18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wymalowali antysemickie hasła na kaliskim cmentarzu żydowskim ZDJĘCIA

AND
Antysemickie napisy zostały wymalowane farbą w sprayu na ścianie przed wejściem do domu przedpogrzebowego na kaliskim cmentarzu żydowskim. Sprawę wyjaśnia policja.

Budynek pełni rolę swego rodzaju muzeum po kaliskich Żydach. Napisy we wtorek po południu zauważyła Halina Marcinkowska opiekunka nekropolii, zarazem prezes Kaliskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

- Odkrycie było szokujące. Dotychczas napisy pojawiały się na murze okalającym cmentarz i nie były antysemickie. Zazwyczaj były to hasła jak „KKS”, czy coś w stylu „Jaś kocha Małgosię”. Teraz to zupełnie inna sprawa – mówi nam Marcinkowska. – Chciałabym, aby był to przejaw głupoty, ale jest chyba inaczej.

Opiekunka cmentarza zawiadomiła policję oraz przedstawicieli wrocławskiej gminy żydowskiej.

- Współpraca z kaliską policją układa się dobrze. Już raz udało się ustalić sprawców, którzy malowali napisy na murze – dodaje Marcinkowska. - Mam nadzieję, że podobnie będzie i tym razem, a sprawca zostanie zobowiązany do przywrócenia ściany do stanu pierwotnego..

Na ścianie pojawiło się hasło „Kalisz bez Żydów”. Jak przypomina Marcinkowska, ma ono w mieście długą historię.

- W 1937 roku taki napis zawisł na jednej z głównych ulic miasta. Kaliski sportowiec o nazwisku Szurek, nie mogąc pogodzić się z endeckim hasłem, zerwał napis. Młody człowiek ścigany przez policję, musiał uciekać z miasta. Transparent kaliscy endecy ponownie powiesili na powitanie hitlerowców we wrześniu 1939 roku – tłumaczy.

Z danych opiekunki cmentarza wynika, że tylko w ubiegłym roku odwiedziło go około 1000 osób. Niebawem mają pojawić się kolejni goście. W piątek na kaliski cmentarz ma zawitać grupa turystów z USA, a później z Węgier. Za dwa tygodnie spodziewana jest m.in. wycieczka z Izraela oraz przedstawicieli polskich środowisk żydowskich. A to z okazji oficjalnej prezentacji przez samorząd miasta reprintu „Statutu Kaliskiego”.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto