18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do księgarń trafił reprint Statutu Kaliskiego, złotej księgi polskiego judaizmu. ZDJĘCIA

AND
Reprint "Statutu Kaliskiego", wielkiego dzieła Artura Szyka ukazał się na rynku wydawniczym. Pieczołowicie opracowane wydawnictwo zostało wydane pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy wsparciu m.in. samorządu Kalisza.

Statut Kaliski, wydany przez księcia Bolesława Pobożnego w 1264 roku był aktem prawnym doniosłej wagi i gwarantował ludności żydowskiej wolność wyznawania religii, organizowania wspólnot, pełną swobodę gospodarczą oraz bezpieczeństwo mienia, zdrowia i życia. Ta konstytucja, potwierdzana przez kolejnych władców Polski, przetrwała do końca I Rzeczypospolitej, a więc przez ponad 500 lat.

Artur Szyk, pochodzący z Łodzi artysta malarz, mistrz miniatury, zafascynowany ważnymi wydarzeniami dziejowymi i wielkimi postaciami historii, postanowił nadać Statutowi Kaliskiemu postać bogato iluminowanej księgi. Statut powstał w latach 1926-1928 podczas pobytu artysty w Paryżu. Tworzy go 45 luźnych kart, na których artysta przedstawił w formie iluminowanych miniatur polsko-żydowskie dzieje od XI do XX wieku.

Po raz pierwszy w oryginale "Statut" zaprezentowany został na wystawie w Paryżu w 1928, a rok później w Warszawie i Kaliszu. Pierwsze i jedyne dotąd wydanie Statutu ukazało się w 1932 roku w drukarni F. Brückmanna S.A. w Monachium. Wydrukowano wtedy 525 egzemplarzy.

Reprint Statutu Kaliskiego oparty jest o odnaleziony, jeden z niewielu zachowanych w komplecie na terenie Polski oryginalnych egzemplarzy. Wydanie to, oznaczone numerem 176, było darem Artura Szyka dla pierwszego premiera Polski Odrodzonej Ignacego Jana Paderewskiego – autor wręczył je wybitnemu pianiście w Paryżu w 1934 roku.
Jak zaznacza wydawca, Wydawnictwo Graf_ika w Warszawie, okazją do wydania reprintu była 60. rocznica śmierci Artura Szyka i zorganizowanie dwóch wystaw dzieł malarza: w Krakowie i w Łodzi w 2011 roku. Reprint "Statutu" ukazał się dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji: Uniwersytetu Jagiellońskiego, "Arthur Szyk Society", badaczy takich jak prof. Aleksander B. Skotnicki, prof. Marian Fuks, osób zaangażowanych ocalanie historii, wszelkich dokumentów mówiących o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej, jak Joanna Podolska, Marek Szukalak.

- Najnowsze wydanie wydrukowano w nakładzie 1000 egzemplarzy. Ma ono szczególną oprawę. Zachowano oryginalny format - 386/321 mm. 45 kart umieszczono w wykonanej ręcznie oprawie introligatorskiej, w płóciennym etui. Na czerwonym tle wybito złote litery. Każdy egzemplarz jest wzbogacony o wydawnictwo książkowe – "Historia Statutu kaliskiego księcia Bolesława Pobożnego z roku 1264 i jego iluminacji przez Artura Szyka w latach 1926-1928." Miasto Kalisz otrzymało od wydawcy 50 sztuk tego cennego wydawnictwa – mówi Iwona Cieślak z Biura Informacji Miejskiej UM w Kaliszu.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto