Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Archeolodzy podsumowali wykopaliska na Starym Mieście. Odkryli dom szklarza

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Pozostałości chałupy z wczesnego średniowiecza to najciekawsze odkrycie właśnie zakończonych wykopalisk archeologicznych na Starym Mieście. Dom był zamieszkały z jedną, długą przerwą w XI wieku i przez jakiś czas należał do szklarza.

Na profesję właściciela chaty wskazują znaleziska: szklane prefabrykaty i ozdoby - obrączki i pierścionek oraz ceramika, mająca "szklane ślady". Nie wiadomo, czy te pozostałości należą do pierwszego, czy drugiego właściciela. W przekroju wykopu widać wyraźnie dwie warstwy użytkowe, których wiek można określić na podstawie znalezisk. Najstarsze zabytki pochodzą z początków XI wieku. Jest to m.in. metalowy krążek, wykonany prawdopodobnie z denara krzyżowego z czasów Bolesława Chrobrego. W wyższej warstwie archeolodzy znaleźli denar krzyżowy księcia Władysława Hermana, a więc pochodzący z końca tego samego XI w.

- Być może poprzedni dom został zniszczony podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku - snuje przypuszczenia dr Adam Kędzierski z Kaliskiej Stacji Archeologicznej PAN.

Interesujących znalezisk jest znacznie więcej. Jest wśród nich czterocentymetrowy minitopo-rek z brązu, noszony zapewne jako amulet, a także dwie pary nożyc i sporo drobnych ozdób. Obok chałupy naukowcy spenetrowali głęboką jamę, do której mieszkańcy wyrzucali odpady. Do dzisiejszych czasów zachowały się przede wszystkim kości, z wielkości można sądzić, że w większości wołowe. Są też ślady po drewnianych słupach, być może żurawia.

Czytaj także: Sensacyjne odkrycia archeologiczne na kaliskim rynku. ZDJĘCIA

- Rzadko w tak dobrym stanie zachowuje domostwo razem z otoczeniem gospodarczym - podkreśla Leszek Ziąbka z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Średniowieczna chata to jednak nie najstarsze znalezisko. Tuż obok naukowcy natrafili na resztki pradziejowego pochówku: fragmenty popielnicy, stele, czyli kamienne płyty oraz sporo fragmentów żelaznych osób z wczesnej fazy kultury przeworskiej, a więc czasów przed naszą erą.
Co ciekawe, na mapie z początku XIX wieku obok obecnego wykopu przebiega jeden z dawnych traktów.

- Jeśli układ dróg zachował się od czasów średniowiecza, a to w tej części miasta jest możliwe, "nasz" dom stał przy samej drodze - uważa archeolog Sławomir Miłek.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto