Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz będzie miał kolejnych honorowych przyjaciół

Andrzej Kurzyński
Bartłomiej Jaszka
Bartłomiej Jaszka Andrzej Kurzyński
Kalisz będzie miał kolejnych honorowych przyjaciół. Prezydent miasta podpisał zarządzenie, na mocy którego godność otrzymają Mateusz Różański, Bartłomiej Jaszka, Edward Prus i Paweł Rusek.

Do grona honorowych przyjaciół Kalisza dołączą osoby stojące za sukcesem piłkarzy ręcznych MKS Kalisz, którzy w zakończonym niedawno sezonie zdobyli mistrzostwo I ligi i tym samym wywalczyli awans do PGNiG Superligi. W tym gronie znaleźli się Mateusz Różański, Bartłomiej Jaszka, Edward Prus i Paweł Rusek.

A oto uzasadnienie:

Mateusz Różański, po uzyskaniu tytułu magistra, kontynuował naukę na studiach podyplomowych, dzięki którym uzyskał tytuł trenera II, a następnie I klasy piłki ręcznej. Jego doświadczenia to między innymi 4 lata pracy w Gimnazjum nr 3 w Kaliszu, dziewięć lat pracy w Zespole Szkół nr 7 w Kaliszu, sześć lat pracy w klubie KPR Szczypiorno, dziewięć lat pracy w UKS NIKE Kalisz. Był też trenerem drugoligowego KPR PWSZ Kalisz i AZS PWSZ Kalisz.

Podopieczni Mateusza Różańskiego odnosili wiele sukcesów sportowych. W 2011 roku wywalczyli złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski. Zespoły młodzieżowe, prowadzone przez kaliskiego trenera, zajmowały wysokie lokaty w Mistrzostwach Polski. Wychował on kilkunastu zawodników kadry wielkopolskiej i jednego juniora, który znalazł się w reprezentacji kraju. Mateusz Różański w 2010 roku został wyróżniony nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza za pracę trenerską, otrzymywał również nagrody dyrektora Zespołu Szkół nr 7 za sukcesy
pedagogiczne. W swojej karierze szkoleniowej z młodzieżą nie ograniczał się tylko do piłki ręcznej, jego podopieczni z powodzeniem startowali w zawodach lekkoatletycznych, koszykówce czy siatkówce.
Trenerem I-ligowego MKS Kalisz Mateusz Różański został w 2014 roku. Od początku dał się poznać jako ambitny szkoleniowiec, ogromnie zaangażowany w pracę, z dużą wiedzą oraz poczuciem odpowiedzialności za powierzone zadania. Zyskał przychylność zawodników, którzy skrupulatnie realizowali postawione przed nimi zadania. Mateusz Różański w ogromnym stopniu przyczynił się do sukcesów zespołu MKS Kalisz w ostatnich latach i jego udziału w czołowych w swojej klasie rozgrywkach. Gdy w 2015 roku zapadły decyzje o walce o awans klubu do ekstraklasy, z jeszcze większym poświęceniem zaangażował się w te działania. Odniesiony przez kaliskich szczypiornistów w 2017 roku sukces jest w dużej mierze jego zasługą.

Bartłomiej Jaszka swoją sportową karierę rozpoczynał w Ostrovii Ostrów Wlkp., następnie był zawodnikiem Zagłębia Lubin. W sezonie 2006/2007 w klubie tym wywalczył mistrzostwo Polski oraz występował w europejskiej Lidze Mistrzów. Później przeszedł do niemieckiego Fuchse Berlin również pokazując swoje umiejętności na pa
rkietach Starego Kontynentu. Od 2006 roku występował w reprezentacji Polski szczypiornistów. Był uczestnikiem czterech finałów Mistrzostw Europy, występował również podczas Mistrzostw Świata w latach 2009, 2011 i 2013, zdobywając w Chorwacji brązowy medal . Znalazł się także w reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. W 2015 roku otrzymał propozycję zaangażowania się w prace związane z restrukturyzacją sekcji piłki ręcznej przy MKS Kalisz i budową nowej drużyny. Po analizie sytuacji klubu i jego perspektyw Bartłomiej Jaszka podjął się tej misji. Jego celem była budowa silnego zespołu, mającego w krótkim czasie awansować do ekstraklasy. Zaangażował się on w pozyskiwanie nowych zawodników i prace związane z tworzeniem podstaw profesjonalnego funkcjonowania nowej drużyny.

W 2016 roku Bartłomiej Jaszka objął obowiązki grającego trenera MKS Kalisz. W ogromnym stopniu przyczyniło się to do sukcesu, jakim był awans szczypiornistów do najwyższej klasy rozgrywek w Polsce. Umiejętne prowadzenie zespołu i boiskowe doświadczenia Bartłomieja Jaszki przekładały się na sportowe wyniki. W krótkim czasie stało się jasne, że kaliska ekipa będzie liczyć się w walce o ekstraklasę. Marzenie zamieniło się w rzeczywistość oraz
największe osiągnięcie kaliskiego sportu. Postawa Bartłomieja Jaszki jest wzorem dla kolegów na boisku, a jego autorytet nie pozostaje bez znaczenia w realizacji celów. Rozpoznawalność znakomitego szkoleniowca oraz piłkarza ręcznego w całym kraju i nie tylko ma ogromne znaczenie przy promocji Kalisza poprzez sport.

Edward Prus jest pasjonatem piłki ręcznej od najmłodszych lat. Już będąc uczniem szkoły podstawowej uprawiał tę dyscyplinę sportu i interesował się jej historią. Jego hobby to również historia Polski, a zwłaszcza okres I wojny światowej, międzywojenny oraz dzieje Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Swoje zainteresowania sportowe i humanistyczne połączył w sposób doskonały, propagując je wśród mieszkańców Kalisza, regionu i kraju.
W 2015 roku podjął się zadania reorganizacji sekcji piłki ręcznej, istniejącej przy MKS Kalisz, a także jej struktur organizacyjnych. Włożył w to swoje doświadczenie, umiejętności i mnóstwo czasu. Dzięki staraniom oraz szerokim kontaktom w świecie sportowym Edward Prus pozyskał nowych, wysokiej klasy szkoleniowców. Byli to Paweł Rusek oraz Bartłomiej Jaszka. Drugi z nich z powodzeniem występował również w minionym sezonie w kaliskim zespole, przyczyniając się w wielkim stopniu do jego awansu do ekstraklasy.

W 2015 roku Edward Prus zgromadził również w ekipie MKS-u wielu innych wartościowych szczypiornistów, dających gwarancję spełnienia marzenia, czyli występu w ścisłej polskiej czołówce drużyn. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dodatkowe środki finansowe, a o nie Edward Prus również skuteczne walczył, zachęcał potencjalnych sponsorów, z których wielu zdecydowało się wspierać budżet klubu. Edward Prus jest osobą budzącą duże zaufanie wśród ludzi związanych z MKS Kalisz, swoją otwartością zyskał zasłużony szacunek. Edward Prus podejmuje trudne wyzwania, konsekwentnie doprowadzając do realizacji. Jego wielką zasługą jest zatem jeden z największych sukcesów w sportowej historii Kalisza. Do niewątpliwych sukcesów Edwarda Prusa należy także podjęcie się wraz z grupą działaczy organizacji prestiżowego, międzynarodowego, Turnieju Szczypiorno Cup. W tym roku odbędzie się czwarta edycja w kaliskiej hali Arena. W dużym stopniu przyczynił się on również do powierzenia Kaliszowi uroczystości związanych z obchodami 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. Edward Prus za swoje zaangażowanie jest wysoko oceniany przez Zarząd Związku Piłki Ręcznej w Polsce, z jego prezesem Andrzejem Kraśnickim na czele.

Paweł Rusek jest szkoleniowcem o wyjątkowo bogatym doświadczeniu, zdobywanym przez wiele lat na parkietach boisk piłki ręcznej. Prowadził on drużyny młodzieżowe we wszystkich kategoriach wiekowych, jak również zespoły seniorskie. W sezonie 1999/2000 zdobył wraz ze swoimi podopiecznymi wicemistrzostwo Polski młodzików. Trenowane przez niego drużyny juniorów młodszych zajęły w sezonie 2001/2002 trzecie miejsce w kraju,
a w sezonie 2002/2003 miejsce czwarte. Rok później juniorzy trenera Pawła Ruska wywalczyli złote medale Mistrzostw Polski. W dalszym ciągu prowadził on pracę z młodzieżą, triumfując wielokrotnie w Mistrzostwach Wielkopolski, zarówno z zespołami klubowymi, jak i szkolnymi, ale dodatkowo zajął się również szkoleniem zespołu seniorskiego Ostrovii Ostrów Wlkp. Wysokie lokaty w rozgrywkach I i II ligi potwierdziły jego znakomite predyspozycje. Z myślą o budowie silnej drużyny seniorów w Kaliszu zdecydowano się zaproponować objęcie funkcji trenera MKS właśnie Pawłowi Ruskowi. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Szybko włączył się on w działania, mające na celu budowę nowej drużyny. Dzięki swoim staraniom pozyskał nowych zawodników, spełniających pokładane w nich oczekiwania. Swoich obowiązków Paweł Rusek nie ograniczał wyłącznie do pracy trenerskiej. Przejął na siebie wiele spraw organizacyjnych oraz administracyjnych, bowiem jego znajomość tematu
pozwalała na szybką realizację poszczególnych zadań.

W sezonie 2015/2016 Paweł Rusek współpracował z trenerem Mateuszem Różańskim, wspierany był również przez Bartłomieja Jaszkę. Stworzył zespół, który realnie mógł myśleć o awansie do ekstraklasy, bo takie zadanie postawiono przed nim i zawodnikami. Zespół MKS Kalisz ambitnie walczył w ligowych rozgrywkach, ale na sukces trzeba było jeszcze poczekać. Przyszedł on na zakończenie sezonu 2015/2016, kiedy to przed ostatnim meczem ligowym wiadomo już było, że szczypiorniści MKS awansowali do grona najlepszych zespołów w kraju.

Paweł Rusek dzięki ogromnej wiedzy i doświadczeniu, a także doskonałym kontaktom ze swoimi podopiecznymi i współpracownikami osiągnął jeden z największych sportowych sukcesów w historii Kalisza. Dzięki temu przyczynił do znakomitej promocji Miasta, popularyzacji piłki ręcznej wśród kolejnych pokoleń młodzieży, a także wśród mieszkańców Kalisza.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto