18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu Kaliscy Patrioci
W Kaliszu uczczono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W kościele oo. franciszkanów odbyła się msza święta, po której ulicami miasta przeszedł marsz do ogrójca klasztoru oo. jezuitów.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca. Jest poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Tego dnia 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z sowiecką okupacją.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu zorganizowano z inicjatywy Stowarzyszenia Kaliscy Patrioci. W uroczystościach udział wzięli także m.in. kaliscy harcerze, duchowni oraz działacze "Solidarności". Przemarsz otwierał transparent z napisem "śmierć wrogom ojczyzny". Kaliszanie maszerowali z biało-czerwonymi flagami i pochodniami w rękach. W ogrójcu jezuitów złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej. Przypomniano także takie osoby jak rotmistrz Witold Pilecki, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne PRL na karę śmierci, stracony w 1948.

Uczczono także Danutę Siedzikównę „Inkę”, która była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1. szwadronie Brygady działającym na Pomorzu. Skazano ją na karę śmierci na podstawie absurdalnych oskarżeń o udział w zastrzeleniu funkcjonariuszy UB i MO. M.in. tej dwójce "żołnierzy wyklętych" poświęcone jest patriotyczne graffiti przy ulicy Legionów.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu. ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto