Kaliski hejnał zabrzmi w Lublinie Kaliski hejnał zabrzmi w Lublinie

Kaliski hejnał zabrzmi w Lublinie (© fecebook)

Kaliski hejnał w wykonaniu trębacza Marcina Wieczorka zabrzmi w Lublinie na Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich, który odbędzie się po raz 24.

Przegląd odbędzie się 15 sierpnia. Wystąpi w nim około 40 trębaczy, którzy odegrają hejnały swoich miast z balkonu Trybunału Koronnego na lubelskim Rynku. Wśród nich odegrany zostanie kaliski hejnał.

- Coroczne wizyty w Lublinie stały się dla nas tradycją. Klimat miasta i gościnność gospodarzy powodują, że trębacze z przyjemnością tam wracają – mówi trębacz.

Podczas przeglądu przedstawiciele polskich miast prezentują zarówno hejnały historyczne, związane z danym miastem od wieków, jak i współczesne, które powstały w ostatnich latach. Liczba miast w naszym kraju, które mają swoje hejnały stale rośnie. Obecnie swoich hejnalistów ma ponad 170 polskich miast.

Tradycja hejnałowa Lublina sięga XVI w., kiedy to rozpoczęto odgrywanie hejnału miejskiego (pierwszy raz 7 maja 1575 r.). Obecnie hejnał grany jest codziennie o godz. 12.00 z balkonu lubelskiego Ratusza.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!