Kaliscy kupcy protestują przeciwko budowie Galerii „Tęcza” i innych hipermarketów   Kaliscy kupcy protestują przeciwko budowie Galerii „Tęcza” i innych hipermarketów

Kaliscy kupcy protestują przeciwko budowie Galerii „Tęcza” i innych hipermarketów (© FOT. Archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Protesty kaliskich kupców przeciwko budowaniu w mieście kolejnych hipermarketów i galerii handlowych zakończyły się niepowodzeniem.

Wczoraj kaliscy radni, bez jednego gestu sprzeciwu, podnieśli ręce za uchwałą w sprawie zmian w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kalisza”. Tym samym samorząd odrzucił 528 uwag, zgłoszonych wcześniej do tego opracowania. 508 protestów dotyczyło planowanej budowy Galerii „Tęcza”, przeciw której protestują kupcy i okoliczni mieszkańcy.

Kupcy opuszczali ratusz w minorowych nastrojach.
– Radni pozostali głusi na nasze protesty i sugestie – mówi Jacek Konieczny przedstawiciel kupców. – Przykro nam, że miasto przeznacza kolejne tereny pod wielkie obiekty handlowe, i bardziej dba o interesy inwestorów, niż swoich mieszkańców. Tymczasem nasze miejsca pracy są zagrożone.

Zagrożenia związane z powstawaniem kolejnych handlowych gigantów widzi także Kaliska Inicjatywa Obywatelska.
– Zamiast pod przemysł miasto przeznacza wolne tereny pod handel lub pozbywa się ich na rzecz prywatnych inwestorów – mówi Sylwia Surowiak, szefowa stowarzyszenia. – Władze nie dbają o harmonijny rozwój Kalisza.

W ocenie prezydenta Janusza Pęcherza studium zostało opracowane zgodnie z wymogami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i opatrzone opiniami wszystkich upoważnionych do tego instytucji. Miasto uznało więc, że zgłoszone uwagi nie mogą zostać uwzględnione.
Odrzucono także, jako bezzasadne, uwagi Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w sprawie planu zagospodarowania terenów przydworcowych, na których ma powstać nowa galeria.

– Według planu w pobliżu galerii, po oddaniu II odcinka Trasy Bursztynowej, będą aż 4 skrzyżowania ze światłami – mówi Włodzimierz Karpała, wiceprezes spółdzielni. – Na obszarze największych osiedli mieszkaniowych: Asnyka, XXV-lecia, Widok i Dobrzec będzie więc największe nasilenie ruchu w mieście, hałas, korki i inne uciążliwości.
W przyjętym wczoraj studium na obszarze miasta, wytyczono kilkanaście miejsc, gdzie mogą być zlokalizowane hipermarkety. Jest więc miejsce dla Galerii „Tęcza” przy Nowym Rynku oraz nowego obiektu obok Tesco przy al. Wojska Polskiego. Kolejne giganty to planowana na terenach przydworcowych Galeria „Amber”.

Nowych hipermarketów można spodziewać się też obok Tesco przy ul. Majkowskiej, za Castoramą przy al. Wojska Polskiego, na obszarze Polifarbu przy ul. Dobrzeckiej oraz u zbiegu ulicy Młynarskiej z Serbi-nowską, gdzie miał powstać basen.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!