Kolarze przemierzą łącznie ponad 450 kilometrów. Wyścig będzie miał podobną formułę jak w poprzednich latach. Rozpocznie się od piątkowego etapu - wyścigu ze startu wspólnego ze startem i metą w Warcie. Następnego dnia w Opatówku zawodnicy będą rywalizować w jeździe indywidualnej na czas, później z kolei cykliści przejadą etap Kalisz-Stawiszyn. Ostatnim akcentem tegorocznych zmagań będzie wyścig, który rozpocznie się w Wieruszowie, a zakończy w Kaliszu.
- Chociaż w połowie samorządów, dotychczas współuczestniczących w organizacji wyścigów, po wyborach zmieniły się władze, wszystkie one ponownie i z wielkim zaangażowaniem włączyły się w prace związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem "Hellena Tour 2019" - stwierdził na łamach oficjalnej strony internetowej Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego Bogdan Jamroszczyk, prezes klubu. - Kaliszan i mieszkańców regionu szczególnie serdecznie zapraszam w sobotę 13 kwietnia na Główny Rynek, gdzie o godzinie 15.00 odbędzie się start honorowy trzeciego etapu, a wcześniej, od 13.30, będzie można uczestniczyć w wyjątkowym pokazie i z bliska przyjrzeć się z poszczególnym grupom, ich sprzętowi i sposobom przygotowania się do rywalizacji na szosie. Zapraszam również następnego dnia na ul. Nowy Świat, na której przed aulą UAM finiszować będą około 14.30 uczestnicy wyścigu w kończącym go etapie. Wierzę, że na całej jego trasie nie zabraknie sympatyków i nie tylko kolarstwa.
Wyścigom tradycyjnie towarzyszyć będą kryteria uliczne na młodych adeptów kolarstwa od żaków do juniorów. Pierwsze z nich - Kryterium o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Stawiszyn odbędzie się 12 kwietnia (godz. 15-17), drugie - Kryterium o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza 13 kwietnia (start i meta ul. Nowy Świat, godz. 11-14.10). Tuż po nim na rundę po ulicach grodu nad Prosną wyruszą amatorzy.
Wyścig zostanie przeprowadzony w terminie od 12 do 14 kwietnia 2019 r. i będzie się składał z czterech etapów o łącznej długości 444 km:
I ETAP 12 kwietnia br. – ZE STARTU WSPÓLNEGO WOKÓŁ ZBIORNIK JEZIORSKO Warta – Warta 150 km
Trasa: Warta – Kalinowa – Sulmów - Goszczanów I Premia (25 km) – Jeziorsko – Miłkowice – Kolonia Strachocice – DW.478 – Niemysłów – Krępa – Dąbrówka – Zadzim - Pęczniew II premia (82 km) – Drużbin – Charchów – Zadzim – Pęczniew - Dzierzązna – Warta III premia (130km) – Chabierów – Krąków – Cielce - Warta
13.50 – prezentacja ekip startujących w wyścigu; 14.30 – start; 18.00 – meta etapu
w Warcie ul. Długa przy Orliku
II ETAP 13 kwietnia br. – JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS Opatówek – Trojanów - – Chełmce – Saczyn - Chełmce – Trojanów - Opatówek 14 km.
9.00 - start pierwszego zawodnika przy Firmie COLIAN, Opatówek, ul. Zdrojowa 1
III ETAP 13 kwietnia br. – ZE STARTU WSPÓLNEGO Kalisz – Stawiszyn 118 km.
Trasa: Kalisz – ul. Łódzka start ostry - Zduny – Tłokinia – Rożdżały -Koźminek – Lisków - Strzałków – Przespolew Kościelny– Ceków – Morawin – Żelazków I Premia (55 km) – Goliszew – Mycielin – Korzeniew – Zbiersk Cukrownia – Petryki – Stawiszyn II Premia (80 km) – Długa Wieś Druga (pocz. rundy ) – Lipe – Brudzew – Janków Drugi – Blizanów Urząd Gminy III Premia (94 km) – Długa Wieś Druga – drugi przejazd rundy 18.2 km – Stawiszyn Plac Wolności - Meta etapu.
14.30 – dekoracja zwycięzców II etapu; 15.00 – start honorowy w Kaliszu na Rynku Głównym; 15.10 – start ostry w Kaliszu ul. Łódzka - OSiR
18.15 – meta etapu w Stawiszynie na Placu Wolności
15.00 – wyścigi towarzyszące żaków, młodzików, juniorów młodszych, juniorów
- Festyn na Rynku w Stawiszynie
IV ETAP 14 kwietnia br. – ZE STARTU WSPÓLNEGO Wieruszów – Kalisz 162 km
Trasa: Wieruszów (ul. Rynek – ul. Warszawska – ul. Fabryczna – Polesie – Kolonia Osiek – Wyszanów – Lubczyna – Mirków – Wieruszów ul. Mirkowska – ul. Podzamcze – Rynek x 1 Runda 17 km Premia specjalna)– Galewice – Rybka – Lututów (ul. Wieruszowska – ul. Gimnazjalna – I Premia (45 km) – ul. Dębowa – ul. Klonowska) - Klonowa – Czajków – Kraszewice – Grabów Nad Prosną – Wielowieś - Sieroszewice Urząd Gminy II Premia (99 km) – Latowice – Bilczew – Psary – Sławin - Ołobok –Wola Droszewska - Godziesze Wielkie III Premia (120 km) – Brzeziny– Opatówek – Zduny – Kalisz (ul. Nowy Świat - Premia specjalna w najstarszym Mieście w Polsce - na wjeździe (156 km) – Ułańska –Bankowa – Al. Wolności – Częstochowska – Nowy Świat x 3 Rundy po 2,1 km)
10.00 – zbiórka zawodników; 10.20 – prezentacja ekip; 11.00 – start
w Wieruszowie, ul. Warszawska
14.40 – meta etapu w Kaliszu na ulicy Nowy Świat przed Aulą UAM im. Prof. Rubińskiego
11.00 – wyścigi towarzyszące szkółek kolarskich, żaków, młodzików, juniorów młodszych, juniorów, VIP’ów + amatorów
- koncert Big Bandu „Po Godzinach”
Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?
Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku
Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?