Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliscy radni złamali przepisy zmieniając uchwałę budżetową i teraz muszą to naprawić

Andrzej Kurzyński
Kaliscy radni złamali przepisy zmieniając uchwałę budżetową i teraz muszą to naprawić
Kaliscy radni złamali przepisy zmieniając uchwałę budżetową i teraz muszą to naprawić Bartłomiej Hypki
Kaliscy radni podejmując uchwałę w sprawie zmian w budżecie Kalisza i okrojeniu wydatków na promocję miasta oraz przeznaczeniu tych pieniędzy na inne cele, złamali przepisy, uznało Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej.

29 marca kaliscy radni zdecydowali, że „zabiorą” 850 tysięcy złotych zapisanych w budżecie jako promocja jednostek samorządu terytorialnego. Z tej kwoty 350 tysięcy złotych miało trafić na budowę ulic Sarniej, Zajęczej i Lisiej na osiedlu Winiary, 250 tysięcy złotych na wynagrodzenia pracowników żłobków oraz 250 tysięcy złotych na dotację dla Miejskiego Klubu Sportowego występującego w rozgrywkach Superligi.

- Ta uchwała w takiej postaci jaką mamy dzisiaj, uniemożliwia mi jakąkolwiek komunikację z mieszkańcami – mówił prezydent miasta Grzegorz Sapiński.

Włodarz miasta postanowił zaskarżyć decyzje radnych do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ta uznała, że kaliscy radni złamali przepisy, a nieprawidłowości muszą usunąć.

- Analiza uchwały budżetowej na 2018 rok wraz z dokonanymi zmianami oraz z dokumentami będącymi w posiadaniu Izby wykazała, że zmiany wprowadzone przez Radę Miasta Kalisza w dniu 29 marca 2018 roku uchwałą Nr l/624/2018 w zakresie zmniejszenia wydatków na promocję uniemożliwiają prezydentowi wykonywanie budżetu w zgodzie z przepisami dotyczącymi przestrzegania zasad gospodarki finansowej. Rada miasta decydując o wysokości poszczególnych wydatków, a zwłaszcza wydatków wynikających z wcześniej podjętych zobowiązań winna je respektować – uznało Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.

Jednocześnie stwierdzono, że zawarte umowy stanowią źródło zobowiązań o charakterze obligatoryjnym i wiążą strony, które je zawarły.

- Niewywiązanie się z zawartych już umów może również powodować odpowiedzialność odszkodowawczą strony, która się do tego przyczyniła. Zatem rada miasta wprowadzając zmiany budżetu powinna mieć na uwadze już zawarte umowy. Ignorowanie istnienia takich umów może prowadzić do naruszenia zasad gospodarki finansowej, które zarówno organ wykonujący budżet jak i organ stanowiący ma obowiązek przestrzegać – czytamy w uzasadnieniu uchwały Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Według RIO, Rada Miasta Kalisza decydując o zmniejszeniu wydatków na promocję miasta i przeznaczeniu części pieniędzy na działalność Miejskiego Klubu Sportowego, przesądziła o sposobie wykonania tego zadania, czym naruszyła określoną w ustawie o samorządzie gminnym wyłączną kompetencję prezydenta do wykonywania budżetu, który - także zgodnie z przepisami - jest odpowiedzialny za prawidłową gospodarkę finansową gminy. Poza tym, wsparcie dla klubów sportowych w Kaliszu jest możliwe tylko i wyłącznie na podstawie określonych zasad.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu uznało więc, ze Rada Miasta Kalisza „winna dokonać zmian w uchwale budżetowej na 2018 rok, mając na względzie przestrzeganie zasad gospodarki finansowej w wykonywaniu przez prezydenta budżetu, w tym niezakłóconą realizację zadań własnych jednostki, jak również konieczność zabezpieczenia środków na realizację zawartych już umów, których wykonanie powoduje konieczność dokonania wydatków w roku budżetowym”.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto