18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle Szczypiorno w Kaliszu ma własną izbę pamięci

Andrzej Kurzyński
Izba pamięci powstała w na kaliskim osiedlu Szczypiorno
Izba pamięci powstała w na kaliskim osiedlu Szczypiorno Andrzej Kurzyński (c)
Osiedle Szczypiorno w Kaliszu może poszczycić się własną Izbą Pamięci, która powstała w dawnym budynku z początku XX wieku. Uroczyste otwarcie swego rodzaju muzeum zaplanowano na 13 listopada.

Osiedle Szczypiorno w Kaliszu w ostatnim czasie może poszczycić się wieloma ciekawymi inicjatywami. Dzięki staraniom mieszkańców trwa m.in. remont zabytkowej kaplicy św. Barbary zbudowanej około 1850 roku.

Osiedle Szczypiorno ma także własną izbę pamięci. Zebrano w niej między innymi pamiątki po istniejącym w tym miejscu obozu legionistów Józefa Piłsudskiego z 1917 roku, a także tak zwanej Kaliskiej Linii Maginota, Cmentarza Ukraińskiego oraz Komory Celnej znajdującej się swego czasu właśnie w Szczypiornie. Nie mogło też zabraknąć pamiątek związanych ze szczypiorniakiem, czyli dzisiejszą piłką ręczną, która zrodziła się w Szczypiornie.

Przedsięwzięcie to wspólny pomysł Rady Osiedla Szczypiorno, której przewodniczy Edward Prus oraz Stowarzyszenia Szczypiorniak, któremu szefuje Tomasz Chajduk.

- Pierwsze wzmianki o wsi Szczypiorno pochodzą z 1300 roku. Od 1815 roku działała tutaj komora celna. Następnie mieściły się tutaj koszary, które podczas I wojny światowej zostały zajęte przez Prusaków. W czasie II RP przebywali tutaj polscy żołnierze 29 Pułku Strzelców Kaniowskich, a podczas II wojny światowej stąd wysyłano żołnierzy Wehrmachtu na Wschód - mówi Tomasz Chajduk.

Osiedle Szczypiorno wsparł samorząd miasta, który nie tylko przekazał budynek, ale także pomógł wyremontować dach i sfinansował instalację ogrzewania gazowego. Prace wewnątrz oraz wokół budynku inicjatorzy przedsięwzięcia wykonali już w własnym zakresie, przy wsparciu sponsorów.

- Chcieliśmy przede wszystkim oddać hołd ludziom, którzy przypłacili własnym życiem, to, aby Polska była dzisiaj naprawdę wolna - dodaje Edward Prus, przewodniczący Rady Osiedla Szczypiorno. - Uznaliśmy, że należy to wszystko ocalić od zapomnienia.

Stowarzyszenie Szczypiorniak posiada ponad 700 archiwalnych zdjęć, replikę karabinu maszynowego CKM, przedwojenne gazety wojskowe, a nawet carskie. Część tych zbiorów można oglądać w izbie pamięci. W specjalnie przygotowanych gablotach można zobaczyć m.in. dawne monety oraz sztućce, którymi mogli posługiwać się legioniści osadzeni w obozie w Szczypiornie oraz wielkoformatową mapę samego obozu. Nie brakuje dokumentów i pamiątek osobistych po legionistach.

Osiedle Szczypiorno będzie udostępniać izbę pamięci wszystkim zainteresowanym. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 13 listopada o godz. 18.00.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto