18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Blizanów: Setne urodziny Władysława Szurka z Brudzewa. ZDJĘCIA

AND
Władysław Szurek, rodowity mieszkaniec Brudzewa w podkaliskiej gminie Blizanów obchodził swoje setne urodziny.

Z tej okazji w minioną sobotę w kościele parafialnym odbyła się uroczysta msza św. dziękczynna, którą odprawili ks. proboszcz Andrzej Lewandowski i ks. Ryszard Szurek, krewny jubilata. Natomiast przyjęcie urodzinowe zostało urządzone przez rodzinę Szurków w sali OSP Brudzew, której powstanie jest w dużej mierze zasługą jubilata.

Oprócz najbliższych serdeczne życzenia seniorowi złożyli: Sławomir Musioł, wójt gminy Blizanów, Jan Wojtyła, przewodniczący Rady Gminy Blizanów i Teresa Nowacka, kierownik USC Urzędu Gminy Blizanów. Włodarz gminy odczytał zebranym list gratulacyjny, który do pana Władysława skierował premier RP Donald Tusk oraz złożył własne życzenia. Samorząd gminy Blizanów docenił dokonania mieszkańca Brudzewa już w 2007 r., kiedy to podczas dożynek gminnych przyznano mu medal „Zasłużony dla Gminy Blizanów”. Z okazji setnych urodzin delegacja z gminy obdarowała jubilata koszem kwiatów i drobnym upominkiem.

Ponieważ Pan Władysław przez długie lata działał w miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej na uroczystości nie mogło zabraknąć druhów z Korabia. Dyplom i medal „Za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” wręczyli mu przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych: Ryszard Torzyński, sekretarz Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz blizanowskiego koła: Krystyna Kostrzewa, Barbara Gorzałka i Zdzisław Biesiada. Pan Władysław spędził ponad 5 lat życia w niewoli i uczestniczył w ważnych dla wolności ojczyzny wydarzeniach. Do dziś recytuje zresztą z pamięci patriotyczne wiersze.

– Serce mnie boli jak nawracam do tej biedy, która była w Brudzewie w latach mojego dzieciństwa. Inne było wychowanie i warunki do życia. Takich dostatków jak dziś mamy na co dzień na stołach nie było nawet na święta u dziedzica – wspomina Władysław Szurek, który wychowywał się z piątką braci i trzema siostrami.

Przez całe życie zajmował się rolnictwem i działalnością społeczną na rzecz lokalnej społeczności. Wspólnie z żoną wychował trzy córki i doczekał się ośmiorga wnucząt. Czas wojny opóźnił jego ślub, stąd też nie ma jeszcze prawnucząt. Pan Władysław nie stosuje żadnej diety, choć jak wyznaje w swoim życiu zjadł więcej chleba suchego niż smarowanego. O jego dobrej kondycji zdrowotnej świadczy aktywny udział w hucznej imprezie urodzinowej. Jubilat jest niezwykle pogodnym człowiekiem, podrygiwał do melodii granych przez kapelę „Kalina” z Blizanowa, a nawet przez chwilę dał się porwać w tany. Wszyscy goście podczas toastu zaśpiewali mu „200 lat!”.

Pan Władysław jest jednym z pięciorga mieszkańców gminy Blizanów, którzy w tym roku świętować będą setne urodziny. Kolejni dostojni jubilaci to: Władysław Pietrzak z Blizanowa (9 czerwca), Marianna Janiszewska z Łaszkowa (3 września), Franciszek Sądkiewicz z Zagorzyna (14 września) i Janina Szulc z Blizanowa (15 września).

A tutaj jeszcze kilka słów na temat życiorysu jubilata: Pan Władysław odbył służbę w Wojsku Polskim w okresie 14.02.1936 do 17.09.1937 r. w 25 Dywizji Piechoty w Kaliszu. Uczestniczył w Wojnie Obronnej 1939 r., jako kanonier 25 Pułku Artylerii Lekkiej trafił do niewoli, znalazł się w stalagu VI-C w Kolzingen koło Hanoweru z numerem obozowym 2923, gdzie przebywał do 30.04.1945 r. (...) Jego słuch pogorszył się gwałtownie w czasie bitwy nad Bzurą od eksplozji bomby zrzuconej w bardzo bliskiej odległości przez niemieckie lotnictwo. Przeżył tylko dzięki temu, iż widząc nadlatujące samoloty z czarnymi krzyżami na skrzydłach wskoczył do najbliższego leju po bombie, a wybuch przysypał go całkowicie ziemią, która była gorąca, miała zapach prochu, spalenizny i dymu. Koledzy z niemałym trudem go odkopali. 2 stycznia 2001 r. został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego.

Ryszard Suty, Kanonier Szurek, „Komandos”, Militarny magazyn specjalny, nr 11, 2010 r.
Ryszard Suty, Rodzinne opowieści, historie i dokumenty, Filutów-Lidzbark Warmiński- Sierpc – Brudzew – Opatówek – Żydów – Kalisz, 2010 r., s. 100-109.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto