Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy nie mają pieniędzy na utrzymanie ulicznego oświetlenia

Elżbieta Bielewicz
kwidzyn.naszemiasto.pl
Wszystko wskazuje na to, że w gminach powiatu kaliskiego może dojść do wyłączenia części oświetlenia. Będzie to skutek olbrzymich kosztów energii elektrycznej i wzrostu cen za konserwację lamp proponowanego przez kaliską spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe.

Samorządy buntują się przeciw podwyżkom. Jeśli bowiem utrzymanie oświetlenia kosztowało średnio gminę 250 tysięcy rocznie, to teraz wliczając w to podwyżki cen prądu, może wynosić nawet dwa razy tyle. Problem ten poruszali podczas sesji między innymi radni gminy Ceków Kolonia.

- Radni, szukając oszczędności, proponowali ograniczyć oświetlenie w Cekowie i Kamieniu, gdzie lamp jest najwięcej - mówi Hieronim Kasprzak, wójt gminy Ceków Kolonia. - Ale na razie nie podjęliśmy jeszcze żadnych kroków. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że każde wyłączenie lampy może spotkać się z protestem mieszkańców.
Jak wyliczono, sama konserwacja i naprawa oświetlenia ulicznego pochłania w tej gminie średnio 7 tysięcy złotych miesięcznie! W innych gminach jest podobnie, mnożą się więc pomysły na cięcie kosztów. W gminie Godziesze Wielkie rozpatrywany jest wariant czasowego wyłączania oświetlenia w godzinach nocnych, np. od północy do np. 4.00 rano.

Wysokie ceny to nie wszystko, gminy narzekają też na współpracę ze spółką Oświetlenie Uliczne i Drogowe. Jak twierdzą, na porządku dziennym są bowiem monity, że np. uległo awarii urządzenie, które włącza i wyłącza lampy. Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji samorządowcy zwarli szeregi i przystąpili do negocjacji cen. W rozmowach gminy reprezentuje wójt Blizanowa Sławomir Musioł.

- W tej chwili czekamy na drugie spotkanie samorządowców, które ma odbyć się w Koninie i tam zostanie wyłoniona grupa negocjacyjna - mówi Sławomir Musioł. - Ponadto na 29 czerwca zaplanowano walne zgromadzenie w spółce Oświetlenie Uliczne i Drogowe, które może przynieść zmiany. Jedno jest pewne obecne ceny za utrzymanie oświetlenia są dla nas kosmiczne!

Sama spółka wzrost cen tłumaczy tym, iż dotąd konserwacją zajmowała się Energa Operator, która jednak wypowiedziała umowę. W wyniku przetargu wyłoniono lokalnych wykonawców. Jednak rynkowe ceny przez nich proponowane są wyższe od pobieranych przez Energę. Jeśli nawet uda się nieznacznie zbić opłaty, to generalnie problem pozostanie. W najtrudniejszej sytuacji są już gminy o małych budżetach. Może więc rzeczywiście koniecznością stanie się nie tylko wyłączanie oświetlenia, ale także budowa własnej sieci?

- Gmina Mycielin pozyskała unijną dotację na oświetlenie hybrydowe wykorzystujące energię słoneczną - mówi Ilona Ryżak, sekretarz Urzędu Gminy w Mycielinie. - Oświetlenie takie pojawi się w Dzierzbinie i Dzierzbinie Kolonii w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że się sprawdzi...

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gminy nie mają pieniędzy na utrzymanie ulicznego oświetlenia - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto