Kinga Grabowska z medalem mistrzostw Polski w przełajach!

Kaliszanie na MP w przełajach
Kaliszanie na MP w przełajach Robert Grabowski
Zawodniczka UKS 9 Kalisz Kinga Grabowska zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski juniorek młodszych w biegach przełajowych. To historyczny, bo pierwszy krążek zdobyty przez kaliszankę w przełajach na tym szczeblu.

Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych juniorów i juniorów młodszych odbyły się w sobotę, 19 marca w Żaganiu. Kinga Grabowska z powodzeniem rywalizowała na dystansie 2 km. Trasa poprowadzona została przez tereny Stalagu Luft III, gdzie miała miejsce historyczna "Wielka ucieczka" lotników alianckich.
- To jedna z najtrudniejszych tras w Polsce - podkreśla jej trener Waldemar Olszyna.

2 kilometry najszybciej pokonała ubiegłoroczna medalistka olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy Beata Topka, która na mecie uzyskała wynik 6:45. Sześć sekund po niej finiszowały Wiktoria Kłębowska i Kinga Grabowska,a sędziowie uznali, że ta pierwsza była minimalnie szybsza. Obu zmierzono czas 6:51. To trzeci medal Kingi w ostatnim czasie w zawodach rangi mistrzostw Polski. Poprzednio zdobyła srebro podczas halowych MP na 1000 m oraz złoty w MP LZS w biegach przełajowych.

Dodajmy, że wcześniej żadnej kaliszance nie udało się zdobyć medalu w biegach przełajowych. W latach 60. mistrzem Polski w przełajach był zawodnik Calisii Henryk Szutko. Jeśli chodzi o występy kaliszanek, najbliżej medalu mistrzostw kraju była Walentyna Wysocka ze Strzelca, która w 1933 (!) roku była piąta na 800 m. 20 lat później ósme miejsce na 1 km zajęła Maria Walczak z Gwardii, a w 1997 r. także ósma na 4 km była Karolina Rakieć z Calisii.

W Żaganiu startowali także juniorzy UKS-12 Kalisz. Najlepiej z podopiecznych trenera Pawła Wiśniewskiego spisała się Ania Przyjazna, która była 12. na 4000 m. Rafał Mrowiński zameldował się na 13. pozycji w biegu na 3000 m.
- Na pewno byłoby lepiej, gdyby nie wypadek na starcie.Ktoś Rafała przewrócił i w konsekwencji
ambitny zawodnik musiał gonić czołówkę, co kosztowało dużo sił
- wyjaśnia Olszyna.
Izabela Krot była 14. na 2000 m. UKS 12 Kalisz reprezentowali również Krzysztof Filar w biegu na 6000 m, Wiktor Wachowski i Miłosz Kasprzycki w biegu na 3000 m