Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Rewolucyjne zmiany w miejskiej komunikacji

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Regularne odjazdy autobusów, zupełnie nowe linie, a nawet wspólny bilet miesięczny w samochodach KLA i PKS zapowiadają władze Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego, które zarządza obiema spółkami. Rewolucyjne wręcz zmiany mają wejść w życie już od stycznia przyszłego roku. Nowe trasy i nowe rozkłady jazdy będą opracowane i oficjalnie przedstawione do końca października.

- Ale nie mówiłbym o rewolucji, bo to źle się kojarzy, ale o modyfikacji - mówi Jerzy Walczyński, prezes Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego. - To, co jest dobre, zostanie. Zmiany obejmą natomiast te połączenia, które do końca nie spełniają swoje funkcje. Jedną z nich jest linia nr 5. Mankamenty dotychczasowego rozkładu jazdy wytknęli między innymi kierowcy i dyspozytorzy KLA, którzy na potrzeby zmian przygotowali specjalne opracowanie. To kawał świetnej roboty.

KPT zapowiada między innymi uruchomienie nowej, szybkiej trasy łączącej osiedle Dobrzec z Nowym Rynkiem prowadzącej przez aleję Wojska Polskiego.

- Jest też gotowa koncepcja nowej linii autobusowej łączącej osiedle Majków z ulicą Poznańską - dodaje prezes Walczyński.

Ma ona umożliwić kaliszanom zarówno łatwe dotarcie do szpitala, jak i cmentarza komunalnego przy ulicy Poznańskiej. Nowością ma być również połączenie Kalisza z Ostrowem Wielkopolskim z wykorzystaniem obwodnicy Nowych Skalmierzyc. Modyfikacja czeka linie 4 i 8, z których powstanie jedna.
Wraz z nowym rozkładem autobusy miejskie w Kaliszu mają kursować z większą regularnością, zwłaszcza te, jadące ulicami Górnośląską i Legionów z centrum miasta w kierunku ulicy Hanki Sawickiej.

- W tej chwili mamy tutaj zupełne rozhuśtanie - twierdzi szef KPT. - Po wprowadzeniu zmian autobusy będą odjeżdżać z przystanków z regularnością co 10 minut.

Wraz ze zmianami w rozkładzie KPT zamierzają przygotować plan inwestycyjny na najbliższe lata. Jeszcze w tym miesiącu tabor KLA powiększy się o 10 nowoczesnych samochodów, które samorząd Kalisza kupił dzięki unijnej dotacji. Ale potrzeby są znacznie większe. KPT przewiduje więc zakup pięciu autobusów dla KLA oraz PKS.

Już niebawem administracja KLA ma się przeprowadzić do biurowca PKS przy ulicy Wrocławskiej. To właśnie tutaj mieści się siedziba nowo powstałego Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego. Obecnie trwają jeszcze remonty biur, które potrwają do 25 września.

- Już w październiku scalimy służby administracyjne KLA i PKS w jednym miejscu, łącznie z systemami informatycznymi - zapowiada Jerzy Walczyński, prezes KPT. - Uporządkuje to w sposób zdecydowany zarządzanie przedsiębiorstwem.

Docelowo na Wrocławskiej mieścić się będzie także wspólna baza techniczna KLA i PKS. Obecne warsztaty PKS mają zostać zmodernizowane, by mogły obsługiwać tabor obu spółek.

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa - podpisz petycję do rządu

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto