18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Wojciecha w Kaliszu: Odkryli tajemniczą kryptę. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Kościół św. Wojciecha w Kaliszu: Odkryli tajemniczą kryptę.
Kościół św. Wojciecha w Kaliszu: Odkryli tajemniczą kryptę. Mariusz Kurzajczyk (c)
Kryptę ze szczątkami ludzkimi odkryto przypadkiem w ubiegłym tygodniu, podczas prac zabezpieczających drewniany kościół św. Wojciecha w Kaliszu. Archeolodzy byli zszokowani jeszcze bardziej od prowadzących prace robotników, bo tego typu znaleziska nikt się tu nie spodziewał, choć – jak się okazuje – powinien.

Krypta znajduje się pod najnowszą, zbudowaną w XIX wieku częścią kościoła św. Wojciecha w Kaliszu. Zachowane resztki ubrania świadczyły o tym, że pochowana była tu kobieta, zapewne majętna. Miejsce pochówku wzbudziło zdziwienie, bowiem w XIX wieku nie wolno było grzebać zmarłych w kościołach a nieliczne wyjątki czyniono przede wszystkim dla duchownych. Być może jej śmierci towarzyszyły jakieś niezwykłe okoliczności. Drewniany kościół św. Wojciecha w Kaliszu stał za miastem, więc można się było domyślać jakiejś tajemnicy.

Czytaj także: Cenne odkrycia archeologiczne na Starym Mieście w Kaliszu

Wskazówkę o tym, kto leży w krypcie, dawała zawieszona na ścianie kościoła tablica: „Franciszce z Glazerów Służeńskiey w dniu 7-m Sierp. 1822 R-u zmarły Nigdy niepocieszony Jey Mąż Pomnik ten położył.” Najbardziej dociekliwy był Mieczysław Machowicz, z zawodu kaletnik a z zamiłowania znawca historii Zawodzia, którego rodzina mieszka tu od 400 lat . Poprosił on archiwum diecezjalne we Włocławku o kopię wpisu z księgi parafialnej św. Józefa z pierwszych dni sierpnia 1822 roku.

Okazało się, że Franciszka Służeńska została pochowana w krypcie kościoła św. Wojciecha w Kaliszu 8 sierpnia 1822 roku. Świadkami jej pogrzebu byli Józef Radoszewski, prezes Komisji Województwa Kaliskiego oraz ks. Łukasz Traffarski, administrator i kustosz kolegiaty kaliskiej. Niestety, z „aktu zejścia” nie wynika, jak umarła Służeńska i dlaczego została pochowana w tak ekspresowym tempie i akurat w podkaliskim Zawodziu.

Naukowe odkrycia z ostatnich dni nie ograniczają się do krypty. Podczas wzmacniania fundamentów okazało się, że te ceglane ułożone są na starszych, kamiennych. Okazało się też, że narożniki kościoła stoją na piaskowcu, a z tego kamienia zbudowana przecież była stojąca nieopodal kolegiata św. Pawła, którą w 1331 roku zniszczyli Krzyżacy.

Naukowców zaciekawiło, że część fundamentów zbudowana jest z charakterystycznej cegły barokowej.

- To może być dowód na to, że w miejscu średniowiecznego kościółka, który w XV wieku popadł w ruinę, postawiono kolejną świątynię – tłumaczy Leszek Ziąbka, archeolog z kaliskiego muzeum.

Więcej na temat odkrycia w kościele św. Wojciecha w Kaliszu przeczytacie w piątkowym wydaniu Ziemi Kaliskiej.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto