Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legioniści na wystawie on-line Archiwum Państwowego w Kaliszu

AND
Na kolejną wystawę on-line zaprasza Archiwum Państwowe w Kaliszu. Tym razem możemy oglądać „Internowanie legionistów w obozie jenieckim w Szczypiornie w 1917 r.” Na fotografiach, planach i na podstawie dokumentów możemy zobaczyć jak wyglądało życie obozowe.

Legiony Polskie były ochotniczymi formacjami wojskowymi walczącymi u boku państw centralnych przeciwko Rosji. Legiony powstały z inspiracji i pod dowództwem Józefa Piłsudskiego w początkach sierpnia 1914 r. Początkowo podporządkowane były armii austriacko-węgierskiej, a od 10 IV 1917 r. przeszły pod rozkazy armii niemieckiej i zostały przekształcone w Polską Siłą Zbrojną (Polnische Wermacht). Z inicjatywy Józefa Piłsudskiego nieco ponad 3 tys. żołnierzy Legionów Polskich, pochodzących z Królestwa Polskiego, odmówiło w lipcu 1917 r. złożenia przysięgi „braterstwa broni wojskom Niemiec i Austrio-Węgier”.

W konsekwencji oficerowie zostali internowani w Beniaminowie, a szeregowi i podoficerowie w podkaliskim Szczypiornie (a właściwie w Obozie Jeńców Wojennych w Skalmierzycach, bo tak brzmiała oficjalna nazwa obozu). Uwięzieni legioniści pod wodzą ukrywających swoje szarże 17 oficerów, stworzyli autonomiczną quasi jednostkę wojskową, dowodzoną przez polskiego komendanta, z własną kuchnią, szpitalem, służbą porządkową i wymiarem sprawiedliwości. Mimo skrajnie trudnych warunków aprowizacyjnych i mieszkaniowych rozwinięto bogatą działalność edukacyjną, kulturalno-rozrywkową, artystyczną i sportową z grą w szczypiorniaka na czele.

Mimo to około 1/3 legionistów ugięło się i złożyło przysięgę. Spowodowało to ostrą reakcję pozostałych, a to z kolei dalsze represje niemieckich władz obozowych, które doprowadziły do zbiorowej głodówki internowanych. Ostatecznie pozostali legioniści zostali w połowie grudnia 1917 r. przeniesieni do obozu w Łomży, który gwarantował im lepsze warunki egzystencji.

Na wystawie zamieszczono głównie fotografie ilustrujące życie obozowe, ale także dokumenty archiwalne np. plan całego obozu czy list gończy wysłany za 4. legionistami, którzy z niego uciekli. Aby zobaczyć wystawę kliknij tutaj

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto