Dobiegł końca konkurs organizowany przez Partnerstwo dla Zdrowia w ramach III edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc. Nagrodą w konkursie jest grant finansowy w wysokości 2000 zł, który został przekazany 16 klasom ze szkół podstawowych w całej Polsce. Zwycięzcą w województwie wielkopolskim jest klasa druga ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Jastrowie.

Do trzeciej edycji programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc organizowanego przez Partnerstwo dla Zdrowia, zgłosiła się w roku szkolnym 2013/2014 rekordowa liczba prawie 5150 szkół podstawowych z całej Polski, w tym aż 343 placówki z województwa wielkopolskiego. W I semestrze roku szkolnego nauczyciele klas 0-3 we współpracy z rodzicami wypełniali wnioski grantowe. Zostały w nich opisane szczegółowe działania, które mają na celu:

• Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
• Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
• Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Jury miało nie lada problem z wyborem najlepszych prac. Uczestnicy konkursu prześcigali się w pomysłach na kreatywne i angażujące sposoby edukacji najmłodszych na temat 12 zasad zdrowego odżywiania. Wychowawcy proponowali organizację wycieczek edukacyjnych , przygotowanie szkolnych teatrzyków, cykliczne warsztaty kulinarne i wiele, wiele innych ciekawych aktywności. Z nadesłanych wniosków grantowych jurorzy konkursu wyłonili po jednej klasie z każdego województwa, która otrzyma główną nagrodę. Grant w wysokości 2000 zł zostanie wykorzystany w II semestrze roku szkolnego 2013/2014.

Laureat konkursu z województwa wielkopolskiego - klasa 2 ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Jastrowie – swoją nagrodę planuje przeznaczyć na:

• Przybliżenie uczniom zasad piramidy zdrowego żywienia oraz wspólne ułożenie zdrowego jadłospisu,
• Wycieczkę do piekarni, gdzie dzieci poznają proces wypieku chleba, aby później w szkole spróbować swoich sił jako piekarze,
• Wizyty w rodzinnych ogródkach i przybliżenie procesu hodowania nowalijek,
• Wycieczkę do chłodni, aby przybliżyć najmłodszym sposoby przechowywania owoców na zimę,
• Przygotowanie własnoręcznie dżemu owocowego,
• Wizytę w mleczarni i poznanie sposobów produkcji przetworów mlecznych,
• Wycieczkę do masarni oraz warsztaty, na których uczniowie zrobią pasztet mięsno-warzywny
• Organizację konkursu plastycznego podsumowującego wiedzę zdobytą przez uczniów.

.
Już w czerwcu na stronie www.sniadaniedajemoc.pl będzie można zobaczyć prezentacje obrazujące jak uczniowie ze wszystkich zwycięskich klas realizowali działania edukacyjne, dowiadywali się dlaczego śniadanie jest tak ważne w diecie dziecka, a także przekazywali wiedzę na temat zdrowego odżywiania kolegom ze swojej szkoły.

Jak mówi Ewa Gayny - przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia, jedna z Jurorek w konkursie na grant Śniadanie Daje Moc: „Partnerstwo dla Zdrowia już od trzech lat organizuje program Śniadanie Daje Moc. W bieżącej edycji po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie konkursu na grant finansowy. Tym bardziej ogromnie nas cieszy tak duże zaangażowanie rodziców i nauczycieli. Wiele szkół jest z nami od pierwszej edycji programu. Wychowawcy z tych placówek stają się naszymi ambasadorami i wspólnie możemy uczyć najmłodszych zdrowych nawyków prawidłowego odżywiania.”
___________________________________________________________________________

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

Patronat honorowy nad akcją objął: Rzecznik Praw Dziecka, Ośrodek Rozwoju Edukacji

Patroni regionalni programu: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, Kuratorium Oświaty w Opolu, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Kuratorium Oświaty w Olsztynie

Inicjatorem programu Śniadanie Daje Moc jest Partnerstwo dla Zdrowia, koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka, zawiązana w celu przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. Program „Śniadanie Daje Moc” i Dzień Śniadanie Daje Moc mają edukować najmłodszych i zaangażować rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.Dziecko

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!