18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: 25-lecie parafii pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. ZDJĘCIA

AND
Parafia pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu obchodziła uroczyście jubileusz 25-lecia. Z tej okazji odbyła się w poniedziałek uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa Edwarda Janiaka.

Rozpoczęło ją wykonanie Oratorium Apostolskiego zatytułowanego ”Święci Piotr i Paweł” w wykonaniu połączonych chórów kaliskich. Historię parafii przypomniał proboszcz, ksiądz prałat Stanisław Tofil.

- Historia parafii jest krótka, bo zaledwie dwudziestopięcioletnia. Krótka w porównaniu z wiekami istnienia innych parafii i kościołów. Obchodząc srebrny jubileusz czujemy się jednak wyróżnieni, bo rzadko się zdarza, by kolejne znaczące rocznice obchodziło pokolenie stanowiące pierwszą wspólnotę wiernych i budujące świątynię. Tak jest w naszym przypadku. Już dwadzieścia pięć lat wspólnie w tej części Kalisza wielbimy Boga. Wznieśliśmy Mu Dom, w którym jest i będzie miejsce dla każdego - mówi proboszcz.- Spoglądając na minione lata, można stwierdzić, że wzniesiona świątynia i towarzyszące jej obiekty są wielkim błogosławieństwem Bożym. Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła odmienił wygląd osiedla oraz życie jego mieszkańców. Pan Bóg błogosławił nam przez ręce Ojca Świętego Jana Pawła II, który poświęcił we Włocławku Kamień Węgielny wyjęty z fundamentów bazyliki św. Piotra w Rzymie. W podczas pielgrzymki do Kalisza Papież pobłogosławił też nasz obraz Matki Bożej Królowej Pokoju. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za tę łaskę i dziękujemy Bogu za - dziś już błogosławionego - Jana Pawła II.

Krzyż w miejscu dzisiejszego kościoła stanął dokładnie 1 sierpnia 1987 r. .Niedługo potem krzyż i plac pod budowę świątyni został poświęcony przez biskupa Romana Andrzejewskiego.

- . Miejscem jednoczącym ludzi była początkowo kaplica. W tejże drewnianej kaplicy przez 5 lat skupiało się nasze życie duchowe. Lekcje religii odbywały się w salkach katechetycznych mieszczących się w piwnicach blokowych. Kapłanów do swych mieszkań przyjęli parafianie. W marcu 1989 roku rozpoczęła się wielka budowa. Projekt świątyni i obiektów duszpasterskich wykonał arch. inż. Jan Kopydłowski z Poznania. Jednocześnie budowano kościół i zaplecze. W grudniu 1992 roku liturgię przeniesiono do dolnego kościoła, natomiast w dziesięciolecie istnienia wspólnoty, kościół był już wybudowany w stanie surowym, wewnątrz otynkowany i pobiałkowany, z drewnianym sufitem. W takim wnętrzu pierwszą mszę św. celebrował ks. bp Stanisław Napierała 7 maja 1997 r., a 18 września tegoż roku świętowano skromny jubileusz dziesięciolecia wspólnej modlitwy i pracy. Pierwsze dziesięciolecie dzieliło się jeszcze na dwa okresy: pięć lat funkcjonowania kaplicy i pięć lat sprawowania liturgii w dolnym kościele - wspomina proboszcz.

Dziesięć lat trwała budowa świątyni i zaplecza duszpastersko - mieszkalnego. Prace materialne drugiego dziesięciolecia skupiały się na wyposażaniu, upiększaniu i zagospodarowaniu otoczenia świątyni. W kościele założono nowoczesne, mało spotykane, ogrzewanie (pompy ciepła), ułożono marmurową posadzkę, ustawiono marmurowy ołtarz posoborowy i tymczasowy ołtarz główny, wstawiono ławki, konfesjonały. Świątynia otrzymała też piękną elewację. Zmieniło się także otoczenie kościoła, bowiem na placu przykościelnym w roku 2000 - Roku Jubileuszowym - stanął 14-metrowy krzyż, zwany Jubileuszowym.

- Rok 2007 to dla parafii kolejny rok jubileuszowy, dwudziestolecie jej istnienia. Świętowanie postanowiono uwieńczyć poświęceniem świątyni na wyłączną służbę Bogu. Nasiliły się więc prace wewnątrz kościoła. Projekty: ołtarza, prezbiterium i kolorystyki ścian zostały opracowane przez artystów skupionych w Fundacji „Dei Gratias” w Gdyni pod kierunkiem arch. Barbary Bieleckiej. W prezbiterium, na ścianach pojawiły się dwa duże obrazy: „Widzenie św. Pawła w drodze do Damaszku” i „Przekazanie władzy św. Piotrowi”. Wprowadzone zmiany w wystroju „ociepliły” atmosferę świątyni, która jeszcze bardziej sprzyja zagłębieniu się w modlitwie. Uwieńczeniem obchodów dwudziestolecia parafii była uroczystość konsekracji ołtarza i poświęcenia świątyni. Aktu tego dokonał ks. bp. Stanisław Napierała – Pasterz diecezji kaliskiej - w niedzielę Chrystusa Króla – 25 listopada na mszy św. o godz. 11.30. W homilii ks. Biskup podkreślił, że nasza uroczystość jest ważna nie tylko dla parafii, ale także dla Kościoła diecezjalnego, a także dla dziejów Kalisza, ponieważ wpisała się w obchody 750-lecia lokacji miast.” - dodaje ksiądz prałat.

Warto dodać, że parafia od ponad dwudziestu lat jest organizatorem Przeglądu Piosenki Religijnej "Sacrosong". Już 13 i 14 października odbędzie się XXIII edycja.

- Jubileusz 25-lecia zamyka kolejny etap naszego trwania w tej części diecezji i budowania świątyni. To dobra okazją do podziękowania ludziom, którzy pomogli. Nie byłoby tej pięknej świątyni, gdyby nie było wiary, modlitwy, pracy i ofiarności Parafian oraz życzliwości i wsparcia innych osób - podsumowuje ksiądz prałat Stanisław Tofil.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto