsięwzięcie kosztowało 57 mln zł, z czego 28 mln zł pochodziło z dofinansowania z funduszy europejskich.

Obecnie ZZO zatrudnia 53 osoby i odbiera rocznie 35 tys. ton odpadów zmieszanych, 2,8 tys. ton tych pochodzących ze zbiórki selektywnej i 3,5 tys. ton odpadów zielonych.

- Obecnie 60 proc. tego co trafia do Zakładu jest powtórnie wykorzystywane - informuje Waldemar Szygenda. - Docelowo na składowisko będzie trafiało jedynie 30 proc. z całości dostarczanych do nas odpadów. Jest to możliwe zarówno dzięki bardzo nowoczesnym urządzeniom, których używamy do sortowania odpadów, nie rezygnując jednocześnie z pracy ręcznej, jak i technologiom, przy pomocy których między innymi przerabiamy odpady zielone na materiał, który może być wykorzystywany w rolnictwie czy ogrodnictwie. Jesteśmy zakładem na miarę XXI wieku - podkreśla.

Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by z europejskim wsparciem podobnych zakładów powstało w Wielkopolsce więcej.

FUNDUSZE EUROPEJSKIE - KONKURS

Młodzi o funduszach europejskich
Konkurs „Młodzi wiedzą o funduszach” odbywa się po raz ósmy.
Konkurs polega na przeprowadzeniu lekcji na temat funduszy europejskich i przygotowaniu przez młodzież prac im poświęconych .

Scenariusz lekcji wraz z prezentacją multimedialną oraz regulamin konkursu są dostępne na stronie **

www.wrpo.wielkopolskie.pl

**

Po przeprowadzonej lekcji europejskiej należy przygotować prace na konkurs w formie pięciominutowego filmu promującego fundusze europejskie, a szczególnie efekty wdrażania Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego nalata 2014-2020.

Lekcje europejskie należy przeprowadzić do 10 listopada 2017 roku. To warunek zgłoszenia prac konkursowych - te przyjmowane będą do 22 listopada 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto