Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliszobranie szlakiem kaliskich aktorów

RED
Kaliszobranie odbyło się już po raz 53.
Kaliszobranie odbyło się już po raz 53. Zbigniew Pol
W miniona sobotę odbyło się 53. Kaliszobranie. Tym razem spotkanie zorganizowane przez kaliskich przewodników PTTT było poświęcone aktorom związanym z kaliskimi scenami.

Kiepska pogoda nieco przerzedziła zwyczajowe tłumy na Kaliszobraniu, ale nie zniechęciła kilkudziesięciu osób przybyłych na 53. edycję tej imprezy. Kaliszobranie poświęcono aktorom związanym z kaliskimi scenami.

- Ponieważ wskazanie, gdzie owe sceny się znajdowały – budynku Kolegium Jezuickiego, sali obecnego CKiS, Domu Rzemiosła, baszty Dorotki (tak, tak) czy „tyłów” domu Przechadzkiego wymagało przejścia przez park, przeto i niektóre obiekty i z naszego „letniego” (niekoniecznie tego dnia) salonu również doczekały się opowieści. A snuli ją – tradycyjny w tej roli prezes kaliskich przewodników Piotr Sobolewski oraz gość specjalny, znawca kaliskich teatraliów, Maciej Michalski. Swą opowieść okrasił kilkoma anegdotami z życia sfer artystycznych, a wymieniona przez niego lista aktorów, którzy swą, uznaną dziś, karierę aktorską rozpoczynali w Kaliszu wzbudziła zdumienie słuchaczy.

Kaliszobranie szlakiem kaliskich aktorów

Głównym bohaterem Kaliszobrania był najwybitniejszy z pochodzących z Kalisza aktorów, znany na świecie, a niestety najmniej w rodzinnym mieście, Ryszard Cieślak. „Książę” teatru Grotowskiego, w swoim czasie najwybitniejszy aktor występujący na Broadwayu dzieciństwo spędził w domu na Winiarskiej – tam zatem w końcowej części spaceru dotarli jego uczestnicy. Po „zamknięciu” tematu aktorskiego i przekazaniu przez prowadzącego opowieści o historii i kilku obiektach z okolic uliczki przyszedł czas na extra niespodziankę.
Dzięki gościnności szefostwa kaliskiego zakładu karnego Michała Pućki i oficera prasowego Remigiusza Czai grupa przekroczyła więzienną bramę i w tzw. śluzie wysłuchała opowieści obu panów o funkcjonowaniu tej zakładu karnego w Kaliszu. Choć – ze względów oczywistych – kaliszobrańcy nie mogli wejść do samego wnętrza zabytkowego budynku i tak wrażenie było niesamowite, a większość – mimo wszystko – odetchnęła z ulgą wychodząc po kilkunastu minutach na „wolną” stronę.

Kaliszobranie tradycyjnie zorganizowali kaliscy przewodnicy PTTK wraz z oddziałem TOnZ ze środków budżetowych miasta Kalisza.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto