18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliszobranie w dawnym pałacu gubernatorskim

Andrzej Kurzyński
Kaliszobranie w kaliskim starostwie
Kaliszobranie w kaliskim starostwie Zbigniew Pol (c)
W weekend odbyło się kolejne, 52. Kaliszobranie. Tym razem uczestnicy spacerów krajoznawczych po Kaliszu i okolicach gościli w dawnym pałacu gubernatorskim, obecnie gmachu Starostwa Powiatowego.

Kaliszobranie tym razem zagościło w zabytkowym gmachu Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Uczestników powitał starosta Krzysztof Nosal, obecny gospodarz obiektu. Miłośnicy historii mieli okazję zajrzeć do jego gabinetu oraz oglądać okolicę budynku z okazałego balkonu.

Następnie w pękającej w szwach sali posiedzeń starosta opowiadał o strukturze powiatu kaliskiego i o specyfice pracy urzędu oraz odpowiadał na pytania. A tych było sporo. Okazało się, że kaliszan interesują też sprawy powiatu: inwestycji drogowych, perspektyw budowy zbiornika w Wielowsi, strategii w dziedzinie budownictwa na wsiach czy ewentualnego przenikania „polityki” do prac Rady Powiatu.

Kaliszobranie w dawnym pałacu gubernatorskim

Głównym tematem Kaliszobrania była jednak gawęda o "Urzędnikach Jego Cesarskiej Mości".

- Ponieważ o samym klasycystycznym gmachu „pałacu Gubernatora” opowiadaliśmy już w czasie poprzednich edycji imprezy, tym razem uzupełniłem tylko wiedzę o tymże o (szokujące) dane dotyczące sporych sum związanych z budową i utrzymaniem obiektu oraz rozmieszczenia i wykorzystania poszczególnych pomieszczeń w czasach rezydowania w nich władz wojewódzkich a potem gubernialnych w czasach Królestwa Kongresowego - mówi Piotr Sobolewski, pomysłodawca Kaliszobrania.

Nie zabrakło opowieści o najbardziej zasłużonych dla naszego miasta władcach i urzędnikach z tego okresu. Po nakreśleniu postaci cara Aleksandra I i czasów jego panowania przyszła kolej na namiestnika Królestwa, gen. Józefa Zajączka i pierwszego Ppezesa Komisji Wojewódzkiej – Józefa Radoszewskiego. Drugą zaś parę omawianych postaci stanowili rosyjscy – ale przychylni Polakom – kaliscy urzędnicy wysokiego szczebla: wicegubernator Paweł Rybnikow i gubernator Michaił Daragan.

- Była mowa zarówno o pokrętnych losach ich karier wojskowo-urzędniczych oraz o dokonaniach i zasługach dla rozwoju Kalisza. Pojawiły się też, czasem pikantne, informacje związane z życiem osobistym bohaterów spotkania i - czasami - członków ich rodzin.

Kaliszobranie tym razem odbyło się we współpracy z Oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

A już w środę, 19 lutego kaliscy przewodnicy PTTK wraz z oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zapraszają na Kaliszobranie Extra. Realizowane ona będzie w ramach organizowanych prze klub Komoda imprez pn. Kulturalna środa. Tematem spotkania będzie historia kaliskich procesów o czary. Oprócz tradycyjnej gawędy organizatorzy zapowiadają też inscenizację legendy o kaliskiej czarownicy z efektami „pirotechnicznymi” oraz pokaz „tańca wiedźm”, w które to role wcielą się dziewczęta z Zespołu Szkół nr 10 w Kaliszu. Początek imprezy przy ulicy Niecałej o godz. 18.00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto