Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie wspierają służbę zdrowia w całej Wielkopolsce

Grzegorz Okoński
Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka będzie kosztować 375 mln złotych - 237 mln będzie pochodzić z WRPO
Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka będzie kosztować 375 mln złotych - 237 mln będzie pochodzić z WRPO Industria Project
Fundusze europejskie gwarantują rozwój m.in. tak ważnej dziedziny, jaką jest służba zdrowia. Dlatego Zarząd Województwa Wielkopolskiego jako instytucja zarządzająca Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 przeprowadził nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę ochrony zdrowia w ramach Poddziałania 9.1.1 „Infrastruktura ochrony zdrowia”.

Początkowo konkurs przewidywał wsparcie w ramach kwoty 75,2 mln złotych i w listopadzie ubiegłego roku została opublikowana lista 16 szpitali, centrów medycznych i zespołów opieki zdrowotnej, których projekty zostały pozytywnie ocenione. Jednak zarząd 11 stycznia tego roku podjął decyzję o zwiększeniu alokacji oraz o wyborze do dofinansowania kolejnych projektów ocenionych w ramach konkursu, lecz niewybranych do dofinansowania ze względu na niewystarczającą alokację. Dzięki tej decyzji wsparcie otrzymało jedenaście kolejnych wielkopolskich instytucji służby zdrowia.

W sumie zatem Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o zwiększeniu kwoty na konkurs do wysokości blisko 120,8 mln złotych dla 27 projektów, z których każdy oznacza działanie bardzo ważne, zdecydowanie podnoszące możliwości placówek ochrony i ratowania zdrowia, na które w pozaunijnych realiach byłoby bardzo trudno pozyskać fundusze. W wielkopolskich szpitalach objętych dofinansowaniem na pewno poprawi się standard leczenia pacjentów i zwiększy się jego zakres!

Wsparciem objęto prace budowlane i remontowo-budowlane, m.in. mające na celu dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób z niepełno-sprawnościami, wyposażenie w sprzęt medyczny i rozwiązania z zakresu IT. Wszystkie działania mają znaczenie regionalne, ponadregionalne i lokalne.

Dwie tury konkursu
W ramach pierwszej tury konkursu dofinansowanie przyznano takim projektom jak m.in. modernizacja Pawilonu Chorych oraz zakup sprzętu i wyposażenia medycznego dla Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii (dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln złotych), rozwój metod chirurgii robotowej w Wielkopolsce - dla Wielkopolskiego Centrum Onkologii (dofinansowanie w wysokości 11,7 mln złotych, rozbudowa Centrum Medycznego HCP przez utworzenie (już drugi etap) Centrum Zdrowia Psychicznego (dofinansowanie 7,2 mln zł).

Styczniowa uchwała zarządu dodała do tej listy projektów wybranych do dofinansowania takie projekty jak: inwestycje w infrastrukturę i doposażenie Szpitala Powiatowego w Rawiczu (dofinansowanie 11,4 mln zł), rozbudowę Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gostyniu (dofinansowanie 2,4 mln zł) czy zakup sprzętu medycznego i wyposażenia dla wzmocnienia koordynacji Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych (dofinansowanie 6,5 mln złotych).

Takiego robota jeszcze nie mieliśmy
Wspomniane Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii będzie mogło dzięki wsparciu zmodernizować Pawilon Chorych nr 2 w Ludwikowie i zakupić nie tylko cyfrowy aparat rentgenowski kostno-płucny i aparat USG czy sprzęt do diagnostyki endoskopowej - m.in. wideobronchoskop ultradźwiękowy EBUS i wideoprocesor z ksenonowym źródłem światła, ale też takie podstawowe elementy wyposażenia jak łóżka szpitalne i szafki przyłóżkowe. Wielkopolskie Centrum Onkologii zakupi natomiast system do chirurgii robotowej Da Vinci - jeden z najnowocześniejszych na świecie, pierwszy w Wielkopolsce, niezwykle precyzyjny i pozwalający na dokonywanie operacji o małym stopniu inwazyjności. System pozwoli na skuteczne leczenie blisko pół tysiąca pacjentów każdego roku.

- Operacja onkologiczna za pomocą robota pozwala dostosować się do światowych standardów, w których najważniejsza jest wczesna diagnostyka oraz właśnie małoinwazyjne techniki chirurgiczne - tłumaczy prof. Wojciech Golusiński, szef kliniki chirurgii głowy, szyi i onkologii laryngologicznej UMP w Wielkopolskim Centrum Onkologii. - Chorzy operowani z udziałem robota szybciej dochodzą do siebie po zabiegu, mniej czasu zajmuje ich rehabilitacja, mogą szybciej wrócić do pracy.

- Operacje przy wykorzystaniu robota Da Vinci zmniejszają koszty leczenia pacjentów, sprawiają, że chory szybciej odzyskuje sprawność i powraca do normalnego życia. Jest o połowę krócej hospitalizowany, bo nieinwazyjny zabieg nie doprowadza do powikłań. I chociaż sama procedura zabiegu jest droższa, to w sumie koszty całego leczenia są mniejsze - dodaje profesor Wojciech Witkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej.

Szpital marzeń
Szczególnym projektem o fundamentalnym znaczeniu dla Wielkopolski i w ogóle dla krajowego systemu służby zdrowia jest budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Będzie to największy nowo wybudowany szpital pediatryczny w Polsce, który przejmie część działalności Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu oraz Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Kiekrzu. Budżet państwa zasilił budowę kwotą 101,38 mln złotych w ramach tzw. Kontraktu Terytorialnego, aż 237 mln złotych pochodzić będzie z funduszy unijnych (WRPO 2014+), a 36,6 mln zł stanowić będzie wkład własny samorządu województw wielkopolskiego, pozyskany w ramach pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Całość ma kosztować 375 mln złotych. Szpital powstanie na działce przy ul. Wrzoska, w sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

- Jest budżet, jest projekt, jest pozwolenie na budowę - mówił Maciej Sytek, członek zarządu województwa wielkopolskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia, w czasie styczniowej konferencji prasowej. - Dzięki ogromnemu wysiłkowi wszystkich, którzy brali udział w pracach przy tym projekcie, zarówno dyrekcji szpitala, jak i pracowników, plan budowy szpitala mógł się ziścić. Mam nadzieję, że będzie to najlepszy szpital, może nie na świecie, ale na pewno w tym mieście.

Obecnie gotowy jest już projekt szpitala i zagospodarowania około trzyhektarowego bezpośredniego otoczenia, na którym założona będzie infrastruktura komunikacyjna, techniczna i pomocnicza. Jak zapewnia spółka Szpitale Wielkopolski, inwestor zastępczy dla inwestycji, będzie tu funkcjonować dziewięć oddziałów, zespół poradni specjalistycznych, pierwszy w regionie Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci, a mali pacjenci wraz z opiekunami będą mogli przebywać w 354 jednoosobowych pokojach z własnymi węzłami sanitarnymi.

- Ponadto projekt obejmuje 425 miejsc postojowych przed budynkiem, siedem kondygnacji, sześć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, ponad dwa tysiące pomieszczeń - wymienia Izabela Grzybowska, prezes spółki Szpitale Wielkopolskie. - Na trzech hektarach powierzchni przeznaczonej pod tę inwestycję trzeba przeprowadzić wycinkę tysiąca drzew.

Przetarg na budowę szpitala i zagospodarowanie terenu lada dzień zostanie ogłoszony. Szpitale Wielkopolski zapowiadają, że nastąpi to na przełomie lutego i marca, zapewne na początku marca. W połowie roku natomiast powinny ruszyć pierwsze prace i wmurowanie kamienia węgielnego. Zakończenie prac budowlanych i wyposażenia placówki powinny nastąpić przed końcem 2020 roku.

Warto skorzystać
Europejski Tydzień dla samorządów

Tylko do 28 lutego wielkopolskie samorządy mogą przyłączyć się do organizacji Zielonego Tygodnia 2018. Konferencja będzie próbować znaleźć odpowiedź na pytanie, jak władze lokalne pomagają miastom stać się lepszymi miejscami do życia i pracy? Odbędzie się 21-25 maja, pod hasłem „Zielone miasta dla przyszłości bardziej przyjaznej środowisku”.

Wielkopolskie samorządy podzielą się doświadczeniami z realizacji projektów z WRPO 2014+. By wziąć udział, wystarczy zarejestrować się na www.eugreenweek.eu.

belka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto