Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliscy rekonstruktorzy na planie filmu Obłoki śmierci Bolimów 1915 [FOTO]

AND
Kaliscy rekonstruktorzy na planie filmu Obłoki śmierci Bolimów 1915
Kaliscy rekonstruktorzy na planie filmu Obłoki śmierci Bolimów 1915 Seweryn Paczesny
Kaliscy rekonstruktorzy na planie filmu dokumentalnego "Obłoki śmierci Bolimów 1915", relacjonującego wielomiesięczną bitwę pozycyjną wojsk rosyjskich i niemieckich, na środkowym odcinku wschodniego frontu I wojny światowej.

Czy wiesz, że jeden z pierwszych rozdziałów w historii broni masowego rażenia rozegrał się w samym sercu Polski?! Sielski pejzaż okolic Bolimowa skrywa zbiorowe mogiły ofiar eksperymentalnych niemieckich ataków gazowych z okresu I wojny światowej. W szeregach obu stron bitwy pod Bolimowem walczyli i ginęli Polacy.

Obłoki Śmierci – Bolimów 1915 to fabularyzowany dokument historyczny, relacjonujący wielomiesięczną bitwę pozycyjną wojsk rosyjskich i niemieckich, na środkowym odcinku wschodniego frontu I wojny światowej. W trakcie Bitwy pod Bolimowem doszło do pierwszych we wschodnim teatrze działań Wielkiej Wojny ataków chemicznych.
Po obiecujących testach pod belgijskim Ypres, Niemcy przeprowadzili trzy zakrojone na pełną skalę, falowe natarcia gazowe na linii frontu przebiegającej w dolinach rzek Rawki i Bzury, na terenach dzisiejszego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Najsilniejsze z nich rozciągało się na 12 kilometrowym odcinku linii frontu. Wykorzystano do niego 12 000 butli z ciekłym chlorem - silnie toksycznym, odpadem z fabryk niemieckich koncernów chemicznych. Niczego nie spodziewające się linie rosyjskich okopów spowiły Obłoki Śmierci. Film powstaje w hołdzie ofiarom tamtych wydarzeń. Niemal stu tysiącom żołnierzy obydwu armii. Przedstawicielom kilkunastu narodów. Młodym ludziom wciągniętym w tryby bezdusznej machiny wojennej. Wielu spośród nich nosiło polskie nazwiska i polską tożsamość narodową w sercach. Przyszło im jednak walczyć pod obcymi sztandarami i ginąć w bratobójczej wojnie, na własnej ziemi.

- W rolę Polaków walczących w armii Pruskiej włączyli się czynnie rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznych odtwarzających 155 pułk piechoty stacjonujący przed pierwszą wojną światową w nad granicą Rosyjską. Po reorganizacji polegającej m.in. na zmianie nazwy (zniknęło słowo Ostrowska) sprecyzowania profilu odtwarzanych jednostek – grupa zrzesza rekonstruktorów z powiatów kaliskiego, ostrowskiego i tureckiego. Wspierają nas także koledzy z południa i północy Polski - mówi Karol Matczak, jeden z kaliskich rekonstruktorów. - Udział w produkcji to nie tylko zabawa – to wiara , że tworzymy naprawdę wartościowy dokument, który dzięki aktywnej kampanii promocyjnej pozwoli upowszechnić wiedzę o zapomnianych wydarzeniach I Wojny Światowej toczących się na ziemiach naszego kraju.

Organizatorzy by móc w pełni skupić się na reżyserii ostatnich scen i postprodukcji, potrzebują wsparcia na ostatniej prostej do premiery filmu. Aby włączyć się w finansowanie filmu wystarczy wejść na stronę

www.oblokismierci.pl

i wybrać kwotę. Cegiełki zaczynają się od 1 zł.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto