Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karczma Kaliska jednym z 33 Polskich Hitów Turystyki Wiejskiej [ZDJĘCIA]

AND
Karczma Kaliska hitem turystyki wiejskiej
Karczma Kaliska hitem turystyki wiejskiej
Agroturystyka "Karczma Kaliska" z Szadku jest jednym z 33 Polskich Hitów Turystyki Wiejskiej. Gospodarstwo słynie z wyjątkowej kuchni regionalnej. To tutaj w ostatnich dniach odbyło się nagranie programu "Nie ma jak Polska" realizowanego przez TVP1.

Sztandarowym daniem Karczmy są prażoki z kapustą, a sztandarowym produktem "Gościniec Kaliski". To właśnie serwowały słowianki z powiatu kaliskiego gościom w miniony piątek podczas Regionalnych Spotkań z Żywnością Tradycyjną i Ekologiczną "Na styku kultur". Emisja programu Macieja Orłosia i Anny Karna podróżujących po Polsce, aby odnaleźć warte odwiedzenia miejsca, "Nie ma jak Polska" Turystyka wiejska- kulinarnie odbędzie się 21 czerwca o godz. 11.10 w TVP1.
 
Program telewizyjny ma promować wyjątkowe miejsca i aktywny odpoczynek na wsi naturalnie. I to co do tego odpoczynku jest potrzebne znajduje się właśnie w Karczmie Kaliskiej. Podstawową przewagą konkurencyjną terenów wiejskich w stosunku do terenów zurbanizowanych jest harmonijne łączenie natury i kultury, ich wzajemne przenikanie się, które tworzy niezwykłą mieszankę atrakcji i produktów. Marka "Hity Turystyki Wiejskiej" ma się kojarzyć z wysokim standardem i jakością świadczonych usług oraz ciekawą, niezwykle różnorodną ofertą turystyczną.

I właśnie te tradycyjną żywność można było spróbować podczas organizowanych Regionalnych spotkań z żywnością tradycyjną i ekologiczną. Można było obserwować: wypiek chleba wyrabianego na zakwasie i maślance w piecu chlebowym, wędzenie ryb, tłoczenie sokół z jabłek, wędzenie wędlin, wyrób masła, wypiek wafli w żeliwnych formach, czy wyrób tradycyjnych powideł.

Izba Regionalno- Historyczna Małgorzaty i Karola Matczaków przygotowała rekonstrukcję granicy prusko -rosyjskiej.
 
W centrum gospodarstwa agroturystycznego "Karczma Kaliska" znajduje się osada ziemiańska. To miejsce kultywowania tradycji kulinarnych i starych zawodów. Składa się na nią kuźnia, spichlerz, zagroda ze zwierzętami i mały staw. W gospodarstwie można wypożyczyć rowery, riksze oraz udać się na wyprawę bryczką. Nowością jest wiejskie SPA z ruską banią. Do dyspozycji gości jest sauna sucha. Proponowane są również zabiegi pielęgnacji ciała, liftingujące i dotleniające zabiegi przy pomocy naturalnych kosmetyków.

Rytuał korzystania z sauny przewiduje wypicie soku brzozowego, herbaty z samowara lub wypicie niewielkiej ilości mocnego trunku dla poprawienia krążenia oraz biczowanie witkami brzozowymi. To swoiste wyjątkowe miejsce na ziemi dla tych, którzy cenią sobie spokój i relaks. A co najważniejsze to miejsce, w którym odnowimy swoje siły witalne korzystając z czystego powietrza, źródlanej wody i wspaniałego jedzenia. To powrót do korzeni w poszukiwaniu prostoty i piękna, alternatywa dla ekskluzywnego drogiego SPA.
 
„Karczma Kaliska” - To również miejsce na styku dwóch dawnych imperiów: zaboru rosyjskiego i pruskiego. Wszystko tu nawiązuje do kulinariów dwóch narodów oraz XIX-wiecznej historii tego miejsca - dawnego traktu drogowego, do przejścia granicznego. Dawniej było to miejsce, gdzie można było się zatrzymać, coś zjeść, wypocząć. Z tamtego okresu pozostał częściowo mieszkalny carski budynek dróżniczówki przy drodze. W pobliżu zachował się również historyczny budynek poczty i wozowni. Jednak żeby oddać prawdziwego ducha miejsca gospodarze tego zakątka zrekonstruowali inne obiekty związane z tamtymi czasami. Jednak sercem miejsca są drewniane karczmy. Aby móc kultywować tradycje kulinarne – odtworzono piece chlebowe i ziemianki, które służyły do przechowywania pożywienia. Zrekonstruowano nawet przejścia graniczne.
Trudno jednak poczuć ducha dawnych czasów bez aromatów i smaków. Magnesem przyciągającym do „Karczmy Kaliskiej” są kulinaria. I nie chodzi tu tylko o to, że posiłki bazują na starych, sprawdzonych recepturach wielkopolskich gospodyń. Cała kuchnia serwowana w Karczmie polega na tradycji, prostocie i zdrowych ekologicznych produktach.
 
Niepowtarzalną potrawą, która występuje tylko i wyłącznie w Wielkopolsce południowej są serwowane w „Karczmie Kaliskiej” prażuchy z kapustą (prażuchy to rodzaj klusek mączno-ziemniaczanych). Kolejną charakterystyczną potrawą dla Karczmy są popularne na ziemi wielkopolskiej ciasta z owocami prosto z sadu.
 
Natomiast prawdziwym rarytasem jest „Gościniec Kaliski”. To kosz przetworów domowych i tradycyjnych produktów. Gościniec nawiązuje do wielkopolskiej tradycji gościnności. Wiadomo, że po prostu nie wypada jechać w gości z pustymi rękoma. Gościniec można przygotować samemu lub kupić gotowy. Ten z Karczmy Kaliskiej składa się głównie z sezonowych produktów wytworzonych na miejscu, w gospodarstwie.
 
Ale Karczma Kaliska to nie tylko wyśmienita kuchnia. Wracając do wątków historycznych - na życzenie gości gospodarze wraz z partnerami mogą przygotować: rekonstrukcję historyczną, np. związaną z obecnym tu niegdyś przejściem granicznym, konkursy historyczne, biesiadę regionalną lub ucztę w duchu czasów carskich. Aby tradycja nie odeszła w niepamięć, przy współpracy z innymi gospodarstwami agroturystycznymi organizowane są warsztaty kulinarne dla dzieci (wyciskanie soków z owoców, wypieki w oryginalnym piecu chlebowym), czy warsztaty dzięki którym poznamy rzemiosła z dawnych czasów np. kowalstwo.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto