Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliscy kardiolodzy za pomocą tomografu oglądają serca pacjentów

Andrzej Kurzyński
Kaliscy kardiolodzy za pomocą tomografu oglądają serca pacjentów
Kaliscy kardiolodzy za pomocą tomografu oglądają serca pacjentów Andrzej Kurzyński
Kaliscy kardiolodzy sięgają po kolejne, bezinwazyjne metody diagnozowania pacjentów. Tym razem z pomocą przychodzi im nowoczesna tomografia komputerowa.

Przeszło rok temu Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu zakupił za ponad 5 milionów złotych 64-rzędowy tomograf komputerowy, jedno z najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych. Od niedawna aparat służy również pacjentom chorującym na serce. Szpital w Kaliszu jest jedyną placówką w południowej Wielkopolsce, gdzie wykonywane są badania tomografii komputerowej serca i tętnic wieńcowych.

- Wprowadzenie do możliwości diagnostycznych nieinwazyjnej oceny tętnic wieńcowych za pomocą tomografii komputerowej stanowi bardzo duży postęp, jeśli chodzi o możliwości diagnostyczne współczesnej kardiologii. Dzięki temu cześć pacjentów unika wykonania badania inwazyjnego, jakim jest koronarografia - wyjaśnia dr n. med. Paweł Czaja, kierownik oddziału kardiologicznego.

Badania takie są wykonywane u chorych, którzy mają niskie lub średnie prawdopodobieństwo choroby wieńcowej. Badaniu poddawani są pacjenci, którzy przeszli próbę obciążeniową, ale nie udało się u nich zdiagnozować dolegliwości oraz osoby z nietypowymi dolegliwościami w klatce piersiowej. W większości wypadków pozwala ono wykluczyć obecność zwężeń w tętnicach wieńcowych. W ten sposób spora grupa pacjentów unika koronarografii, czyli badania, które polega na wprowadzeniu cewnika przez nakłucie w tętnicy udowej do ujścia tętnic wieńcowych.

- Nieinwazyjna tomografia komputerowa zwana niekiedy nieinwazyjną koronarografią pozwala wykonać badanie w sposób dużo bezpieczniejszy. Nie wiąże się to z koniecznością hospitalizacji pacjenta. Przygotowanie pacjenta i samo badanie zajmuje około godziny. Po tym czasie może on pójść do domu - dodaje Paweł Czaja. - Należy podkreślić, że takie badanie musi być wykonane u chorych, którzy mają wskazania ustalone wcześniej przez kardiologa. Takich badań nie wykonuje się z ciekawości, żeby, ot tak, sprawdzić sobie naczynia wieńcowe. Mimo wszystko pacjent jest narażony na promieniowanie rentgenowskie i wiąże się z podaniem środków kontrastowych, które mogą upośledzić funkcje nerek.

Dzięki tomografii komputerowej kardiolodzy mogą obejrzeć na monitorze komputera serce pacjenta oraz tętnice z każdej strony. W Kaliszu badania przeprowadzane są pod okiem pracującego m.in. w łódzkich szpitalach specjalisty radiologa Konrada Szymczyka.

- Badanie z wykorzystaniem tomografu komputerowego jest doskonałe do wykluczania choroby wieńcowej. W przypadku, gdy pacjent ma naczynia bez zmian miażdżycowych, dokładność, czułość i swoistość tego badania zbliżona jest do 100 procent. Problemy pojawiają się wtedy, gdy pacjent ma zmiany miażdżycowe. Takie osoby nie kwalifikują się już do badania i ich przypadku konieczna jest już koronarografia - tłumaczy Konrad Szymczyk.

Dotychczas tomografię komputerową tętnic wieńcowych wykonano u kilkudziesięciu pacjentów kaliskiego szpitala, a w kolejce są już kolejni. Kardiolodzy ze szpitala przy ulicy Poznańskiej w planach mają kolejne nowoczesne zabiegi, o których mamy usłyszeć wkrótce.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto